1. Ana Sayfa
  2. Symantec ve Trend Micro
  3. Symanctec PGP İncelemesi

Symanctec PGP İncelemesi


VidyoConnect

Symanctec PGP İncelemesi. Symantec PGP Nedir?

Symantec PGP, diskinizi ve verilerinizi güvenli bir şekilde şifreleyip korumanızı sağlayan bir program. Genel olarak bakacak olursak Symantec PGP kurulu bir bilgisayar çalındığında kötü niyetli kişi şifreyi bilmiyorsa Windows’u başlatması mümkün değil diski söküp başka bir bilgisayara bağlasa yine her hangi bir şekilde diskin içine erişmesi mümkün değil.

Genel olarak bahsedersek domain yapısına uygun kurulduktan sonra, client bilgisayarın açılış şekli değişiyor. Bilgisayarı başlattıktan kısa bir süre sonra Windows şifre ekranı yerine Symantec PGP’e ait şifre girme ekranı geliyor. Active Directory entegrasyonu sayesinde client windows şifresini burada giriyor şifre doğruysa eğer Windows başlatılıyor, yanlış denemeler belirlediğiniz limiti geçerse kilitleniyor. Bu konuda kurumun IT departmanı devreye giriyor. Açmak için iki yöntem var yetkili kişi Symantec PGP’ye ait admin şifresini girmesi lazım. Diğer yöntem ise WDRT key. Domainde PGP kurulan her makinenin kendine ait bir WDRT Key’i var. Bu Key sayesinden kişi IT’den talep ettiği bu 28 hanelik Key ile kilitlenen ekranı açabiliyor bilgisayar offline olsa bile.


Resim-1: Symantec PGP kurulu ve aktif olan bir bilgisayarın açılış ekranı

Bu ekranda şifre girerek açma imkanı sunuyor. Eğer farklı bir klavye söz konusu ile klavye değiştirebiliyor tab tuşuna basarak girdiğiniz karakterleri görebiliyorsunuz.

Diğer Opsiyonlar

Symantec PGP sadece disk şifreleme imkanı sunmuyor. Beraberinde harici disk şifreleme, kurum içi (Symantec PGP kullanan) ve kurum dışı güvenli veri transferi de sağlıyor.

Harici disk şifreleme

Symantec PGP yüklü olan bilgisayarınızda taktığınız harici bir usb stick ya da harici harddiski şifreleyebilirsiniz.

Kurum için dosya şifreleme

Kurum içinde harici disk yada bir dosyayı bir şifre belirleyip ya da kurum içerindeki kişilerin Active Directroy hesaplarını ekleyerek otomatik şifresiz girmelerini sağlayabilirsiniz. Kişi PGP kurulu bilgisayarına taktığında otomatik tanıyıp normal bir disk takar gibi kullanabilecek.

Kurum dışı dosya şifreleme

Mantık olarak şifreli dosyayı açabilmek için Symantec PGP’nin karşı tarafta yüklü olması gerekir. Bu aşamada programın sunduğu farklı bir özellik var dosyayı şifreliyor ve karşı taraf dosyayı çalıştırdığında şifre soruyor ve doğru girdiği takdirde içeriğe erişbiliyor. Bu işlemde şifreyi karşı tarafın şifreyi bilmesi gerek aksi takdirde erişmesi mümkün olmayacak.

Shredder

Shredder sayesinde dosyalarınızı geri dönüşü olmayan bir şekilde silebiliyorsunuz.

Symantec PGP’nin sunduğu avantajlar

  • Merkezi bir yönetim konsolu var bu konsol ile Client ile ilgili bir çok işlemi yapabiliyorsunuz.
  • WDRT sayesinde kişinin bilgisayarı el ile müdahale edilemeyecek kadar uzakta olsa bile açmasını sağlayabiliyorsunuz.
  • IT’nin Bitlocker’da en çok sorun yaşadığı bir konu ise olası problemlerde Bitlocker’ın geri dönüşü olmaması. Yetkili personeller şifreli diski çözebiliyor ve data kaybına mani olabiliyor.
  • Bitlocker’da bildiğiniz üzere disk sadece o bilgisayarda çalışıyor. Bilgisayarın bozulduğunu varsayarsak bilgisayar tamir olana kadar kişi bilgisayarında çalışamayacak ama Symantec PGP sayesinde diski aynı model yada farklı bir bilgisayara takarak kullanamaya devam etme imkanı sunuyor.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs : Symanctec PGP incelemesi, symantec, symantec pgp, symantec pgp ayarlari, symantec pgp bitlocker, symantec pgp kurulumu, symantec pgp nedir,

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1993 yılında İstanbul'da doğdum. Üniversiteyi bitirdikten sonra çeşitli eğitimler aldım ve almaya devam ediyorum bugüne kadar DHL, Erdem Hastanesi, Netaş ve Glasshouse'da çalıştım. Şimdiler ise Vakıf Emeklilik'de sigorta sektöründe güvenlik ürünleri üzerine çalışıyorum. Hiç bir zaman hırslı bir insan olmadım her şey yalnızca eğlence için hobilerimin arasında yemek yapmak, balık tutmak bir şeyler okumak ve bilgili insanları dinlemek var. Linux'u ve yardımlaşmayı seviyorum Linux'da pek iyi değilim çünkü Linux çok geniş bir alan yazdıklarımla ya da Linux ile alakalı konuşmak ya da soru sormak isterseniz bash'ımla beraber. -Cheeers

Yorum Yap