1. Ana Sayfa
  2. Server 2019
  3. Server 2019 Core Üzerinde IIS Sunucu Kurulumu ve Uzaktan Yönetimi

Server 2019 Core Üzerinde IIS Sunucu Kurulumu ve Uzaktan Yönetimi

icon-iis

Kaynak kullanımlarını azaltmak ve birden fazla IIS sunucusunu tek bir noktan yönetmek her sistemcinin işlerini daha hızlı yapabilir hale getirecektir. Sonuçta IIS adminleri OS seviyesinde çokta bir yere müdahale etmezler ve neredeyse sadece IIS yönetim ekranını kullanılır.

Server 2019 Core sunucu üzerinde çalışan IIS sunucusu için aşağıdaki bileşenleri yüklememiz gerekmektedir.

Web Sunucu Rolü (Kullanmak istediğimiz bileşenler).

Web-Mgmt-Service.

IIS Sunucu uzaktan yönetim aracının etkinleştirilmesi.

WMSVC servisini otomatik olarak başlatılmasını sağlamak.

Herhangi bir IIS yüklü sunucudan Core sunucuya uzak bağlantı oluşturmak.

Server 2019 Core sunucu üzerinde powershell’i çalıştırarak Web Server rolünü kuruyoruz.

 

Resim-1

Web sunucumuzu uzaktan yönetebilmek için Web-Mgmt-Service hizmetinin kurulumunu gerçekleştiriyoruz.


Resim-2

Sunucumuz üzerinde registry ayarlarına girerek uzaktan yönetime izin vermek için HKLM\SOFTWARE\ Microsoft\WebManagement\Server kayıt defteri altında bulunan EnableRemoteManagement değerini 1 yapıyoruz.


Resim-3

WMSVC servisi yüklendikten sonra otomatik olarak çalıştırılmaz. Sunucunun kapatıp açılması durumlarında servisi manuel olarak çalıştırmamız gerekir. WMSVC servisimizin otomatik olarak çalıştırılması sağlamak için komut satırına aşağıdaki komutlarımızı giriyoruz.

sc config WMSVC start = auto

net start WMSVC


Resim-4

Core Web sunucumuz artık kullanıma ve Uzaktan yönetilebilmeye hazır. IIS yüklü bir sunucumuzdan Core sunucumuzu yönetebilmek için IIS yüklü sunucumuzda File kısmında Connect to S Server seçeneğini seçiyoruz.


Resim-5

Core sunucumuzun IP adresini ve port numarasını giriyoruz.(8172 IIS uzaktan yönetim default portu)


Resim-6

Core sunucumuza bağlanırken kullanılacak kullanıcı adı şifremizi giriyoruz.


Resim-7

Bağlantımız başarılı bir şekilde oluşturuldu. Bağlantımıza bir isim veriyoruz.


Resim-8

Core sunucumuz üzerinde kurduğumuz IIS bileşenleri uzak sunucumuzdan yönetebilir hale geldik.


 

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Windows Server 2019 Core IIS’i (Uzaktan) Yönetme,

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. BELBiM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. ‘de Microsoft Sistemleri Takım Lideri olarak görev yapmaktayım.

Yorum Yap