İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. SQL Server Farklı Server’a Login Taşıma İşlemi
k_zd_m_

SQL Server Farklı Server’a Login Taşıma İşlemi

sqlserver
Ruijie Teknoloji Günü

Bu makalede, Microsoft SQL Server instanceları arasında Loginlerin kullanıcı adı ve bununla birlikte şifre, yetki ve rol bilgilerini olduğu gibi aktarmayı ele alacağız. Databaselerimizi başka sunucuya taşırken tanımlı Loginleri de işleyişin sorunsuz ilerlemesi adına olduğu gibi taşımalıyız çünkü bir veritabanını A sunucusundaki SQL Server instance ından B sunucusundaki bir SQL Server instance ına taşıdıktan sonra kullanıcılar oturum açamayıp “Oturum açma başarısız.” hatası alabilir. Bu sorunların önüne geçmek adına Login taşıma işlemini de gerçekleştirmemiz gerekir. Login Taşıma işlemini adım adım inceleyelim.

Login taşıma işlemi varolan Loginler için de mümkündür. Ancak yeni bir Login oluşturma işlemini de görmek adına öncelikle sıfırdan bir Login oluşturalım. Security sekmesinin altındaki Logins tabından New Login seçeneğine tıklıyoruz.

Resim-1

Karşımıza Login – New penceresi bu şekilde çıkmaktadır. Login Name’i TestLogin olarak belirleyip. SQL Server Authentication oluşturuyoruz.


Resim-2

Bu Loginimize sysadmin yetkisi de atıyoruz. Taşınma yapıldıktan sonra da bu yetkisi de dahil olması beklenmektedir. (sysadmin: Sistem Yöneticisi)


Resim-3

Sonra Master veritabanında New Query açtık. Bu sorguda aşağıdaki scripti çalıştırıyoruz.

 

‘Command(s) completed successfully.’ mesajını alıyoruz. Bu komut dosyası ana veritabanında saklı yordamlarını oluşturur. Yordamlar, sp_hexadecimal ve sp_help_revlogin olarak adlandırılır.

Yeni bir Query açıp EXEC sp_help_revlogin komutunu Execute ediyoruz.

Sp_help_revlogin: Depolanan yordamı oluşturur çıktı komut dosyasını oturum açma komut dosyasıdır. Bu oturum açma komut dosyası, özgün güvenlik tanımlayıcısı (SID) ve özgün parolayı sahip oturumların oluşturur.

Resim-4

Resim-4′ de gösterilen mesaj kısmındaki çıktı komut dosyasında, taşımak istediğimiz Loginin bilgilerinin olduğu kısmı kopyalayıp, hedef sunucu üzerinde veritabanını taşıdığımız SQL Server instance ına bağlanarak, Logini taşımak istediğimiz alanda çalıştırdığımız da Login taşıma işlemini tamamlamış oluruz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs:, ,

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Trakya Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Öğrenim hayatım boyunca C, C++, C#, VB.NET ve ASP.NET MVC dilleri ile SQL Server veri tabanı altyapılı çeşitli otomasyon projelerinde yer aldım. İş hayatıma ERP Software Support Specialist pozisyonuyla başlayıp kısa bir süre sonra kariyerime BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.'de Ms SQL Database Administrator pozisyonu ile yön vermiş bulunmaktayım. SQL Server ile birlikte Data Warehouse, Oracle ve PostgreSQL alanlarına ilgiliyim ve kendimi bu alanlarda geliştirmeye devam ediyorum.

Yorum Yap