İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010
  3. Windows 8 ve ActiveSync Ayarları – Detaylı Anlatım

Windows 8 ve ActiveSync Ayarları – Detaylı Anlatım

Windows 8 Developer Preview’da gelen ve Consumer Preview ile Exchange yönetenlerimiz için açığa çıkan bir özellikten bahsetmek istiyorum. Windows 8 Beta ile gelen Mail uygulamasını kullanarak Active Sync aracılığı ile Exchange sunucularınıza ulaşabilir ve e-mailllarınızı yönetebilirsiniz. Calendar uygulaması da aynı zamanda güncellenecektir.


Resim-1

Eğer firmanızda ActiveSync için policy uyguluyorsanız hesabınızı tanıttıktan sonra sizden bu policy’i uygulamanızı isteyecektir.


Resim-2

Bu işlemi uyguladıktan sonra artık Windows 8 Mail uygulamasını kullanarak Exchange ortamında bulunan e-maillarınıza ulaşabilirsiniz.

Outlook kadar fazla özelliğe sahip olmasa da basit bir e-mail uygulaması olarak kullanışlı.

Exchange tarafında ise konuya biraz ayrıntılı bakalım. Exchange ActiveSync yönetimi ile ilgili birçok makale ve kitap bulunmakta. Bu makalelerin başında Microsoft Exchange Team tarafından yayınlamış olan Allow, Block or Quarantine ActiveSync devices since Exchange 2010 makalesi geliyor.

Ortamda Windows 8 kullanan bir kullanıcı ActiveSync kullanmadan önce, ActiveSync erişimi için oluşturabileceğiniz Device Access Rule içerisinde Device Family kısmında Windows Mail bulunmuyor.


Resim-3

İlk Windows 8, ActiveSync ile bağlandıktan sonra ise Device Family listesinde artık Windows Mail’i görebiliyoruz.


Resim-4

Hesabımda tanımlı ActiveSync Cihazlarına baktığımda Windows Mail’i cihaz olarak görebiliyorum.


Resim-5


Resim-6

ActiveSync versiyonu 14.0. En son versiyonu henüz kullanmıyor ama Windows 8 RTM ile son versiyonda geleceğine umut ediyorum.

Device OS: 6.2_0.0_0x100_1_9 , Windows 8 için belirtilmiş durumda

Exchange sunucularımız bu cihazı bir activesync device olarak gördüğü için aynı bir mobil cihaz gibi Windows 8 Mail client’ı içinde wipe uygulayabiliriz.

Wipe işleminden sonra bu hesap Mail uygulamasının içerisinden siliniyor.

Windows 8 birçok yenilik ile geliyor. Şu ana kadar kurmadıysanız en azından bir kere test etmenizi öneririm. Pişman olmayacaksınız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Serkan VAROĞLU, 1982'de İzmir'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdi. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiliği yaptıktan sonra 3 sene Bermuda'da Senior Consultant olarak çalıştı. Şu anda kariyerine İrlanda'da devam ediyor. MCSE/2000-2003, MCSA/2000,2003, MCITP: Enterprise Administrator, MCITP: Enterprise Messaging Administrator 2010, ITILv3 Foundation sertifikalarına ve 2012 yılından beri Exchange Server MVP ödülüne sahip.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Ellerine Sağlık Hocam….