İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Windows Azure ile Cloud Computing Uygulamaları – IAS, PAAS, SAAS – Bölüm 10

Windows Azure ile Cloud Computing Uygulamaları – IAS, PAAS, SAAS – Bölüm 10


Ruijie Teknoloji Günü

Zaman hızlı ilerliyor. Hedefe giden yollar farklılaşıyor. Her gün yeni proje ve girişimler ile ilerlemeye devam ediyoruz. Yaşam kültürleri değişiyor. Değişen kültürler, beraberinde yeni gereksinimler ve sektörler oluşturmaktadır. Üretici den tüketiciye uzanan yolda ne hızı ulaşım ise teknolojiden geçmektedir.

Günümüz iş dengesin de internet odaklı hizmet ve ürünlerin artması, ürün ya da hizmetin sunum sürecinde kullanılan altyapılarının önemini arttırmaktadır. Altyapıların kesintisiz, en az maliyet ve müşteri yoğunluklarına cevap üretmesi gereksinimleri bulunmaktadır.

Serbest ticaret pazarlarındaki ürün satışının büyük bölümü internet üzerinde gerçekleştirmektedir. Büyüyen internet tabanlı satış-pazarlama altyapıları, ıslak imza ile gerçekleştirilen süreçlerden daha güvenli olması gerekmektedir. Diğer bir önemli nokta ise, altyapıların farklı müşteri yoğunluklarında başarılı, cevap üretecek yeteneğinin olabilmesidir. Her şirketin, iş gereksinimleri gerçekleştirmek amacı ile şirketlere özel veri merkezlerin kurması, teknoloji dışı üretim yapan şirketlerin, yeni maliyet ve teknik uzmanların bulmasına problemlerine neden olmaktadır.

Teknoloji, müşteri gereksinimleri oluşmadan çözüm üretmeye devam etmektedir.

Değişmeye tek şeyin değişim olduğu düşünülen dünyamız da iş gereksinimlerin ekonomi, yoğunluk ya da başarı oranlarına göre değişmektedir. Yapılan her hata geleceğe için yeni ışık olmaktadır. Her yeni ışık ise, yeni adımlar ya da yeni teknoloji altyapı sistemleri olmaktadır.

Teknoloji ışığının en parlak olduğu dönemiz de iş çözüm üretmek, geçmişten daha kolay olmaktadır. İş çözümlerinin yaşam süreçleri incelendiğin de çözümün yaşam sürecinde karşılaşılan problem ve gereksinimlerin üretim sürecinden daha fazla olduğu görülmektedir. İş çözümlerinde altyapı beklentilerinin sağlanabilmesi amacı ile Cloud Computing altyapısı oluşturulmuştur.

Cloud Computing altyapısı, iş çözümlerin beklenmedik yoğunluklara cevap üretebilecek, ekonomik ve iş devamlılığını sağlaması amacı ile hazırlanmıştır. Belirtilen altyapı özelliklerine ilgili olarak ise, birçok şirket tarafından incelenerek yorumlanmıştır. Özellikle Microsoft, Windows Platform ürünü ile yüksek kullanıcı deneyimin bulunduğu, kolay yönetilebilir olması ile öne çıkmaktadır.

Cloud Computing, kullanıcıların gereksinim duyacağı altyapıları hizmet olarak sunmaktadır. Sunulan her hizmet iş gereksinimlerin gereğince şekillenerek iş çözümü haline gelmektedir. Cloud Computing
Infrastructure as a Services (IaaS), Platform as a Service (PaaS), Software as a Service (SaaS) ve yukarıdaki resimde belirtilmeyen birçok hizmet yaklaşımı ile kullanıcılarına iş çözümleri sunmaktadır.

Platform ve Platform as a Service (PaaS) uygulama modelinin anlaşılması amacı ile https://www.mshowto.org/author/ibrahimatay makale serisini hazırlanmıştır. Makale serisinin daha anlamlı olabilmesi için ise “WindowsAzure.FunnyApp” isimli uygulama örneği hazırlanmıştır. Uygulama örneği ile Windows Azure Cloud Services, Windows Azure Storage ve diğer Windows Azure hizmetleri hakkında çalışılmıştır.

Makale serisinde yapılan anlatımların örneklenmesi amacı ile hazırlanan “WindowsAzure.FunnyApp” uygulaması ile ilgili olarak, aşağıdaki bağlantıyı kullanarak kaynak kodları edinebilirsiniz.

WindowsAzure.FunnyApp / https://github.com/ibrahimatay/WindowsAzure.FunnyApp

Windows Azure Platform yeni güncellemeler ve eklenen ürünler ile gelişmeye devam etmektedir. Makale serisi ile uygulama geliştiricilerin Windows Azure Platform ile ilgili fikri edinerek, kolayca uygulama geliştirebilmeleri amaçlanmıştır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

İbrahim ATAY, 2006 yılında itibari ile profesyonel olarak uygulama geliştirmeye başlamıştır. 2007 yılında C# ve. Net ile tanışarak çeşitli uygulamalar geliştirmiştir. Şuanda Bilge Adam Bilişim Hizmetleri şirketinde yazılım ve veritabanı danışmanı olarak çalışmaktadır. Kişi ile ilgili daha detaylı bilgi için blog (http://www.ibrahimatay.org) adresini inceleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)