1. Anasayfa
 2. Haberler

Windows Phone 7: MS’ten Sıkı Kurallar


0

Dev üreticiler Microsoft’un minik Windows’unu kullanabilmek için bakın hangi kurallara uymak zorunda.

Öyle görünüyor ki yeni Windows Phone 7 işletim sistemini kullanacak cep telefonları Microsoft’un sıkı mı sıkı ilkelerine uymak zorunda kalacak. Zdnet’e göre Microsoft, sadece üç farklı kasa biçimine izin veriyor.

İzin verilen ilk kasa tipinde fiziksel klavyesi olmayan, klasik dokunmatik ekranlı cep telefonları tanımlanıyor. Bu cep telefonlarının minimum 1 GHz işlemcinin yanında ek bir grafik işlemcisine de sahip olması gerekiyor. Bu şartlara uyan ilk örnek MWC etkinliğinde görüntülenmişti. Etkinlikte HTC HD2’nin Windows Phone 7 yüklü bir prototipi ortaya çıkmıştı. İkinci kasa tipi ise aynı işlemci şartlarına uymak zorunda olan; ama yan tarafa kaydırılabilir tam klavyesi olan cihazları tanımlıyor. Olası üçüncü kasa tipi hakkında henüz kesin bir bilgi yok. Lâkin bu kategoride bar tipi telefonların yer alması bekleniyor.

İlk cep telefonları 2. yarıda
Microsoft bu seneki MWC etkinliğinde mobil işletim sistemi Windows Phone 7 Series’i resmi olarak tanıttı. Windows Phone 7 yüklü ilk cihazların 2010’un ikinci yarısında çıkması bekleniyor.

Kaynak: veteknoloji.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir