1. Ana Sayfa
  2. VMware

Virtual Machine Hard Stop Nedir

Virtual Machine Hard Stop Nedir
+ - 0

Hard Stop özelliği daha önceki versiyonlarda bulunmayan vSphere 7.0 ile birlikte duyurulan bir özelliktir.VMware vSphere platformunuzda  sanal makinelerinizin üzerinde çalışan uygulamalar veritabanları bulunmaktadır. Bu sanal makinelarıniz bazen askıda(hang) kaldığı durumlarda ve putty aracılığı ile hostunuza bağlanıp ilgili işlemi sonlandırıyorduk(kill ediyorduk). Artık yanıt vermeyen askıda kalan sanal makineleriniz için putty ile hostunuza bağlanmadan virtual center sunucusu üzerinden basitçe işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Peki hangi farklı durumlarda hard stop özelliğini kullanabiliriz.?

  • Another task is already in progress
  • Power off/Power on/ Reset Grey out

Bu özelliği nasıl kullanacağımıza bakacak olursak

  • Virtual Machine -> Sağ Klik -> Power -> Hard Stop

Resim-1

Bu işlemi gerçekleştirdiğimizde sanal makinenizin kapatılmaya zorlanacağı ve veri kaybına neden olabileceği uyarısı karşımıza gelecektir. Bu nedenle bu işlemi gerçekleştirmeden önce Shutdown from guest OS, Power Off işlemini denemenizi tavsiye ediyorum.

Resim-2

Yaptığımız işlemle alakalı Monitor-> Task menüsünden log bilgisine ulaşabilirsiniz.

Resim-3

Bu işlemi yaparken dikkat etmemiz gereken noktaya değinecek olursak Hard Stop VM ve VM Reset ikiside birbirinden farklı çalışmaktadır. Hard Stop VM vCenter sunucusu üzerinden sanal makineyi zorlayarak kapatacak ve manuel olarak tekrar restart etmemiz gerekecektir. VM Reset ise sanal makineyi kapatacak ve yeniden başlatacaktır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs: Virtual Machine Hard Stop,Hard Stop VM,Hard Stop Virtual Machine

Yazar Hakkında

16 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 13 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü,Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Ahmet Yesevi Üniversitesi Siber Güvenlik (Yüksek Lisans) ‘ı bitirdim. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım.Şu an Belbim A.Ş ‘de Uygulama Operasyonları Yönetim Şefi olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap