İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Veeam

Veeam Backup Replication v9.5 Permanent Failover

Veeam Backup Replication v9.5 Permanent Failover
+ - 0

Veeam firmasının hem Vmware hem de Microsoft Hyper-V sanallaştırma platformları için geliştirilmiş olduğu backuplama yazılımının yeni versiyonu ve yeni özelliklerinin bulunduğu Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 kullanıma sunuldu. Aslında 2019 ile birlikte Veeam Backup & Replication v9.5 Update 3’ten sonra Veeam Backup & Replication v10 versiyonun gelmesi hepimiz merakla bekliyorduk ancak Veeam Forum’da yapılan açıklamada 2019 yılı içinde yayınlanacak olan Update serisi ile Veeam Backup & Replication kullanımına yeni özellikle sunulacağı bilgisi verildi.

2-in-1: backup and replication

Replikasyon artık bir lüks değil, yedekleme stratejinizin bir parçası. Veeam’in sağladığı 2-in-1: backup and replication™, size Virtual Machine ( Sanal Makine ) hemen kullanıma hazır durumda bulunan bir kopyasını sunar; böylece bir sanal makine arızalandığında beklemedeki sanal makineye derhal yük devretme yapabilirsiniz.

 • Herhangi bir sanallaştırılmış uygulama için geliştirilmiş kesintisiz çalışırlık
 • Kesintisiz Çalışırlık için iş yerinde veya felaket kurtarma için iş yeri dışında görüntü tabanlı replikasyon
 • Üretim ortamına etki etmeden, yedek dosyalarından replikasyon gerçekleştirme

Bulut tabanlı felaket kurtarma: hızlı ve güvenli

Artık her boyuttan işletme bulut tabanlı felaket kurtarmadan yerel olarak faydalanabilir. Veeam Cloud Connect sayesinde, Virtual Machine ( Sanal Makine ) replikalarınızı iş yeri dışına bir Veeam Cloud & Service Provider’a (VCSP) gönderebilir, böylece yerleşik Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS) aracılığıyla Kesintisiz Çalışırlık stratejinizi tamamlayabilirsiniz. Virtual Machine ( Sanal Makine ) replikalarınız için ikinci bir site oluşturup muhafaza etmenize gerek kalmaz.

 • Modern DRaaS sağlayıcılarına güvenli ve doğrudan bağlantı
 • Gerçek bulut tabanlı felaket kurtarma için ekonomik, görüntü tabanlı Virtual Machine ( Sanal Makine ) replikasyonu
 • VPN’e gerek olmadan

Yük Devretme ve yeniden çalışma

Replikasyon sizin emniyet ağınızdır. Üretimdeki bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) bozulursa, derhal birVirtual Machine ( Sanal Makine ) replikasına yük devretmek suretiyle, sorunu çözerken kullanıcıların en az kesintiyle hizmetlere ve uygulamalara erişebilmesini sağlayabilirsiniz. Felaket Kurtarma planınızı geliştirebilmeniz ve veri kaybını önlemeniz için replikasyonu kolaylaştırdık.

 • Replikanız, üretimdeki Virtual Machine ( Sanal Makine ) veya yeni bir konuma yük devrederek ya da replika Virtual Machine ( Sanal Makine ) yeni üretim Virtual Machine ( Sanal Makine ) yaparak çalışırken, işlerinize normal bir şekilde devam edin. Birden fazla replika geri yükleme noktalarını muhafaza edin; böylece en son replikanız bozuksa daha önceki bir geri yükleme noktasına dönmek seçenekleriniz arasında olur.
 • Yük devretmenin tamamını önceden planlayın ve yeni Yük Devretme Planlarımızı kullanarak tek bir tıkla başlatın. Replikalardan Virtual Machine ( Sanal Makine ) ekleyin, önyükleme sırası oluşturmak için sıralarını değiştirin ve bir önceki başlatmalardan başlamamaları için her bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) için gecikme süresi belirleyin.
 • Yeni Planlanmış Yük Devretme özelliğimizle veri merkezi geçişlerini kolaylaştırın veya üretim ana bilgisayarlarınıza bakım yapın. Planlanmış Yük Devretme, kaynak Virtual Machine ( Sanal Makine ) kapatır, yapılan tüm değişiklikleri hedef Virtual Machine ( Sanal Makine ) replike eder ve Virtual Machine ( Sanal Makine ) başlatır – bunları yaparken veri kaybına sebep olmaz ve kısa bir kesinti süresine neden olur.

Replication ( Replikasyon ) yapılandırma işlemini sonlandırmak ve Virtaul Machine ( Sanal Makine ) kalıcı olarak ortamımızdaki Replication ( Replikasyon ) üzerinde kalıcı olarak çalıştırmak istiyorsanız. Permanent Failover yapılandırmasını gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Permanent Failover yapılandırmasını sonucunda, Virtaul Machine ( Sanal Makine ) Replication ( Replikasyon ) olarak çalışmaktan çıkarak ortamınızda daha önce ve Replication ( Replikasyon ) sunucuzu olarak görev yapan Microsoft Hyper-V Host’unuz üzerinde çalışmaya başlayacaktir.

Orijinal Virtaul Machine ( Sanal Makine ) ve Virtaul Machine ( Sanal Makine ) kopyası aynı sitedeyse ve kaynaklar açısından neredeyse eşitse, Permanent Failover yapılandırması kabul edilebilir. Bu durumda, kullanıcılar devam eden işlemlerde gecikme yaşamayacaklardır.

Permanent Failover yapılandırması işlemi aşağıdaki şekilde yapılır:

 • Veeam Backup & Replication, Virtaul Machine ( Sanal Makine ) kopyasının Restore Point (geri yükleme noktalarını) anlık görüntü zincirinden kaldırır ve ilişkili dosyaları veri deposundan siler. Anlık görüntü delta dosyasına yazılan değişiklikler, Virtaul Machine ( Sanal Makine ) çoğaltmasını en son duruma getirmek için Virtaul Machine ( Sanal Makine ) çoğaltma disk dosyalarına bağlıdır.
 • Veeam Backup & Replication, Virtaul Machine ( Sanal Makine ) çoğaltmasını Veeam Backup & Replication konsolundaki kopyalar listesinden kaldırır.
 • Permanent Failover işlemi tamamlandıktan sonra Virtaul Machine ( Sanal Makine ) kopyasını bozulmadan korumak için Veeam Backup & Replication, çoğaltma işini yeniden yapılandırır ve orijinal Virtaul Machine ( Sanal Makine )’yi dışlamalar listesine ekler. Çoğaltma işi başladığında, orijinal Virtaul Machine ( Sanal Makine ) işlemden atlanır. Sonuç olarak, çalışan Virtaul Machine ( Sanal Makine ) kopyasına veri yazılmaz.

Bu yazımızda ortamımızda buluna Microsoft Hyper-V Sunucumuz üzerinde donanımsal ya da yazılımsal bir sorun olduğunu ve üzerinde bulunan Virtual Machine ( Sanal Makine ) ulaşılamaz durumunda olduğunu düşünelim. Böyle bir durumda ortamımızda bulunan Replication ( Replikasyon ) Microsoft Hyper-V Sunucumuz üzerinde Virtual Machine ( Sanal Makine ) alınmış olan Replication ( Replikasyon ) daha önce alınan bir Restore Point üzerinde çalıştırılarak ortamımız kullanıcılarımızın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlabilirsiniz. Permanent Failover yapılandırması ile de daha önce Replication ( Replikasyon ) Microsoft Hyper-V Sunucumuz üzerinde Virtual Machine ( Sanal Makine ) kalıcı olarak çalıştırılmasını sağlayabiliriz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Replication ( Replikasyon ) Permanent Failover yapılandırmasına başlamadan önce ortamımızda buluna Microsoft Hyper-V Sunucularımızı durumlarını kontrol ediyoruz.

W16HYPERV isimli Microsoft Hyper-V Hostumuz üzerinde W16ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) State bölümün de Runnig durumda olduğunu görüyoruz.

Resim-1

W16HYPERVR isimli Microsoft Hyper-V Hostumuz üzerinde W16ADC_replica isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) State bölümün de Off durumda olduğunu görüyoruz.

Resim-2

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Replication ( Replikasyon ) Failover yapılandırmasına başlıyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolunu açıyoruz.


Resim-3

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolu geliyor karşımıza.

Resim-4

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolunda bulunan Replicas bölümü altında bulunan Ready sekmesin de daha önce yapılandırmış olduğumuz Replication ( Replikasyon ) görüyoruz. Name bölümünde Replication ( Replikasyon ) yapılan W16ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) ismini, Job Name bölümünde daha önce yapılandırmış olduğumuz Jobs ( Görev ) ismini, Type bölümünde Regular olarak görüyoruz., Status bölümünde şu an da Ready olarak görüyoruz. Creation Time bölümünde en son görevi ve oluşturulma tarihini, Restore Points bölümünde yapılandırma üzerinde 1 Adet Restore Point olduğunu, Original Location bölümünde W16ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) hangi sunucu üzerinde bulunduğunu ve Replica Location bölümünde W16ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) hangi sunucu üzerine Replication ( Replikasyon ) yapılacağını görüyoruz.

Resim-5

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolunda bulunan Replicas bölümü altında bulunan Ready sekmesin de daha önce yapılandırmış olduğumuz Replication ( Replikasyon ) üzerinde sağ tuş Permanent Failover ya da üstteki Failover menüsünden Permanent Failover. tıklayarak Veeam Backup & Replication v9.5 Permanent Failover yapılandırma işlemini başlatabilirsiniz.


Resim-6

Karşımızda gelen ekran Yes diyerek Veeam Backup & Replication v9.5 Permanent Failover yapılandırmasını başlatıyoruz.


Resim-7

Restore Session ekranı geliyor karşımıza Replication ( Replikasyon ) Permanent Failover işleminin başladığını görüyoruz.


Resim-8

Restore Session ekranında Permanent Failover işlemininin Permanent Failover completed başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz. Restore Session ekranında Close diyerek yapılandırmayı kontrol ediyoruz.


Resim-9

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolunda bulunan Replicas bölümün artık olmadığını görüyoruz. Çünkü Permanent Failover işleminden sonra artık Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 üzerinde Replication ( Replikasyon ) işlemini sonlandırmış olduk. Sadece Jobs sekmesin de Permanent Failover işleminden sonra daha önce yapılandırmanın durduğunu görüyoruz.


Resim-10

W16HYPERV isimli Microsoft Hyper-V Hostumuz üzerinde W16ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) State bölümün de Off durumda olduğunu görüyoruz.


Resim-11

W16HYPERVR isimli Microsoft Hyper-V Hostumuz üzerinde bulunan W16ADC_replica isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) State bölümün de Running olarak geldiğini görüyoruz. Permanent Failover işleminden işleminden sonra W16ADC_replica isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) artık bu Microsoft Hyper-V Hostumuz üzerinde çalışacaktır.


Resim-12

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs : Veeam Backup & Replication v9.5 Permanent Failover,veeam backup & replication v9.5 permanent failover,Veeam Backup & Replication 9.5 Permanent Failover,veeam backup & replication 9.5 permanent failover,Veeam Backup v9.5 Permanent Failover,veeam backup v9.5 permanent failover,Veeam Backup 9.5 Permanent Failover,veeam backup 9.5 permanent failover,Veeam Backup Permanent Failover,veeam backup permanent failover,Veeam Permanent Failover,veeam permanent failover

Yazar Hakkında

Baki ÇUBUK 1985 K.D.Z Ereğli doğumludur.1998 yılında başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2003 yılında profesyonel hayata atılarak başlamıştır. 16 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektörü içerisinde farklı rollerde görev almıştır. Bilişim sektörüne K.D.Z Ereğli faaliyet göstermiş olan Ebil Bilgisayar bünyesinde 2003 - 2007 yılları arasında Teknik Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Ebil Bilgisayar bünyesinde kurulan AVASOFT Yazılım ve Danışmanlık firmasından çelik sektörü için üretilen Avasoft yazılımı Logo Tiger ve ETA Muhasebe yazılımlarına 2005 - 2007 yılları arasında Yazılım Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2007 yilinda vatani görevi nedeniyle bu firmadaki görevlerinden ayrılmıştır. Vatani görevini tamamladıktan sonra 2008 - 2009 yılları arasında Bilge Adam Bilişim Grubu'nda Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimi alarak eğitimini Üstün Başarı ile tamamlamıştır. İstanbul'da faaliyet gösteren InterComp Bilgisayar bünyesinde 2009 - 2011 yılları arasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Bu firmadaki görevinden Eylül 2011 yılında ayrılarak 2011 yılından itibaren Dorak Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları Holding A.Ş bünyesinde Bilgi Teknolojileri Direktörü olarak görev yapmaktadır. 2015 yılında Türkiye’de tüm 4 ve 5 yıldızlı otellerin IT Manager – Group IT Manager – Head of IT – IT Director pozisyonundaki profesyonel Bilgi İşlemcileri bir araya getirmek için kurulan HOTELS CIO Kurucu Üye olarak görev almaktadır. 2005 yılında bilişim sektöründeki Türkçe içeriği arttırmak ve Microsoft’a ait ürünler ile ilgili çözümler sunmak için oluşturulmuş bağımsız bir organizasyon olan Mshowto bünyesinde yazar olarak görev almaktadır. 2017 yılında Türkiye’de bilişim sektörüne yön veren, kâr amacı taşımayan, gönüllülerden oluşan profesyonel bir sosyal insiyatif olarak kurulan CIO Turkey bünyesinde kurucu üye olarak görev almaktadır.

Yorum Yap