İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. vCenter Server Appliance 6.7 Kurulumu Bölüm-2

vCenter Server Appliance 6.7 Kurulumu Bölüm-2

070219_1232_2.png

Önceki vCenter Server Appliance 6.7 Kurulumu Bölüm-1 adlı makalemizde 6.7 kurulumunun ilk adımlarını incelemiştik. Bu makalemizde 6.7 Set up Appliance adımlarını inceleyeceğiz.

Deploy with an Embedded Platform Services Controller işleminden sonra Continue seçeneğiyle birlikte Set up adımlarına başlayabiliriz.

Resim – 1

Introduction adımında bir önceki makalemizde yaptığımız ayarların tamamlandığını ve Set up vCenter Server Appliance işlemine başlayabileceğimizi görüyoruz.

Resim – 2

Bu adımda vCenter Server Appliance 6.7 sunucumuzun zaman senkronizasyonunu nasıl yapacağını belirtmemiz gerekiyor. vCenter Server’in zaman senkronizasyonunu üzerinde çalıştığı Esxi Hosttan yapmasını belirttik. Diğer bir seçenek ise vCenter Server Appliance 6.7 SSH bağlantısının açık olup olmayacağı. SSH üzerinden vCenter Server Appliance 6.7 sunucumuza bağlantı yapılacaksa açmamız gerekiyor.

Resim – 3

Ortamımızda daha önce kurulan bir SSO Domain olmadığı için kurulumunu yaptığımız vCenter Server Appliance 6.7 sunucumuzu dahil edebileceğimiz bir SSO domain bulunmamakta. Yeni bir SSO domain oluşturuyoruz ve bağlantı kuracak Administrator kullanıcımız için şifre tanımlaması yapıyoruz.

Resim – 4

vCenter Server Appliance 6.7 sunucumuz ile ilgili bir takım verilerin (Geliştirmelere yardımcı olmak adına genel hata ve kullanım bilgilerini içerir) Vmware ile paylaşılıp paylaşılmayacağını bu adımda belirtiyoruz. Opsiyonel olduğu için seçmek zorunda değilsiniz.

Resim – 5

Yapmış olduğumuz ayarların doğru olduğuna emin olduktan sonra Finish seçeneğini seçip kurulumu tamamlayabiliriz.

Resim – 6

Finish seçeneğini seçtikten sonra kurulum sihirbazı arka tarafta bir takım servislerin kurulum ve yapılandırma işlemlerini başlatacaktır.

Resim – 7

Kurulum işlemi bittiğinde karşınıza vCenter Server Appliance 6.7 sunucunuza nasıl bağlanacağınızı gösteren bir Url link çıkacaktır. Bu Url adres ile vCenter Server Appliance 6.7 sunucunuza bağlanabilirsiniz.

Resim – 8

Herhangi bir web tarayıcınızdan vCenter Server Appliance FQDN veya ip adresinizi yazarak (https://vcenterservername:443) ulaşabilirsiniz.

Resim – 9

Login butonuna tıkladığınızda artık vCenter Server Appliance 6.7 yönetim paneline ulaşmış olursunuz. Yukarıda gördüğünüz uyarı lisans ile ilgili. Lisans girmeden 60 gün kullanabilirsiniz.

Resim – 10

Bu makalemizde vCenter Server Appliance 6.7 Set up Appliance adımlarını gördük. Sonraki makalemizde Vmware Appliance Management panelini inceleyeceğiz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: vCenter Server, vCenter Server Appliance, ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilişim gönüllüsü olarak sektörün bir çok kademesinde farklı görevlerde çalıştı. Sahip olduğu sertifikalar; Vmware vExpert, Microsoft Certified Trainer(MCT), Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE), Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA), Microsoft Certified IT Professional(MCITP), Microsoft Certified Technology Specialist(MCTS).

Yorum Yap