1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Windows Azure’da Sanal Makinelere Endpoint Nasıl Eklenir?

Windows Azure’da Sanal Makinelere Endpoint Nasıl Eklenir?


Ruijie Teknoloji Günü

Windows ’da oluşturduğunuz tüm sanal makineler, aynı bulut hizmeti veya sanal network içindeki diğer sanal makinelerle özel bir network kanalı kullanarak otomatik olarak iletişim kurabilir. Ancak, bir sanal makinenin Internet üzerindeki diğer kaynaklarla veya diğer sanal network’lerle iletişim kurmasını istiyorsanız, bir endpoint eklemeniz gerekir. Endpoint oluştururken port ve protokol belirleyebilirsiniz. Kaynaklar, TCP veya UDP protokolü kullanarak bir endpoint’e bağlanabilir. TCP protokolünden hem HTTP hem de HTTPS iletişim kurmak mümkündür.

datacenters[1]

Bir sanal makineye eklenen her endpoint’e, iletişim için bir public bir de private port atanır. Private port, sanal makine üzerinde iletişim kuralları tanımlamak için kullanılırken public port, Windows tarafından sanal makineyle harici kaynaklar arasında iletişim kurmak için kullanılır.

Windows Azure Management Portal’da oturum açın.

Sol taraftan Virtual Machines‘i tıklayıp yapılandırmak istediğiniz sanal makineyi tıklayın.

Endpoints‘i tıklayın.


Resim-1

Add Endpoint‘i tıklayın.

Add Endpoint sayfası açılır.


Resim-2

Add Endpoint varsayılan olarak seçili halde gelir. Devam etmek için sağ alttaki oku tıklayın.


Resim-3

Name alanına endpoint’e vermek istediğiniz adı girin.

Public Port ve Private Port alanlarına 80 yazın. İsterseniz farklı port numaraları da verebilirsiniz. Public port, Windows Azure dışından yapılan girişler için kullanılan iletişim noktasıdır ve Windows Azure load balancer tarafından kullanılır. Sanal makine trafiğini uygulamanız için gereken şekilde yönlendirmek için private port’u ve güvenlik duvarını kullanabilirsiniz.

Endpoint oluşturmak için onay işaretini tıklayın.

Oluşturduğunuz endpoint, Endpoints sayfasında görüntülenir.


Resim-4

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Doğduğu, ilk ve orta öğretimini tamamladığı Mersin'den çıkarak Ankara'da Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitiren yazarın son durağı, IT'nin kalbi olan İstanbul oldu. Sürekli hobi olarak uğraştığı bilgi teknolojilerini Bilge Adam'dan aldığı kurslarla ve proje çalışmalarıyla kuvvetlendirip, geçtiği sınavlarla MCP, MCSA ve MCITP sertifikalarını almaya hak kazandı. Yazar iş hayatında IT'nin farklı bir dalı olan yazılım yerelleştirme sektöründe idari yöneticilik ve aynı zamanda sistem yöneticiliği yaparken, iş harici zamanlarında başta Windows Azure olmak üzere bulut teknolojileri üzerine seminerlere katılmaya, araştırmalar yapmaya ve yazılar yazmaya devam ediyor.

Yorum Yap