1. Ana Sayfa
  2. Virtual Machine Manager (SCVMM)
  3. System Center Virtual Machine Manager 2008 (Scvmm) Beta Kurulumu Nasıl Yapılır? (Bölüm-1)

System Center Virtual Machine Manager 2008 (Scvmm) Beta Kurulumu Nasıl Yapılır? (Bölüm-1)


Ruijie Teknoloji Günü

Microsoft’un Virtual PC ile başlayan Virtulization kavramını SCVMM ile çok daha üst seviyelere çıkartığını görmekteyiz. Öyle ki Virtulization kulvarında VMware’ın tahtını yavaş yavaş sallamaya başlayan ürünlerle hayatımıza girmeye başladı bile. Bunlardan bir tanesi olan System Center Virtual Machine Manager 2008 henüz beta aşamasında olmasına rağmen fazlasıyla iş görür durumda. Sizlere SCVMM kurulumu ve yapılandırması ile ilgili detayları bölümler halinde anlatmaya çalışacağım. SCVMM nin donanım gereksinimleri tasarımınıza göre değişkenlik göstermektedir.

SCVMM tek bir server üzerinde çalışacak ve barındıracağı host sayısı 5-10 ise;

Donanım Gereksinimi Minimum Tavsiye Edilen
İşlemci Pentium 4, 2 GHz (x64) Dual-Core Pentium 4, 3.2 GHz or greater (x64)
RAM 2 GB 2 GB
Boş Alan (Hard disk) 120 GB 200 GB

Tablo-1

11-20 Host;

Donanım Gereksinimi Minimum Tavsiye Edilen
İşlemci Pentium 4, 2 GHz (x64) Dual-Core Pentium 4, 3.2 GHz or greater (x64)
RAM 2 GB 4 GB
Boş Alan (Hard disk) 200 GB 250 GB

Tablo-2

1) Kurulum başlatıldığında karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Setup bölümündeki Server tuşuna basın.


Şekil-1)

2) Lisans sözleşmesini kabul ettikten sonra Next tuşuna basın. Microsoft Update sayfasındaki Use Microsoft Update when I check for updates kutucuğunu işaretleyip Next tuşuna basın, karşınıza gelecek olan Customer Experience Improvement Program penceresini Next tuşuna basarak geçin.

3) Product Registration penceresinde Kullanıcı adı ve şirket adını yazdıktan sonra Next tuşuna basın.


Şekil-2

4) Installation Settings penceresinde kurulumun yapılacağı yolu gösterin ve Next tuşuna basın.


Şekil-3)

5) SQL Server Settings penceresinde SCVMM’nin kurulumunun yapılacağı veritabanını seçin. Standart olarak SCVMM ile birlikte SQL Server 2005 Express Edition gelir. Var olan bir Database’iniz var ise kurulumu onun üzerine de yapabilirsiniz.


Şekil-4)

6) Library share settings penceresinde oluşturacağınız Virtual machine’lerin nerede tutulacağı belirtilir. İstenildiği taktirde birden fazla library oluşturabilirsiniz.


Şekil-5)

7) Port Assignments penceresinde VMM Server bağlantı, host ve library’ler için agent bağlantı, dosya transfer bağlantı portları ayarlanır.


Şekil-6)

8) Summary of Settings penceresinde Install tuşuna basarak kurulumu başlatın.


Şekil-7)

9) SCVMM ile gelen bir güzel özellik ise, kurulum için gerekli komponentleri otomatik olarak kendisi yüklemesidir. (SQL Server 2005, .NET Framework 3.0 ve Windows Automated Installation Kit 1.1 gibi.) Exchange Server 2007 kurulumunda olduğu gibi kuruluma başlamadan önce komponentlerin yüklenmesi problemi ortadan kaldırılmış. J


Şekil-8

Bir sonraki makalede Administrator console kurulumunu gerçekleştireceğiz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Microsoft Announces Beta of Virtual Machine Manager 2008

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu.Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl boyunce yetkili Microsoft ve Cisco eğitim merkezinde eğitmenlik yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra, Mayıs 2010 tarihinden itibaren SuperOnline bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Halen Turkcell grup bünyesinde büyük müşteri portföyünde Pre-Sales Manager olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap