1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Windows Azure Kullanım Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Windows Azure Kullanım Durumu Nasıl Kontrol Edilir?


Ruijie Teknoloji Günü

Windows Azure’un deneme sürümünde sahip olduğumuz özellikler kısıtlı. Bunların ne kadarını kullandığınızı, sonrasında ücretli sürümlerde de yine kullandığınız hizmetlerin maliyetini görmek için Windows Azure’un hesap yönetim portalını kullanabiliriz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli.

http://account.windowsazure.com/tr-tr adresine gidin. Oturumunuz açık değilse açmanız istenecek. Oturum açtıktan sonra karşınıza gelen sayfada Hesap Merkezi‘ni tıklayın.


Resim-1

Sonraki sayfada sahip olduğunuz abonelikler listelenecek. 3-Month Free Trial‘ı tıklayın.


Resim-2

Açılan sayfada tüm kullanım ayrıntılarınızı, ücretli sürüm kullanıyorsanız bir sonraki faturanızın tahmini tutarını, geçmiş dönem faturalarınızı ve ücretlendirmeyle ilgili seçenekleri görebilirsiniz.


Resim-3

Kullanım ayrıntıları sayfasında henüz önizleme sürümü olmasından kaynaklandığını düşündüğüm bir bug var. Sayfa dili Türkçe olduğunda kullanım durumunun görselleri ve her bir çubuğun yanındaki grafik simgesinin tıkladığınızda açılan grafikler düzgün görüntülenmiyor. Şimdilik sayfanın sol altındaki Türkçe bağlantısını tıklayıp English‘i seçebilir, bu şekilde grafiklerin aşağıdaki gibi düzgün görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.


Resim-4

Kullanım verilerini daha da ayrıntılı şekilde görüntülemek için sağ altta yer alan Kullanım ayrıntılarını karşıdan yükle‘yi tıklayarak verileri CSV dosyası halinde indirebilir, Excel’de görüntüleyebilirsiniz.


Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Doğduğu, ilk ve orta öğretimini tamamladığı Mersin'den çıkarak Ankara'da Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitiren yazarın son durağı, IT'nin kalbi olan İstanbul oldu. Sürekli hobi olarak uğraştığı bilgi teknolojilerini Bilge Adam'dan aldığı kurslarla ve proje çalışmalarıyla kuvvetlendirip, geçtiği sınavlarla MCP, MCSA ve MCITP sertifikalarını almaya hak kazandı. Yazar iş hayatında IT'nin farklı bir dalı olan yazılım yerelleştirme sektöründe idari yöneticilik ve aynı zamanda sistem yöneticiliği yaparken, iş harici zamanlarında başta Windows Azure olmak üzere bulut teknolojileri üzerine seminerlere katılmaya, araştırmalar yapmaya ve yazılar yazmaya devam ediyor.

Yorum Yap