1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. SQL Server Filtered Index Kavramına Bakalım

SQL Server Filtered Index Kavramına Bakalım


Ruijie Teknoloji Günü

SQL Server 2008 ile gelen özelliklerden bir tanesi olan Filtered Index, kısaca söyleyecek olursak optimize bir Nonclustered Index’tir. Oluşturulurken kullanılan where anahtar kelimesi sayesinde index key’in bütün verilerini değil sadece bir alt kümesini içerir. İyi tanımlanmış bir Filtered Index performansı attırabildiği gibi bakım maliyetini düşürebilmekte ve diskte daha az yer kaplamaktadır.

  • Filtered Index Sorgu Performansını Arttırır: Filtered Index normal Index’e oranla daha az data içerdiği için bu Index üzerinden yapılacak seek/scan işlemleri normal Index üzerinden yapılacak seek/scan işlemlerine oranla daha performanslı çalışacaktır. Ayrıca Filtered Index için otomatik olarak oluşacak olan istatistik te veriyi daha iyi temsil edeceğinden estimated rows daha iyi tahmin edilecek, dolayısıyla da Index’e erişim metodu daha iyi belirlenebilecektir.
  • Index Bakım Maliyetlerini Düşürür: Index fragmante olduğu zaman bakım yapılarak bu fragmantasyonun giderilmesi gerekir. (Detaylı bilgi için şu makaleyi inceleyebilirsiniz.) Index fragmantasyonu tabloda DML işlemleri olduğu zaman oluşur. Filtered Index normal NonClustered Index’e oranla daha az veri içerdiği için fragmante olma ihtimali daha azdır. Ayrıca fragmante olsa dahi bakım işlemi sırasında daha az data ile uğraşılacağı için bakım maliyeti her halukarda normal index’e oranla daha az olacaktır.
  • Disk Maliyetini Düşürür: Daha önceki maddelerde de belirttiğim gibi Filtered Index datanın tamamını içermediği için normal Index’e oranla daha az yer kaplar.

Şimdi konu hakkında biraz örneklendirme yapalım.
TblPerson isimli bir tablonuz var . Bu tablo içerisinde Name ve SurName bilgisi mevcut. Siz SurNamebilgisine bağlı olarak arama yapıyorsunuz.

Bahsedilen işlem için ;

1    create table tblPerson (Name Varchar(10),Surname varchar(20))

Tablo içerisine örnek kayıt girdilerini yapıyoruz ( Bu işlem için anlamlı data olabilmesi adına Red-Gate Data Generator Kullandım) ve TblPerson isimli table kontrol ettiğimizde aşağıdaki gibi bir sonuç görüyoruz.


Resim-1

Şimdi TblPerson table üzerinde index tanımlamalarını yapıyoruz.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

–Surname için normal bir NonClustered Index oluşturuyoruz

create nonclustered index IX_RegularIndex on tblPerson (Surname)

GO

–Surname için Filtered NonClustered Index oluşturuyoruz

create nonclustered index IX_FilterIndex on tblPerson (Surname)

where Surname is not null

GO

Index tanımlarımızı da yaptık şimdi gerekli karşılaştırma işlemini gerçekleştirelim;

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

SELECT i.index_id, i.name, i.type_desc, ps.reserved_page_count, ps.used_page_count,

ps.reserved_page_count*8 as Size_KB,

ps.row_count, i.filter_definition

FROM sys.dm_db_partition_stats ps

INNER JOIN sys.indexes i ON ps.object_id = i.object_id AND ps.index_id = i.index_id

WHERE ps.object_id = OBJECT_ID(‘tblPerson’)

Ekran görüntüsü;


Resim-2

Resimde de gördüğünüz üzere normal NonClustered Index 10.000.000 kayıttan oluşurken Filtered Index’te null olan kayıtlar bulundurulmadığı için 5.997.802 kayıttan oluşmakta. Bu yüzden normal index 20 MB’a yakınken Filtered Index 14 MB civarında boyutunda. Disk açısından maliyetin nasıl düşürüldüğünü görmüş olduk.

Filtered Index’in avantajlarından bir tanesi de performans demiştik. Şimdi onunla da alakalı bir örneklendirme yapalım.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

SET STATISTICS IO ON

–Normal NonClustered Index’i force ederek

select * from tblPerson WITH (INDEX=IX_RegularIndex)

where SurName=’Alexander’

–Filtered Index’i force ederek

select top 10 * from tblPerson WITH (INDEX=IX_FilterIndex)

where SurName=’Alexander’


Resim-3

IO karşılaştırmasına baktığımızda normal Index sorguyu tamamlamak için 6095 IO yaparken Filtered Index aynı sorguyu 13 IO yaparak getirebilmektedir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Milenyumdan beri ilginç bir merak duygusu ile başlayan bilgisayar ve teknoloji dünyası merakı sayesinde eğitim yaşantımı doğup büyüdüğüm Düzce'de geçirdim. Sonrasında Düzce'nin kendimi geliştirmek adına yeterli imkanlara sahip olmadığından İstanbul'a gelip Bilge Adam Eğitim Kurumlarından Yazılım ve Veritabanı eğitimi aldım. Eğitimimi tamamlarken çeşitli Windows ve Web uygulamaları geliştirdim. Sırası ile Sentez Yazılım, Nebim Yazılım, Ciceksepeti, Doğan Holding, Kariyer.Net, TurkNet gibi firmalarında Yönetici / Müdür pozisyonlarında farklı ünvanlarda ( Yazılım Geliştirici / Raporlama ve Veritabanı Yöneticisi gibi) görev aldım. Şimdilerde ise DMC Bilgi Teknolojileri firmasının Kurucu Ortaklığını ve Veritabanı Danışmalığı Hizmeti vermekteyim.

Yorum Yap