1

Bilindiği gibi Active Directory kurulumu, Administrators grubuna üye kullanıcılar tarafından yapılmaktadır. Ancak Windows Server 2008 ile Read Only Domain Controller (RODC) rolünün kurulmasını standart bir domain user grubuna üye bir kullanıcı ile yapmak mümkün hale gelmektedir. Bu gibi durumlar ile bölge ofislerinizdeki Domain Controller’larınızı herhangi bir kullanıcıya yaptırabilir, iş ve zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bu işlemleri yapabilmek için aşağıdaki yollar izlenebilir.

1) Forest’ınızdaki domain controller’dan Active Directory Users and Computers (ADUC) konsolunu açın ve Domain Controllers OU’suna sağ tıklayıp, Pre-create Read Only Domain Controller account seçeneğine tıklayın. (Resim-1)


Resim-1

2) Karşınıza Active Directory Domain Services Installation Wizard çıkacaktır. Çıkan ilk pencerede Use Advanced Mode Installation kutucuğunu işaretleyin ve Next tuşuna basın. (Resim-2)


Resim-2

3) Network Credentials penceresinde My Current logged on credentials (DOMAIN_ADI\Administrator) seçeneğini işaretleyip Next tuşuna basın. (Resim-3)


Resim-3

4) Specify the computer Name penceresinde RODC yapmak istediğiniz server’ın adını yazın ve Next tuşuna basın. (Resim-4)


Resim-4

5) Select a Site penceresinde RODC’ın hangi site’a konumlandırılacağını seçin ve Next tuşuna basın. (Resim-5)


Resim-5

6) Additional Domain Controller Options penceresinde Global catalog ve DNS Server kutucuklarının işaretlendiğinden emin olun ve Next tuşuna basın. (Resim-6)


Resim-6

7) Specify the Password Replication Policy penceresinde kuracağınız RODC server’da hangi password’lerin replikasyonuna izin verileceği ya da verilmeyeceğini belirtin ve Next tuşuna basın. (Resim-7)


Resim-7

8) Delegation of RODC Installation and Administration penceresinde RODC kurulumu yapacak kullanıcının adını seçmek için Set tuşuna basın. (Resim-8)


Resim-8

9) Set tuşuna bastıktan sonra ilgili kullanıcıyı seçin ve next tuşuna basın. (Resim-9)


Resim-9

10) Summary penceresini Next tuşuna basarak geçin ve Finish tuşuna basarak Wizard’ı tamamlayın. (Resim-10,11)


Resim-10


Resim-11

11) Master Domain Controller’ınız da Domain Controllers OU’sunu genişletin ve RODC olarak yapılandıracağınız server’ınızın bu OU’nun altında görüntülendiğini doğrulayın. (Resim-12)


Resim-12

12) RODC olarak yapılandıracağınız server üzerinde Start, Run yazın. Dcpromo /UseExistingAccount:Attach yazın ve Enter tuşuna basın. (Resim-13)


Resim-13

13) Active Directory kurulumu başlayacaktır. (Resim-14)


Resim-14

14) Active Directory Installation Wizard başladıktan sonra açılan ilk penceredeki Use Advanced Mode Installation kutucuğunu işaretleyip Next tuşuna basın. (Resim-15)


Resim-15

15) Network Credentials penceresinde Alternate Credentials kutucuğunu işaretleyin ve Set tuşuna basın. (Resim16)


Resim-16

16) Kullanıcı adı olarak kurulumu yapacak kullanıcının adını ve parolasını yazın.( Domain_adı\kullanıcı_adı formatında yazmanız gerekmektedir.) (Resim-17)


Resim-17

17) Select Domain Controller Account penceresinde RODC yapılacak server’ı seçin ve Next tuşuna basın. (Resim-18)


Resim-18

18) Static IP Assignment penceresini Yes, the computer will use …. Seçeneğine tıklayarak geçin. (NOT: IPv6 varsayım olarak etkin geldiğinden dolayı bu seçenek işaretlenmiştir.)


Resim-19

19) Install from Media penceresinde Replicate data over the network from an existing domain controller kutucuğunu işaretleyip Next tuşuna basın. (Resim-20)


Resim-20

20) Source Domain Controller penceresinde Domain Controller’ı seçin ve Next tuşuna basın. (Resim-21)


Resim-21

21) Location for Database, Log Files, and SYSVOL penceresinde Next tuşuna basın. (Resim-22)


Resim-22

22) Summary penceresini Next tuşu basın. (Resim-23)


Resim-23

23) RODC kurulumu başlayacaktır. (Resim-24)


Resim-24

24) Kurulum tamamlandıktan sonra Finish tuşuna basın ve Server’ınızı yeniden başlatın. (Resim-25)


Resim-25

25) RODC açıldıktan sonra ADUC konsolunu açın ve Domain controllers OU’sunu genişletin. Kurulumu yapmış olduğunuz server’ın DC Type bölümünde Read Only, GC biçiminde olduğunu kontrol edin. (Resim-26)


Resim-26

26) RODC kurulumu yaptığınız kullanıcı adı ile server’a log on olun. (Resim-27)


Resim-27

27) Event Viewer’ı açın ve Active Directory Domain Services bölümünde Event ID’si 1128 no’lu olay’ı görüntüleyin. İlgili event de RODC’ınızın diğer domain controller’lar ile replikasyon bağlantısının yapıldığını göreceksiniz. (Resim-28)


Resim-28

Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi, makale adıyla birlikte sayfamızdan iletebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu.Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl boyunce yetkili Microsoft ve Cisco eğitim merkezinde eğitmenlik yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra, Mayıs 2010 tarihinden itibaren SuperOnline bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Halen Turkcell grup bünyesinde büyük müşteri portföyünde Pre-Sales Manager olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. hocam resim 17 hatalı olabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir