1. Ana Sayfa
  2. Server 2008
  3. Windows Server 2008 R2 ile Offline Domain Join İşlemi (Çevrimdışı Domain’e Pc Alma)

Windows Server 2008 R2 ile Offline Domain Join İşlemi (Çevrimdışı Domain’e Pc Alma)

Merhabalar bu makalemiz de Windows Server 2008 R2 ile gelen, offline özelliğine değineceğiz. Bu yenilik öncesi bizler Client bilgisayarlarımızı Domain’e üye (Join) edebilmek için network ortamına ihtiyaç duyardık. Hatta kimi zaman farklı sebeplerden dolayı sorunlarla karşılaştığımız da olurdu, artık bunları rafa kaldırma vakti geldi. Offline ile Windows 7 Client’larımızı herhangi bir fiziksel (kablolu, kablosuz) network ‘e ihtiyaç duymadan Domain ‘e üye etmemiz mümkün.

Ayrıca Image senaryolarınız içinde kullanabilirsiniz düşünebiliyor musunuz tüm Image işlemleri bitiyor ve hepsi Domain’e üye olmuş durumda hemde Domain Controller’a ihtiyaç olmadan. Peki ya nasıl olacak dediğinizi duyar gibiyim. işlemi için Domain ve üye edilecek Client pc üzerinde bir kaç komut koşturarak bu işlemi çok kısa sürede bitirmek mümkün bu sihirli komutun adı dJoin.exe peki bu komutu nasıl kullanacağız? Öncelik ile bilinmesi gereken nokta Forest Functional Level’imizin 2008R2 olması gerektiğidir. Domain Controller’a gidip Administrative Tools’dan Active Directory Module for Windows Powershell ekranını açınız ve ardından Powershell ekranında aşağıdaki komutu giriniz.

C:\>dJoin /provision /Domain mshowto /machine msp-pc /savefile c: \mapolat.txt


Resim-1

Yukarıda uygulamış olduğumuz komut ile Domain’e üye edilmek istenen bilgisayar için gerekli bilgilerin Domainimize kayıt ettirilmesi işlemi gerçekleştirilir. İşlem esnasında provisioning işlemi uygulanır. Provisioning, Domain ‘e üye edilecek bilgisayarlar için Computer Account ‘ın oluşturulması işlemidir.

Yukarıda ki komut ile Domain üzerinde yaptığımız işlem sonucu netra-pc isimli pc bilgileri Domain’e girilmiş oldu Domain üzerinde Computer Accounts kısmından görüntüleyebilirsiniz. (Bkz. Resim2 )


Resim-2

Şimdi yapmamız gereken MSHOWTO Domaini üzerinde c:\ dizininde olusan mapolat.txt dosyamızı alıp Windows 7 Client yüklü msp-pc isimli bilgisayarımıza gitmek ve Client pc’min c:\partitionuna mapolat.txt yi kopyaladıktan sonra aşağıdaki komutu girmek üye olacak bilgisayarımızın da Domain hakkında bilmesi gerekenler var değil mi? Komutu yetkili bir kullanıcı tarafından açılan cmd ekranına uygulayacağız.

C:\dJoin /requestODJ /loadfile mapolat.txt /Windowspath %SystemRoot% /localos


Resim-3

Yukarıdaki Windows 7 üzerinde giriş yaptığımız komut ile üye edilecek bilgisayarımıza Domain hakkında bilgileri iletmiş olduk restart etmeden Domain ‘e üye olduğunu Resim-4 de görebilirsiniz fakat kullanım için Restart isteyecektir.


Resim-4

Bu konuyla ilgili sorularınızı Http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.technet.com

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamlayan Mustafa Serkan POLAT Üniversite eğitimini 2009 yılında Computer Sciences Engineer olarak 4 diploma ortalaması üzerinden 3.67 ile tamamlamıştır. 2003 yılında sistem destek uzman yardımcısı olarak IT dünyasına adım atan Mustafa Serkan Polat alanında öncü kurum ve kuruluşlarda Sistem destek uzmanı, Sistem destek Mühendisi, Sistem Yöneticiliği yapmış olup birçok projede ekip lideri olarak görev almıştır. Aynı zamanda eğitmen kişiliği ile tanınan Mustafa Serkan POLAT BilgeAdam Bilgi Teknolojileri Akademisinde 2000 saatin üzerinde eğitim ve seminer vermiş olup halen hafta sonları bu görevine devam etmektedir. Şu anda Türkiye'nin önde gelen bilişim şirketinde Sistem Çözümleri Birim Müdürü olarak görev almaktadır. MCP, MCSA, MCSA+S, MCSA+M, MCSE, MCSE+S, MCSE+M, MCTSx8, MCITP, AIS, ASE, BACKUP ACADEMY CERTIFIED gibi sertifikalara sahiptir.

Yorum Yap