İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. Windows 10 VMware Workstation And Device/Credential Guard Are Not Compatible Hatası ve Çözümü
k_zd_m_

Windows 10 VMware Workstation And Device/Credential Guard Are Not Compatible Hatası ve Çözümü

Download-VMWare-Workstation-Pro
Ruijie Teknoloji Günü

işletim sistemi üzerine kurduğunuz da sanal makine çalıştırmak istediğinizde aşağıdaki görüntüdeki gibi “VMware Workstation and Device/ are not compatible” hatası alabilirsiniz.

Resim-1

Öncelikle alınan hatanın içeriğine bakalım.

“VMware Workstation ve aygıt/kimlik bilgisi koruması uyumlu değil. VMware Workstation aygıt/kimlik bilgisi korumasını devre dışı bıraktıktan sonra çalıştırılabilir.”

Hatanın çözümüne geçmeden önce Windows 10 ile gelen (Aygıt Koruması) ve Credential Guard (Kimlik Koruması) özellikleri nedir? Genel olarak bir bakalım.

Antivirüs koruması gibi geleneksel yöntemler yeni saldırı yöntemlerine karşı yetersiz kalabilir. Device Guard ve Credential Guard sistemi kötü amaçlı yazılımlara karşı korumak için geliştirilen yeni savunma yöntemlerindendir. Üstlendikleri görevler birbirlerinden farklı da olsa aynı Process içerisinde etkinleştirilirler.

Credential Guard, yalnızca ayrıcalıklı sistem yazılımının erişebilmesi için gizlilikleri (yeterlilik belgeleri) yalıtmak için tabanlı güvenlik kullanır. NT LAN Manager Protokolü (NTLM) parola karmaları ve Kerberos Anahtar Sürüm Numaralarının sanallaştırılması yöntemi ile izole edilmesi sağlanmaktadır. Bu sayede Pass-the-Hash saldırılarına karşı korunma sağlanmaktadır.

Device Guard, cihazı yalnızca güvenilen uygulamaları çalıştıracak şekilde kilitler. Güvenilir bir uygulama değilse çalıştırmaz. Yapılandırıldığında, bir cihazı yalnızca kod bütünlüğü ilkeleriniz için tanımlanan güvenilen uygulamaları çalıştıracak şekilde kilitler. Device Guard, sanallaştırma tabanlı güvenliğe (VBS) bağlıdır.

Peki bu hatayı nasıl düzelteceğiz?

1.Adım: Group Policy (Grup İlkesi) ayarlarından Aygıt ve Kimlik Korumasını devre dışı bırakacağız.

Windows+R tuşlarına basarak Çalıştır (Run) ekranını açıyoruz ve “gpedit.msc” yazarak Tamam (OK) butonuna tıklıyoruz.

Resim-2

Aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek ilgili ilkeye (Policy) gideceğiz.

Computer Configuration > Administrative Templates > System > Device Guard > Turn On Based Security

Resim-3

Şimdi ilgili ilkeyi (Policy) açarak disable hale getiriyoruz.

Resim-4

2.Adım: Turn Windows features on or off‘a (Windows özelliklerini aç veya kapat) gidip Hyper-V yüklemesini kaldıracağız.

Programs And Features (Programlar ve Özellikler) ekranına giriyoruz ve sol kısımda ki sekmeden Turn Windows features on or off kısmına tıklıyoruz.

Resim-5

Açılan pencerede Hyper-V yüklemesini bulup seçili olan kutucuktan seçimi kaldırıyoruz ve Tamam (OK) butonuna basarak yüklemeyi kaldırma işlemine başlıyoruz.

Resim-6

Hyper-V kaldırılıyor.


Resim-7

Hyper-V yüklemesini başarılı bir şekilde kaldırdık. Bizden bilgisayarımızı Restart (Yeniden Başlat) etmemizi istiyor, sonra ki işlemimizi de tamamladığımızda yeniden başlatacağız o yüzden burayı Don’t Restart (Yeniden Başlatma) butonuna basarak geçiyorum dilerseniz siz başlatabilirsiniz.

Resim-8

3.Adım: Windows arama kısmına “cmd” yazarak çıkan komut istemcisine sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştıralım. Aşağıdaki komutları kopyalayıp komut ekranına yapıştırdığınızda otomatik olarak komutları çalıştıracaktır dilerseniz tek tek de çalıştırabilirsiniz bu komut ilgili EFI değişkenlerini silecektir.

Bu işlemi de yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp tekrar Vmware Workstation üzerinde sanal makine çalıştırdığınızda herhangi bir hata almadığınızı göreceksiniz.

Resim-9

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: VMware Workstation, Virtualization, sanallaştırma, Windows 10, ?, Device Guard, Credential Guard,

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ferhat ÜLKER 1997 İstanbul doğumludur. Küçük yaşlarda başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2011 yılında lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçerek devam etmiştir. 2015-2016 yılları arasında Kariyer Mimari Bilişim Akademisi‘nde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimini tamamlayarak sertifika sahibi olmuştur. 2017 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulunda, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünden mezun olmuştur. Okulu devam ederken Web tasarım alanında freelancer olarak bir çok proje yapmıştır. Üniversite süreci bittikten sonra 2018 yılında Knb Lojistik Dış Tic. Ltd. Şti. firmasında E-Ticaret alanında ekip lideri görevinde çalışıp sıfırdan bir platform kurarak yüksek satışlar yapabilecek duruma getirmiştir. 2019 yılında Dorak Holding A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı olarak görev yapmıştır. Bu firmada ki görevinden ayrılarak şu anda İleri Teknoloji firmasında Sistem Destek Uzmanı olarak ve MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır.

Yorum Yap