1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. SQL Server’da Encryption Olan Nesneleri Açmak

SQL Server’da Encryption Olan Nesneleri Açmak

081218_1942_1.png

Kimi zaman ürün haline getirilmeye çalışılan yazılımların arka planda veri tabanına bir kısım iş yükü paylaştırılır. Bu Stored Procedure ile karmaşık işlemler olabilir, ya da minik bir manipülasyon işlemi gerçekleştiren bir Function ya da Trigger olabilir. Tanımlanan bu nesneleri meraklı gözlerden korumak veya istenilmeyen değişikliklerin önüne geçmek adına nesneyi oluştururken WITH ENCRYPTION seçeneği ile yapılabilmektedir.

Bu tarz işlemleri gerçekleştirmek bir yazılımcı için koruma kalkanı gibi çalışıyor olsa da veri tabanı yöneticileri ürün geçişlerinde ve performans denetlemelerinde incelenmek istediğinde engel teşkil eden bir durum halini alabilir.

Şimdi tanımını gerçekleştireceğim SQL aracı Management Studio mantığına benzeyen bir yapıya sahiptir. Bu araç ile:

  • Nesnenin şifresiz halini görüntüleyebilirsiniz.
  • Nesnenin şifresiz halini bilgisayarınızda çıktı alarak dosya kaydedebilirsiniz.
  • Nesnenin şifresinin çözülmesini sağlayarak veri tabanına o şekilde tekrar kaydedilmesini sağlayabilirsiniz.

Buradan (dbForce SQL Decryptor) indirip gereklik kurumları gerçekleştirdikten sonra, SQL Server’a Windows Authentication ya da saklı nesneleri görebilecek bir kullanıcı ( ya da sa kullanıcısı olabilir) ile giriş işlemini gerçekleştirdikten sonra, ilgili veri tabanında nesneleri görüntüleyerek açma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Show DDL Script: Stored Procedure, Functions, Views, DML-DDL Trigger fark etmektsizin üzerine gelip Show DDL Script dediğinizde otomatik olarak gösterme işlemini gerçekleştirecektir.

Decrypt in-place: Kilitli nesnenin kilidini kaldırarak direk çözülmüş bir şekilde yeniden veri tabanına kaydedecektir.

Decrpytion Wizard: Bu işlemle beraber bütün nesneleri dosya olarak çıktı alabilir, script olarak kaydedebilirsiniz.

Resim-1

Resim-2

SQL Server nesnelerini şifrelemek ve şifresini çözmek hakkında daha fazla bilgi, ya da şifreleme olayının mantığını anlamak için Derek Colley’in blog yazısına buradan göz atabilirsiniz. J

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: sql server, sql server,Decryptor, , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Karaman doğumluyum. Lisans eğitimimi Cumhuriyet Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemlerinde tamamladım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra Ankara'da bir yazılım firmasında yaklaşık 1.5 yıl çalıştım. Daha sonra İstanbul'da Erp ürünleri destek ve satışını yapan bir firmada çalıştım. Şu an bilişim sektöründe DMC Teknoloji bünyesinde Sql Server Database Administrator olarak çalışmaktayım. Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server alanlarında makaleler yazmakla birlikte Mshowto Podcast çalışmalarına katkıda bulunuyorum.

Yorum Yap