0

Windows 8.1 ve Windows RT 8.1, Windows 8 ve Windows RT sürümünün temelleri üzerinde yükselerek size kişiselleştirme, arama, uygulamalar, Windows Mağazası ve bulut bağlantısı açısından geliştirilmiş özellikler sunar ve Windows’dan beklediğiniz koruma ve güvenilirlik özelliklerine sahiptir. Hızlıdır ve çeşitli cihazlarda, özellikle de yeni nesil dokunmatik cihazlarda çalışacak biçimde tasarlanmıştır.


Resim-1

Bilgisayarınız Windows 8 veya Windows RT çalıştırıyorsa Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 sürümüne güncellemek ücretsizdir. Önceki Windows güncellemelerinden farklı olarak, bu güncellemeyi Windows Mağazası’ndan edineceksiniz.

1. Başlamadan önce

Windows 8.1 ve Windows RT 8.1 sistem gereksinimleri, Windows 8 sistem gereksinimleriyle neredeyse aynıdır (bilgisayarınız zaten Windows 8 (veya Windows RT) çalıştırıyorsa, çoğu durumda ücretsiz Windows 8.1 (veya Windows RT 8.1) güncellemesini edinebilirsiniz.

Yine de başlamadan önce aşağıdakileri aklınızda bulundurun.

 • Dosyalarınız, masaüstü uygulamalarınız, kullanıcı hesaplarınız ve ayarlarınız sizinle gelir. Windows 8.1 ve Windows RT 8.1 sürümünde bazı yeni yerleşik uygulamalar vardır ve mevcut yerleşik uygulamalarınızdan bazılarını günceller veya değiştirir. Mevcut Windows Mağazası uygulamalarınız sizinle birlikte gelmez, ancak güncelleme tamamlandıktan sonra bu uygulamaların hepsini veya sadece istediğiniz uygulamaları tek seferde yeniden yükleyebilirsiniz.
 • Masaüstü uygulamalarınızı ve cihazlarınızı sizin yerinize kontrol ederiz. Güncelleme işleminin bir parçası olarak, mevcut masaüstü uygulamalarınızı ve bağlı cihazlarınızı kontrol edip bunları güncellemeye hazırlamak veya güncellemeden sonra çalıştırabilmek için ne yapmanız gerektiğini bildiririz. Çoğu durumda hiçbir şey yapmanız gerekmez; çoğu masaüstü uygulaması, cihaz (örneğin yazıcı) ve ağ bağlantısı güncellemeden sonra normal çalışmaya devam eder.
 • Bilgisayarınızda oturum açmak için bir Microsoft hesabı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Windows 8 veya Windows RT sürümünde oturum açmak için zaten bir Microsoft hesabı kullanıyorsanız, Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 sürümünde oturum açmak için de aynı hesabı kullanacaksınız.

Kullanmıyorsanız, Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 sürümünde bir Microsoft hesabı kullanmaya başlamanızı öneririz. Basitçe ifade etmek gerekirse, Microsoft hesabı yeni Windows’un onca kullanışlı özelliğini bir arada tutan çimento gibidir: Mağaza’dan uygulama indirme, ayarlarınızın ve belgelerinizin sahip olduğunuz farklı bilgisayarlarda otomatik olarak eşitlenmesi, daha sonra her yerden erişebilmeniz için fotoğraflarınızın bulutta yedeklenmesi, birden çok e-posta ve sosyal ağ hesabındaki tüm kişilerinizi, Kişiler ve Posta uygulamalarında görebilme olanağı.

Zaten Outlook.com, Xbox LIVE, Windows Phone veya Skype ile kullandığınız bir hesap varsa, Microsoft hesabınız da var demektir. Bunların birden fazlasını kullanıyorsanız, hangi e-posta adresini kullanmanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olabiliriz.

 • Güncelleme yüklenirken çalışmaya devam edebilirsiniz. İnternet bağlantı hızınıza, bilgisayarınızın hızına ve yapılandırmasına bağlı olarak indirme ve yükleme süresi 30 dakika ile birkaç saat arasında değişiklik gösterebilir, ancak güncelleme arka planda yüklenirken bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu süre boyunca bilgisayarınızın başında olmamayı tercih ederseniz, siz yokken bilgisayarınızın otomatik olarak yeniden başlatılmasının gerekebileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak gitmeden önce mutlaka işlerinizi kaydedin ve açık uygulamalarınızı kapatın. Yeniden başlatıldıktan sonra, güncellemeler uygulanırken bilgisayarınızı kısa bir süre (yaklaşık 20 dakika-bir saat arası) kullanamayacaksınız. Bu aşama tamamlandığında, birkaç basit ayarı seçmeniz için size adım adım yardımcı oluruz ve ardından Windows gerekli son güncellemeleri uygulamayı tamamlar.

2. Bilgisayarınızı hazırlama

Yüklemeye başlamadan önce yapmanız gereken birkaç şey vardır.

 1. Dosyalarınızı yedekleyin. Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 sürümüne güncellediğinizde dosyalarınız ve uygulamalarınız sizinle birlikte gelecek olsa da önce Dosya Geçmişi’ni ayarlayarak dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olmanız mantıklıdır.
 2. Yeterli boş disk alanınız olduğundan emin olun. Şu an Windows 8 kullanıyorsanız 32 bit Windows 8.1 sürümünü yüklemek için 3000 MB; 64 bit Windows 8.1 sürümünü yüklemek içinse 3850 MB boş alana ihtiyacınız vardır. BirWindows RT cihazına Windows RT 8.1 yüklemek için 2.250 MB boş alanınızın olması gerekir.
 3. Dizüstü bilgisayarınızı veya tabletinizi prize takın. Güncelleme işlemi boyunca bilgisayarınızı prize takılı tutmanız önemlidir çünkü işlem tamamlanmadan önce bilgisayarınız kapanırsa güncelleme düzgün yüklenmeyebilir.
 4. İnternet’e bağlanın. Güncelleme bitene kadar bağlı kalmak en iyisidir. İnternet’e bağlanmazsanız, kurulumu tamamlamak için daha sonra bağlanmanız gerekir ve kurulum daha uzun sürer.
 5. En son kritik ve önemli güncellemeleri edinin. Windows 8.1 yüklemeden önce sahip olmanız gereken bazı güncellemeler mevcuttur. Çoğu durumda, son güncellemeler Windows Update kullanılarak yüklenir. Otomatik güncellemeler kapalıysa ve güncellemeleri elle aramanız gerekirse ya da son güncellemelerin ne zaman yüklediğini kontrol etmek istiyorsanız, bunları Windows Update’ten yapabilirsiniz.
 6. Virüsten koruma programınızı geçici olarak kapatın. Bazı virüsten koruma yazılımları yükleme sürecine engel olabilir. Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 sürümünü yükledikten sonra virüsten koruma programınızı yeniden açmayı unutmayın.

3. Ücretsiz güncellemeyi edinin

Hazır mısınız? Artık Windows Mağazası’ndan ücretsiz güncellemeyi indirebilirsiniz.

 • Başlangıç ekranına gidip Mağaza kutucuğuna dokunun veya tıklayın.


Resim-2 : Başlangıç ekranındaki Mağaza kutucuğu

 • Mağaza’dan Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 güncellemesine dokunun veya tıklayın.
 • İndir’e dokunun veya tıklayın.
 • Siz bilgisayarınızda başka şeyler yaparken güncelleme arka planda indirilir ve yüklenir. Yükleyici yeterli boş alanınız olup olmadığını, uygulamalarınızın Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 ile çalışıp çalışmayacağını ve gerekli güncellemelerin tamamına sahip olup olmadığınızı kontrol eder.

Bazı durumlarda, yükleyici, güncellemeyi yüklemeye devam edebilmeniz için yapmanız gereken bir şey bulabilir. Bu durumda, ne yapmanız gerektiğini söyleyen bir ileti görürsünüz.

Not : Yükleme işlemi herhangi bir nedenden dolayı kesintiye uğrarsa, Mağaza’ya gidip güncellemeyi yeniden indirerek güncelleme işlemini kaldığınız yerden tekrar başlatabilirsiniz.

4. Yeniden başlatın

Güncelleme indirildikten ve yüklemenin ilk aşaması tamamlandıktan sonra (sisteminize ve bağlantı hızınıza bağlı olarak 15 dakika-bir saat arası sürer), bilgisayarınızın yeniden başlatılması gerektiğini söyleyen bir ileti görürsünüz. Üzerinde çalıştığınız işi tamamlamak, işlerinizi kaydetmek ve uygulamalarınızı kapatmak için size 15 dakika verir ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatır. Dilerseniz kendiniz de yeniden başlatabilirsiniz.


Resim-3 : Yeniden başlatılacağını bildiren ileti

Önemli

 • Bilgisayarınız yeniden başlatılmaya hazır olmadan bilgisayarınızın başından ayrılırsanız, bilgisayar otomatik olarak yeniden başlatıldığında hiçbir şey kaybetmemek için işlerinizi mutlaka kaydedin ve kullandığınız uygulamaları kapatın. Kurulum ayarlarına ve ek güncelleme gerekip gerekmediğine bağlı olarak bilgisayarınızın birden fazla kez yeniden başlatılması gerekebilir.
 • Güncelleme uygulanırken yeniden başlatma işlemi normalden uzun sürer (yaklaşık 20 dakika-bir saat arası). Bu süre boyunca bilgisayarınızı kullanamazsınız.

5. Ayarlarınızı seçin

Lisans koşulları

Bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra size Microsoft yazılım lisans koşulları sunulur. Koşulları inceleyin ve devam etmek için Kabul ediyorum‘a dokunun veya tıklayın. Koşulları kabul etmezseniz Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 yüklemesi iptal edilir ve bilgisayarınız Windows 8 veya Windows RT sürümüne döner.

Hızlı ayarlar

Önerilen ayarlardan oluşan ve hızlı ayarlar denen bir liste göreceksiniz. Bu ayarları kabul etmek ve devam etmek için Hızlı ayarları kullan‘a dokunun veya tıklayın. Kurulum bittikten sonra bu ayarlardan istediğinizi değiştirebilirsiniz. Bu ayarların bazılarını hemen değiştirmek istiyorsanız Özelleştir‘e dokunun veya tıklayın.


Resim-4 : Kurulum sırasında gösterilen hızlı ayarlar

Daha fazla bilgi için Hızlı ayarlar hakkında daha fazla bilgi edinin‘e dokunun veya tıklayın. Bu ayarların gizliliğinizi nasıl etkileyeceği hakkında bilgi edinmek için Gizlilik bildirimi‘ne dokunun veya tıklayın.

Oturum açın

Daha sonra oturum açmanız istenir.


Resim-5 : Microsoft hesabıyla oturum açma

Windows 8 veya Windows RT sürümünde oturum açmak için zaten bir Microsoft hesabı kullanıyorsanız, hesap adınız sizin yerinize girilir. Bunun için daha önce yerel bir hesap kullandıysanız, önce yerel hesabınızla oturum açmanız istenir ve ardından, güncellemeden sonra bilgisayarınızda oturum açmak için kullanabileceğiniz bir Microsoft hesabı oluşturmanızı isteriz.

Zaten bir Microsoft hesabınız varsa

 • Gerekirse Microsoft hesabınızın e-posta adresini ve parolanızı girin.
 • Bu hesaba yönelik olarak ayarladığınız alternatif e-posta adresine veya telefon numarasına bir güvenlik kodu göndeririz ve hesabın sahibi olduğunuzu doğrulamanız için bu kodu girmeniz gerekir. Bu işlem, hassas bilgilerinize erişirken hesabınızı ve cihazlarınızı korumamıza yardımcı olur. Hesap için henüz alternatif iletişim bilgisi girmediyseniz, bu işlem sırasında girmeniz istenir.

Notlar

 • Birden fazla Microsoft hesabınız varsa, Microsoft hesabınız için hangi e-posta adresini kullanacağınıza karar verme konusunda yardım alabilirsiniz.
 • Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 yüklemeden önce bilgisayarınızda bir Microsoft hesabıyla oturum açtıysanız, güvenlik kodu girmenize gerek kalmayabilir.

Yeni bir Microsoft hesabı oluşturmak için

 1. Yeni hesap oluştur‘u seçin.
 2. Ardından, Microsoft hesabı olarak kullanmak istediğiniz e-posta adresini seçmeniz istenir. Bu adres kullandığınız herhangi bir e-posta adresi olabilir ve Microsoft tarafından sağlanan adreslerle sınırlı değildir. En çok kullandığınız e-posta adresini girin. Bu adresi kullanarak Posta ve Kişiler uygulamalarını, zaten her gün kullandığınız e-posta ve kişilere sahip olacak şekilde ayarlarız.
 3. Kullanmak istediğiniz parolayı girin; adınız, soyadınız ve ülkeniz ya da bölgeniz dahil geri kalan bilgileri tamamlayın.
 4. Daha sonra, size e-posta, telefon veya kısa mesaj (SMS) yoluyla ulaşabileceğimiz bir alternatif e-posta adresi veya telefon numarası sağlamanız da istenir. Bu işlem, oluşturduğunuz hesabı kullanarak hassas bilgilerinize erişirken hesabınızı ve cihazlarınızı korumamıza yardımcı olur. Bu bilgileri girdikten sonra, size içinde bir güvenlik kodu olan bir ileti göndeririz ve hesabın sahibi olduğunuzu doğrulamak için bu kodu girmeniz gerekir.

Yerel bir hesabı kullanmaya devam etmek için

SkyDrive bulut depolama alanı

Bir bilgisayarda ilk kez Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 kurulumu yapıyorsanız yeni SkyDrive seçeneklerini görürsünüz.

Zaten Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 çalıştıran başka bir bilgisayarınız varsa ve bu bilgisayardaki ayarları eşitlemeyi tercih ederseniz, SkyDrive ayarlarınız da mevcut bilgisayarınızla bu bilgisayar arasında eşitlenebilir ve bu ekranı görmeyebilirsiniz.


Resim-6 : Kurulum sırasında SkyDrive seçenekleri

Bu ekranda İleri‘ye tıklarsanız bilgisayarınız şu varsayılan SkyDrive ayarlarını kullanır:

 • Bu bilgisayarla çektiğiniz fotoğraflar bilgisayardaki film rulosu klasörünüze kaydedilir ve her fotoğrafın küçük bir kopyası otomatik olarak SkyDrive hesabınızda yedeklenir.
 • Yeni bir belge oluşturduğunuzda, varsayılan kaydetme konumu SkyDrive depolama alanıdır. Ancak, dilediğinizde tek tek belgeleri yerel olarak veya başka bir sürücüye kaydetmeyi tercih edebilirsiniz.
 • Windows, bilgisayar ayarlarınızın yedek bir kopyasını SkyDrive alanına kaydeder. Bilgisayarınıza bir şey olur ve bilgisayarınızı değiştirmeniz gerekirse, ayarlarınız bulutta kayıtlıdır ve bunları anında yeni bir bilgisayara aktarabilirsiniz.

Daha sonra bilgisayar ayarlarından istediğiniz ayarı değiştirebilirsiniz. Bu ayarların hepsini şimdi kapatmak istiyorsanız BuSkyDrive ayarlarını kapat (önerilmez) seçeneğine dokunun veya tıklayın.

Son güncellemeler

Windows her zaman güncellendiğinden, Windows 8.1 ve Windows RT 8.1 son halini aldıktan sonra bir güncelleme çıkmış olabilir. Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 kurulumunu ilk kez tamamladığınızda Windows, bu kritik güncellemeleri denetler ve bulursa otomatik olarak indirir. Bu güncellemeleri indirip yüklemek, ihtiyacınız olan güncellemelere bağlı olarak birkaç dakika sürebilir. Güncellemelerin tamamlanması için bilgisayarınızın birkaç kez yeniden başlatılması da gerekebilir.

6. Yeni Windows’a hoş geldiniz

Yeni Başlangıç ekranı görünür.


Resim-7 : Yeni Başlangıç ekranı

Çoğu özellik tanıdık gelecektir ama yenilikleri keşfetmek ve aradıklarınızı nasıl bulacağınızı öğrenmek için bu Başlangıç ekranı sayfasını inceleyin.

Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 sürümüne güncellediğinizde masaüstü uygulamalarınız sizinle birlikte gelir ancak Windows Mağazası uygulamalarınızı yeniden yüklemeniz gerekir. Sahip olduğunuz tüm Windows Mağazası uygulamalarını Mağaza’nınUygulamalarınız bölümünden görebilirsiniz. Buradan, güncellenen bilgisayarınıza yüklenmesini istediğiniz uygulamaları seçip hepsini tek seferde yükleyebilirsiniz.


Resim-8 : Mağaza’daki Uygulamalarınız sayfasından uygulama yükleme

Mağaza’dan uygulama geri yüklemek için

 1. Windows Mağazası’nı açmak için Başlangıç ekranından Mağaza kutucuğuna dokunun veya tıklayın.
 2. Parmağınızı ekranın üst kenarından aşağı doğru kaydırın ya da sağ tıklayın ve Uygulamalarınız‘a dokunun veya tıklayın.
 3. Yüklemek istediğiniz tüm uygulamaları seçip Yükle‘ye dokunun veya tıklayın.

Notlar

 • Uygulamaları Başlangıç ekranından kutucuklara dokunarak veya tıklayarak da yeniden yükleyebilirsiniz.
 • Uygulamaların yüklenmesini beklemenize gerek yoktur. Siz başka şeyler yaparken onlar arka planda yüklenmeye devam eder.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 1
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 1
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 1
  olmad_
  Olmadı!
 • 1
  k_zd_m_
  Kızdım!

Onur Yüksektepeli - Chief Technology Architect | Micosoft MVP Onur Yüksektepeli Nephocraft firmasının kurucusu aynı zamanda kendi firmasında teknoloji çözümleri mimarıdır. 15 Yıldan fazla IT tecrübesi ile temel uzmanlık alanı olan Platform ve diğer teknolojiler için müşterilerine ürün ve hizmetler sunmaktadır. Microsoft MVP ünvanına sahip Onur Yüksektepeli birçok IT etkinliğinde aktif konuşmacı olarak ve IT topluluklarında yönetici olarak aktif rol üstlenmektedir. Nephocraft firmasın da yönetici olarak oluşturduğu çözümlerde yeni teknoloji gelişmelerini de göz önünde bulundurarak, müşterilerine esnek, yenilikçi, akıllı ve üretken iş çözümleri üretmektedir.Onur Yüksektepeli bulut, platform, data, devops, development gibi konularda aktif danışmanlık ve IT eğitmenliğine de devam etmektedir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir