1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Windows Azure Üzerine Exchange Server 2013 Kurulumu – Bölüm 1

Windows Azure Üzerine Exchange Server 2013 Kurulumu – Bölüm 1

Uyarı: Bu makele içerisinde örnek olarak göstereceğim Windows Azure üzerine Exchange Server 2013 kurulumu Microsoft tarafından offical olarak desteklenmemektedir. Desteklenen workloadlar için Microsoft server software support for Windows Azure Virtaul Machines sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Topoloji

Aşağıdaki tablo detayında kurulacak yazılımlar ve donanım bilgileri verilmiştir.

Server Name VM Size Role Software
KSK-DC-01 Small(1 Core, 1.75 GB) Domain ControllerDNS Server Windows Server 2012
KSK-E2K13-01 Medium(2 Core, 3,5 GB) Mailbox ServerCAS ServerHUB Transport Server Windows Server 2012Exchange Server 2013

Kurulum Adımları

  • Windows Azure üzerinde Storage Account oluşturmak
  • Virtual Networking ayarlarının yapılandırılması
  • Windows Azure üzerinde Domain Controller yapılandırılması
  • Exchange Server sanal makinesinin ayarlanması
  • Exchange Server 2013 yapılandırılması

Windows Azure Üzerinde Storage Account Oluşturmak

Windows Azure Portal ekranına bağlanıyoruz ve sol bölümden STORAGE bölümüne geliyoruz.


Resim-1

NEW butonuna basarak QUICK CREATE sekmesini seçelim. Bu alandan URL bölümüne isim bilgisini yazıp REGION/AFFINITY GROUP alanından istediğimiz bölgeyi seçelim. Enable Geo-Replication sekmesinin işaretini kaldıralım. Bu seçenek işaretli olduğu takdirde birincil bölgenizin çökmesi durumunda sunucu ve datalarınızın ayrı bir lokasyonda ayağı kaldırılacağı anlamına gelmektedir.


Resim-2

Virtual Networking Ayarlarının Yapılandırılması

Windows Azure Portal üzerinden sol panelden NETWORK bölümüne gelelim.


Resim-3

NEW butonuna bastıktan sonra CUSTOM CREATE seçeneğini işaretleyelim. Name Kısmına oluşturacağım Virtual Network için bir isim verelim,Affinity Group bölümünden Create a new affinity group seçeneğini seçip Region bölümünden bölgemizi seçelim ve Affinity Group Name kısmına isim girelim.


Resim-4

DNS Servers ve VPN Connectivity ekranını boş geçebiliriz.


Resim-5

Virtual Network Address Spaces ekranında yapılandırmanızı aşağıdaki Resim-deki gibi yapabilirsiniz.


Resim-6

Windows Azure Üzerinde Domain Controller Yapılandırılması

Windows Azure Portal üzerinde NEW butonuna bastıktan sonra COMPUTE/VIRTUAL MACHINE/FROM GALLERY seçeneklerini seçiyoruz. Karşımıza gelen ekranda Windows Server 2012 DataCenter versiyonunu seçiyoruz ve devam ediyoruz.


Resim-7

Virtual Machine Configuration ekranında Virtaul Machine isim bilgisi,user name,password ve VM Size bilgilerini seçiyoruz.


Resim-8

Virtual Machine Mode ekranında kuracağımız VM için bir DNS adı veriyoruz. Daha önceden oluşturduğumuz Storage Account ve Region ile Subnet bölümlerini seçiyoruz.


Resim-9

Virtual Machine Options bölümünde yeni bir Availability Set oluşturarak sanal makine kurulumuna başlayabiliriz.


Resim-10

Bir kaç dakika sonra kurulumun gerçekleştiğini konsol üzerinden görebilirsiniz.


Resim-11

Kurulan Virtual Machine üzerinde DNS adına tıkladığınızda DASHBOARD alanı açılacaktır. Bu DNS adını aynı zamanda RDP bağlantısı için kullanabilirsiniz. Ayrıca INTERNAL IP ADDRESS olarak verilen bilgiyi Exchange Server sanal makinesi kurulumu esnasında DNS Server IP adresi olarak kullanacaksınız.

Windows Azure Portal üzerinde oluşturduğumuz VM’i seçelim ve Connect butonuna basalım. VM’e bağlandıktan sonra VM üzerinde Domain Controller yapılandırmasına geçebiliriz.

Bağlandığımız Windows Server 2012 üzerinde Server Manager bölümünden Manage bölümüne tıklayarak Add Roles and Features sekmesini seçiyoruz.

Açılan sihirbazı NEXT ile devam ediyoruz.


Resim-12

Installation Type bölümünde Role-based or feature-based installation sekmesini seçip NEXT ile devam ediyoruz.


Resim-13

Server Selection alanında varsayılanı bırakıp NEXT ile devam ediyoruz.


Resim-14

Server Roles bölümünden Active Directory Domain Services’ı seçip açılan features penceresinden bir değişiklik yapmadan Add Features butonuna basıyoruz ve NEXT ile devam ediyoruz.


Resim-15

Features sekmesinde bir değişiklik yapmadan NEXT ile devam ediyoruz.


Resim-16

Confirmation ekranında Install butonuna basarak kuruluma başlıyoruz.


Resim-17

Birkaç dakika sonra kurulum tamamlanacaktır.Yukarıdaki ünlem işaretine tıklayarak açılan penceren Promote this server to a domain controller seçeneğini seçelim ve DC yapılandırmamıza başlayalım.


Resim-18

Active Directory Domain Services Wizard ekranında Add a new forest seçeneğini işaretleyelim ve yapılandıracağımız domain için bir isim belirleyelim.


Resim-19

Domain Controller options bölümünde Functional Level sekmeleri 2012 olarak kalabilir.DNS server seçeneğinin seçili olduğundan emin olduktan sonra DSRM mode için password belirleyelim ve NEXT ile devam edelim.


Resim-20

DNS Options bölümünü NEXT ile geçebiliriz.


Resim-21

Additional Options böülümünde NETBIOS ismini varsayılan olarak bırakabilirsiniz.


Resim-22

Paths bölümünü varsayılan olarak bırakalım ve NEXT ile devam edelim.


Resim-23

Son olarak Install butonuna basarak kuruluma başlayalım ve sonlandıralım.


Resim-24

23. close butonu ile kurulumu tamamlayabiliriz. Kurulumdan sonra sunucumuz yeniden başlayacaktır. Ayrıca Windows Azure üzerinde konumlandıracağınız domain controller sunucusunun IP ayarlarını Static ayarlamayınız. RDP ile bağlanırken sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1980 yılında doğdum. Başkent Üniversitesi Turizm ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra IT sektöründe çalışmaya başladım. Uzun yıllar boyunca Microsoft teknolojilerinde eğitimler verdim ve kurumsal danışmanlıklar yaptım. Son olarak Ergo Group İrlanda, Dublin’de Senior Cloud Consultant olarak görev yapmaktayım. MCTS, MCSA, MCSE, MCITP , MCSE:Private Cloud ve MCT sertifikalarına sahibim. 2013 senesinden beri Microsoft Azure MVP ünvanına sahibim. Uzmanlık alanım Microsoft System Center ürün ailesi ve Microsoft Azure teknolojisidir.

Yorum Yap