VMware vCenter Server 8 Kurulumu
 1. Anasayfa
 2. VMware

VMware vCenter Server 8 Kurulumu

0

Bu yazıda VMware vCenter Server 8 kurulumu konusuna değinip daha sonraki yazılarımda yeni sürümle birlikte gelen tüm özellikleri sizlerle paylaşacağım. vCenter Server 8 kurulumuna geçmeden önce şu bilgiyi de vermek istiyorum, geçtiğimiz aylarda duyurusu yapılan VMware vSphere 8 dün itibari ile release oldu. Bu arada VMware vSphere 6.5.x ve vSphere 6.7.x, 15 Ekim 2022’de genel desteğini bitirmektedir. Aşağıdaki tabloda vSphere 8‘in kapasite detaylarını görebilirsiniz.

Resim-1

Buradan iso’muzu indirdikten sonra standart VMware vCenter Server 8 kurulumuna başlıyoruz. Adrese giriş yaptıktan sonra  Products and Accounts > My Products > Buradan lisansınız hangi ise uyumlu ise “VMware vCenter Server 8.0.0” go to downloads etmeniz yeterli olacaktır.

Resim-2

İso dosyamızı indirdikten sonra artık sırası ile kurulum işlemine başlıyoruz. İndirmiş olduğumuz iso’yu bir sunucuya mount edip, installer exe’yi admin olarak çalıştırıyoruz.

Resim-3

Karşımıza 4 tane seçenek gelecektir, Install’ı seçerek başlıyoruz.

Resim-4

Öncelikle birinci bölümü yapacağız burada Server Appliance’i deploy ediyoruz. Next diyerek devam ediyoruz.

Resim-5

Burada lisans sözleşmesini kabul edip Next diyerek devam ediyoruz.

Resim-6

Burada vCenter makinemizi deploy edeceğimiz bir host sormaktadır. vCenter’ı kurmak istediğimiz bir ESXi host seçiyoruz, ismini, root adını ve şifresini girdikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Resim-7

Burada oluşturulacak vCenter 8 Server Appliance için bir isim ve root şifresi yazıp Next diyerek devam ediyoruz.

Resim-8

Bize sanallaştırma platformumuzun kapasitesini sormaktadır. Burada yapımıza göre ihtiyacımız olan kaynağı seçiyoruz. Tiny benim için yeterli olacağından Next diyerek kuruluma devam ediyorum.

Resim-9

vCenter 8 Server Appliance kurulumunu yapacağımız datastore seçtikten sonra Thin disk modu enable yapıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Resim-10

Ağ ayarları kısmında bizden bir FQDN girmemizi istemektedir. Buraya yazacağımız isimin Domain Controller üzerinde DNS kaydının olması gerekmektedir. Eğer DNS kaydı oluşturmadıysanız IP adresi yazmalısınız. IP, Subnet, Default Gateway ve DNS bilgilerini girdikten sonra Next diyerek kuruluma devam ediyoruz.

Resim-11

Bize durumu özetleyecek bir bilgi vermektedir sonrasında Stage1 kurulumumuz başlatıyoruz.

Resim-12

Stage2 bölümüne geçiyoruz ve burada vCenter 8 Server appliance ayarlarımızı yapmaya başlıyoruz.

Resim-13

NTP ayarlarımızı yapmak için bir sunucu yazıyoruz, isterseniz ESXi hostu gösterebilirsiniz veya NTP servers adresi girebilirsiniz.

Resim-14

Single Sign On yapılandırmamıza geçtiğimizde Domain Name kısmına vsphere.local yazıyoruz ve bir şifre belirliyoruz burası bizim vCenter ortamımıza giriş yaparken kullanacağımız domain ve kullanıcı adını almaktadır. Daha sonrasında Next diyerek devam ediyoruz.

Resim-15

Müşteri deneyimlerine katılmak istiyor musun diye soruyor kabul edip Next dedikten sonra Stage2’nin kurulum özet ekranı karşımıza çıkmaktadır, finish dedikten sonra kurulumun tamamlandıktan sonra vCenter 8‘i kullanmaya başlayabilirsiniz.

Resim-16

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: VMware vSphere, vCenter 8, VMware 8, vCenter Server 8,VMware vCenter Server 8 Kurulumu

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 9
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 1
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Batuhan DEMİRDAL, 13 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektöründe çeşitli kuruluşlarda Sistem Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Microsoft Sistem Mühendisliği sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış ve “Microsoft MCSA” ünvanını almıştır. VMware Sanallaştırma Platformu sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış olup VMware VExpert ünvanını almıştır. 2020 yılı itibari ile VMware VExpert PRO ve VExpert SECURİTY ünvanı almıştır. Dell Poweredge Sunucu’ya Müdahale Konusunda Yetkili Sertifikaya sahiptir. Sanallaştırma , Hyper-Converged ve Cloud iş alanında aktif olarak çalışmalar ve projeler yürütmeye devam etmektedir. Batuhan DEMİRDAL, Bilgi Teknolojileri Kıdemli Danışman olarak görev yapmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir