0

Windows 7 son günlerin en sıcak gündemi, durum böyle olunca ister istemez herkes Windows 7 ve yeni gelen özellikleri zevkle kullanmaya çalışıyor hatta kullanıyor. Microsoft’un daha önceki yıllarda ortaya çıkarttığı işletim sistemleri ile elde ettiği tecrübelerini de işin içine katarak yeni bir işletim sistemi ortaya çıkarttığı ve bütün bilişim camiasının da (Türkiye ile birlikte  yurt dışıda benzer durumda) bu yeni işletim sistemine geçiş için sabırsızlandığını görmek zaten zor değil. Buna en büyük örnek açılan sayısız forum sayfaları, web sayfaları, blog’lar ve ardı arkası kesilmeden indirilen elden ele dolaştırılan Windows 7 medya’ları. Yanlış hatırlamıyorsam sadece Türkiye’de Windows 7 medyasının microsoft.com’dan indirilme rakamı 1 Milyon kişinin üzerindeydi. Tabi buna indiren kişinin kendi çevresiyle paylaştığını da düşünürsek durumun ne kadar ciddi olduğu daha net şekilde ortaya çıkıyor. Yeni bir Windows 98 ya da yeni bir Windows XP diye de düşünülen ürün çok yakında piyasaya çıkmış olacak, şu anda Release Candidate versiyonuna ulaşılabiliyor, eğer hala denemediyseniz (ki pek sanmıyorum, en kötü arkadaşınızın PC’sinde kullanmışsınızdır.) internette biraz arama yaparak linkleri bulabilirsiniz.

Peki Windows 7 ile birlikte hayatımıza giren, insanların çılgınca bu yeni işletim sistemine geçmesini sağlayan yeni özellikler nelerdir? Bireysel ve kurumsal olarak iki başlık yeni özellikleri anlatabilmek mümkün. Fakat daha sonraki bir makalede bunları paylaşacağım. Şimdi bu makalenin asıl konusu olan PC’nizi kurarken DVD’den değilde USB Flash bellekten nasıl kuracağımıza değinelim. Neden bu tarz birşeye ihtiyacımız olduğu sorusunun iki tane cevabı var; ilki USB bellekleri yanınızda taşımanız DVD taşımanızdan daha kolay, ikincisi ise bu bellekler ile Windows kurma hızınız okunma oranlarının DVD’lere göre daha iyi olmasından dolayı çok daha iyi. Adımlara geçelim.

1. İlk olarak hazırlayacağımız USB flash belleğin minimum 4 GB’lık bir kapasitesinin olması gerektiğini hatırlatayım. Windows 7 DVD içeriğinin yaklaşık 3 GB olduğunu düşünürsek neden bu kapasiteye ihtiyaç olduğu sorularına cevap vermiş oluyoruz. Windows kurulu bir PC’de bu USB flash bellek içeriği hazırlamanız gerektiğini de tekrar hatırlatalım. Start > Run > Cmd > OK diyerek bir komut satırı açın ve açılan pencerede DISKPART yazarak Enter’a basın.

Windows 7
Şekil-1

2. LIST DISK > Enter komutunu çalıştırın ve PC’nizde bulunan diskleri listeleyin. DISK ### başlığı altındaki disk numaralarından kendi USB flash belleğe ait olanı bir yere not edin.


Şekil-2

3. Ve SELECT DISK 1 > Enter komutunu çalıştırarak kendinize ait olan USB flash belleği kullanım için seçin. Sizin PC’nizdeki numara 1 rakamından farklılık gösterebilir.


Şekil-3

4. Disk üzerinde bir partition yaratıp, bunu aktifleştirdikten sonra formatlamak ve hazır duruma getirmek için sırasıyla aşağıdaki komutları çalıştırın:

a. CLEAN > Enter
b. CREATE PARTITION PRIMARY > Enter
c. SELECT PARTITION 1 > Enter
d. ACTIVE > Enter
e. FORMAT FS=FAT32


Şekil-4

5. ASSIGN > Enter komutuyla diskin mount olmasını sağlayın ve kullanıma sunun.

6. EXIT > Enter ile işlemi sonlandırın.


Şekil-5

Bu son adımdan sonra artık USB flash belleğiniz yapısal olarak hazır durumda ve yaılması gereken sadece Windows 7 DVD içeriğinin bellek içerisine kopyalanması. Bu işlemi de aşağıdaki komutlar ile gerçekleştirelim.

7. XCOPY Z:*.* /S/E/F G: > Enter komutunu çalıştırarak Z:\ harfi ile kullanımda olan DVD-Rom’dan G:\ harfi ile kullanımda olan USB Flash Belleğe tüm Windows 7 içeriğinin kopyalanmasını başlattık.


Şekil-6

8. Ve son olarak 837 dosyasının başarılı şekilde DVD’den USB belleğe kopyalandığını görüyoruz.


Şekil-7

Artık USB flash belleğiniz kullanıma hazır, DVD yerine USB belleğinizi PC’nize takarak ve PC’nizi USB’den Boot ederek kurulum gerçekleştirebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

2005 senesinde www.mshowto.org web sitesini kurmuştur. Sitenin fikir ve isim babasıdır. Son yıllarda Microsoft'ta çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir