1. Ana Sayfa
 2. Server 2012
 3. Server 8 ile Active Directory Kurulumu

Server 8 ile Active Directory Kurulumu


Windows Developer Edition’ı deneme şansınız oldu mu bilmiyorum fakat geçen gün . VHD’sini indirip biraz test etmek istemiştim. Temelde Windows 8 Client ile arayüz anlamında birebir benzerlik gösteren bir Server işletim sistemi karşımızda diyebilirim.

Merak ile bu yeni işletim sistemini incelerken tabi ki rahat duramadım ve acaba bölümünde şu andaki versiyonda bir değişiklik bulunuyor mu diye bakmak istedim. ve konfigürasyonun çok daha basitleştirildiğini ve hataya imkân bırakılmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Bu yazıda Active Directory kurulum adımlarına beraber bakalım.

Server Manager à Dashboard altında Add Roles kısmına tıklayın. Server 2008 ve 2008 R2’de olduğu gibi role’ler ve features’ler yine karşımızda.


Resim-1

Gelen başlangıç sayfasını Next ile geçin.


Resim-2

Rol bazlı ya da Features bazlı mı yoksa Senaryo bazlı bir kurulum mu gerçekleştireceğinizi seçerek devam edin.


Resim-3

Sunucu havuzunuzda bir sunucuyu seçin ya da kurulumu gerçekleştirmek istediğiniz sanal diskinizi bu adımda gösterin.


Resim-4

Yüklemek istediğiniz rolü seçin. Burada benim seçimim Active Directory Services oluyor.


Resim-5

Bu rolün devreye alınması için yüklenmesi gereken diğer ek bileşenlerin bulunduğu ekranda Add Required Features’e tıklayın.


Resim-6

Featues penceresinde herhangibir kutucuğu işaretlemeden devam edin.


Resim-7

Introduction ekranında bilgilendirmeyi dilerseniz okuyarak devam edin.


Resim-8

Ve seçilen tüm işlemlerin doğruluğu için onay vererek Commit’e tıklayın.


Resim-9

Bu adımda bir kahve molası verebilirsiniz, dediğim gibi hata yapma ihtimalleri tamamen sıfıra indirilmiş, gayet hızlı bir sunucu işletim sistemi ile iş yapıyorsunuz.


Resim-10

Kurulum bittikten sonra makinanızı restart edebilirsiniz.


Resim-11

Restart sonrasında karşınıza aşağıdaki gibi bir Start Menu’sü gelecektir. Tool’ları yükledik fakat henüz Active Directory tamamen kurulmuş durumda değil. Devam edelim.


Resim-12

İşte artık vazgeçilmez alanımız olan Dashboard’un alt kısmında bir uyarı mesajı görünür durumda. Tıklayalım.


Resim-13

Tıkladığımda ise açılan alanda Promote this server to domain controller’ı görebilir durumdayım. Tıklayarak devam edelim.


Resim-14

Karşınıza gelecek yeni pencerede sunucunuzu varolan bir domain’e mi ekleyeceğinizi yoksa sıfırdan bir ’mı kuracağınızı seçerek devam edin.


Resim-15

Forest Functional Level ve Domain Functional Level’ı varolan yapınıza uygun biçimde seçin ve alt kısımda bulunan DSRM şifresini oluşturun.


Resim-16

Active Directory database ve log dosyalarının bulunması gereken klasörleri seçin.


Resim-17

Tüm konfigürasyonunuza Review penceresinde göz attıktan sonra Next ile devam edin.


Resim-18

Sunucunuzun seçimlerinize uygun olup olmadığının doğrulaması yapıldıktan sonra Install’a tıklayabilir hale geleceksiniz. Dediğim gibi hata yapma şansınız tamamen sıfır.


Resim-19

Active Directory kurulumu tamamlandı. Close’a tıklayarak pencereyi kapatın.


Resim-20

Restart edin.


Resim-21

Ve karşınızda Windows Server 8 üzerinde çalışan bir Active Directory.


Resim-22

Not : Windows Server 8 Developer Edition içerisinde yer alan birçok alan ürünün release sürümünde değişebilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. emre_avatar

  Emre bey merhaba ,
  windows 2008’in server versiyonunu nereden indirebilirim ?
  Benim indirdiklerimin içinde server manager diye bir konsol yok(büyük ihtimal indirdiklerim hep client versiyonu)
  Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir