0

Windows Vista ile gelen QoS (Quality of Service) policy özelliği biz sistem yöneticilerinin pek önem göstermedikleri bir özellik olmasına rağmen oldukça kullanışlı ve network’ünüzde oluşacak dar boğazlara karşı sisteminizi güvenli bir hale getirecek şekilde yapılandırılabilmektedir. Bu makaledeki amacım, Windows Server 2008’de QoS policy oluşturarak Windows Vista’da NETBIOS üzerinden Dosya Transferi yapan kullanıcılarımızın bant genişliğini izlemek ve QoS Policy’i şirket network’ünüz de nasıl kullanabileceğinizdir.

Bu uygulamayı yapabilmek için bir Server işletim sistemi (Windows Server 2008 ), (SRV) ve client işletim sistemi (Windows Vista), (CLT) yüklü 2 adet pc’ye ihtiyacımız bulunmaktadır.

1) SRV pc’sinde bir mmc konsolu açın. File menüsünden, Add/Remove Snap-in seçeneğine tıklayın. Available Snap-ins bölümünde Reliability and Performance Monitor seçeneğini Add tuşuna basarak ekleyin.


Şekil-1

2) Sırasıyla Console Root\Reliability and Performance\Monitoring tools\Performance Monitor seçeneğini açın. İçerik bölümüne sağ tıklayın ve Add Counters seçeneğine tıklayın.


Şekil-2

3) Available Counters seçeneğini genişletin. Network Interface bölümünde Bytes Total/sec sayacını ekleyin. Instances of selected object bölümünde Network Adaptör’ünüzü seçin.


Şekil-3

4) Performance Monitor sayfasında ortada bulunan Bytes Total/Sec sayacına çift tıklayın ve Properties diyalog kutusundaki Scale seçeneğini 0.001’e düşürün ve Ok tuşuna basın. (Resim-4) Konsolu kaydedin ve kapatın.


Şekil-4

5) CLT pc’sinde oturum açın ve SRV’den dosya transferi gerçekleştirin. (Örnek olarak aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz. Start,run, cmd, copy /y C:\Windows\Media\*.wav \\SRV\Public) bu komut SRV’deki paylaşıma açılmış olan Public klasöründeki wav uzantılı dosyaları CLT pc’sindeki c:\Windows\Media dizinine kopyalar. Kopyalama işlemi başladıktan sonra hemen SRV’de kaydetmiş olduğunuz konsol’u açın ve Performance Monitor’u açarak gerçekleşmiş olan network trafiğini inceleyin.


Şekil-5

6) Sırada Server’ımızda QoS policy oluştururarak belli bir sınırı geçen network trafiğini engelleyeceğiz. Bu işlemi yapabilmek için SRV’ye log on olun. Start, Run GPMC.MSC yazıp Enter tuşuna basın. Group Policy Management Console’dan Domain’inizi seçin. Action menüsünden New Organizational Unit seçeneğine tıklayın ve bir OU oluşturun. Oluşturduğunuz OU’ya tıklayın ve Action menüsünden Create a GPO in this domain, and Link it here seçeneğine tıklayın. Oluşturduğunu yeni policy’de policy-based QoS seçeneğine sağ tıklayarak Create new policy seçeneği ile yeni bir QoS policy için sihirbazı başlatın.


Şekil-6

7) Policy Name bölümüne oluşturacağınız QoS policy’nin adını yazın. Specify Throttle Rate bölümündeki değeri 64 KBps olarak değiştirin ve Next tuşuna basın.


Şekil-7

8) Bu policy’nin istenirse sadece belli uygulamalarda çalışması sağlanabilmektedir. All Applications kutucuğunu işaretlendiğinde uygulanacak bu policy’nin tüm uygulamalar için geçerli olacağını belirtir. İstenirse bu policy’nin sizin belirttiğiniz uygulamalar için geçerli olması Only applications with this executable name kutucuğu işaretlenerek sağlanabilir. (Resim-8) Next tuşuna basın.


Şekil-8

9) Bir sonraki sayfada Any source IP Address kutucuğunu işaretleyin, Destination IP Adres olarak SRV pc’mizin IP Adresini yazın.


Şekil-9

10) Protocol tipi olarak TCP’yi seçin, Specify the source port number bölümünde From any source port, Specify the destination port number bölümünde To this destination port number or range bölümüne 445 yazıp Finish tuşuna basın.


Şekil-10

11) CLT pc’sinden ,ilk başta ftp ile dosya transferi yapmayı deneyin. Daha sonra copy /y C:\Windows\Media\*.wav \\SRV\Public komutunu kullanarak tekrar dosya transferi yapmaya çalışın.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Quality of Service

Managing Network Bandwidth with QOS

Quality of Service in Vista and Windows Server 2008

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu.Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl boyunce yetkili Microsoft ve Cisco eğitim merkezinde eğitmenlik yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra, Mayıs 2010 tarihinden itibaren SuperOnline bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Halen Turkcell grup bünyesinde büyük müşteri portföyünde Pre-Sales Manager olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir