İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. ASP.Net
  3. Sharepoint 2013 ile Gelen Yeniliklere Genel Bakış

Sharepoint 2013 ile Gelen Yeniliklere Genel Bakış


2013 yapısal anlamda 2010’da yer alan birçok özelliğin üzerine önemli yenilikler getirmektedir. Özellikle 2010’dan bugüne Office365 alanında ve Cloud mimarisindeki yenilikler 2013 içinde de kendine yer bulmuştur. Bu yenilikleri tasarım, uygulama geliştirme ve site yönetimi / kullanımı alanlarında değerlendirelim.

Öncelikle tasarım bölümünde istenen herhangi bir tasarım aracını (Dreamviewer, Microsoft Expression Web ve diğerleri) kullanarak site tasarımlarını yapabilmenin artık daha da kolay olduğunu vurgulayalım. Bu şekilde HTML, CSS ve JavaScript gibi web tasarımı ve programlama için önemli unsurları istediğimiz editör içinde daha etkili kullanabileceğiz.

Site yapısı ve kullanımı içinde değerlendireceğim My Site ve Social Sites yapılarındaki değişikleri inceleyelim. Önemli bir değişiklik My Site yapısında oldu. Buna göre My Site yapısı senkronizasyon, bilgi taşıma ve paylaşım yapma gibi konularda çok daha yetkin hale geldi. Social Sites / Features tarafında da yine 2010 sürümünde uygulanmaya başlanan özellikler geliştirildi. Özellikle takip edilen kişiler, belgeler ve diğer nesnelerden anlık bildirimlerin (notifications) daha etkili hale geldiğini söyleyebiliriz.

Site yönetimi içinde değerlendirdiğim arama konusunda yine önemli ilerlemeler var. Son birkaç yılda çok popüler hale gelen arama motoru optimizasyonu (search engine optimization) konusu yanında Analytics kavramı ile beraber SharePoint Search içine dahil oldu. Böylelikle arama index’i içinde yer alan içerik ve kullanıcıların hangi öğelerle daha fazla iletişim içinde oldukları daha analitik bir şekilde değerlendirilmeye başlandı. Bu geliştirmelerin yapılan aramalar için çok önemli bir kavram olan “relevance ranking”i direkt etkileyeceğini söylemek yanlış olmaz.

SharePoint ile uygulama geliştirme başlıklarını bir önceki konu ile ilgili bir noktadan, “Content Search Web Part”daki yeniliklerden bahsederek başlatalım. Önceki sürümlerde “Content Query Web Part” olarak karşımıza çıkan bu yapı, crawl edilerek arama index’ine eklenmiş içerikleri listelememize yardımcı olur. İstenen kritere uyan sonuçları kategorilendirmek de mümkündür.

Diğer yazılım geliştirme yeniliklerinden iş akışları yani Workflow’lardaki gelişmelerle devam edelim. 2010 sürümü ile beraber zenginleşen Workflow yapısı 2013 sürümü ile beraber daha karmaşık adımları destekleyen ve web servislerinden de faydalanabilen bir yapıya bürünüyor. Cloud yapısı içinde yer alan Azure Workflow yapısı da bu sistem dahilinde kullanılabilmektedir.

Yeni uygulama modeli (App Model) içinde yer alan Cloud App Model, SharePoint ile remote hosted uygulama ve servisler arasında güvenli iletişim sağlayabilmektedir.

Yazımızın başında tasarımcılar için belirttiğimiz araç ve editör kullanabilme özgürlüğünü yazılım geliştiriciler için de belirtebiliriz. Bir önceki bölümde değindiğim Cloud App Model ile istenen ortam ve dilde (ASP.NET, C# ve hatta Java, PHP gibi) uygulamalardan SharePoint dahilinde faydalanılabilmektedir.

Son olarak da SharePoint’in mobil desteğini ciddi şekilde artırdığını vurgulamakta fayda görüyorum. Son birkaç yılda giderek artan smart phone ve tablet bilgisayar kullanımı uygulama geliştiricileri de doğal olarak bu ortamlara uygun geliştirme yapmaya zorunlu kıldı. Bu bağlamda hem Windows hem de diğer mobil işletim sistemlerinde istenen seviyede çalışan bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981 Ankara doğumludur. 2002 yılında Veripark'ta Test Mühendisliği yaptıktan sonra, 2002-2004 yılları arasında Bizitek'te Yazılım Mühendisliği, 2004-2006 yılları arasında Bilge Adam Kurumsal'da Yazılım Danışmanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2007 yılından bu yana kurucusu olduğu Turkgen Yazılım firması altında yazılım, eğitim ve danışmanlık faaliyetlerini devam ettirmektedir. MCP, MCSD.NET, MCTS - MOSS 2007 Configuration, MCT, MCLC ve MVP - SQL Server ünvanlarına sahiptir. Işık Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsünde İşletme Yüksek Lisansı yapmıştır.

Yorum Yap