1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. Server 2012 – Cluster Aware Update Status Check – Powershell Script

Server 2012 – Cluster Aware Update Status Check – Powershell Script

Server 2012 de Cluster Aware Update (CAU) ile Cluster’a üye Host’ların Windows Update’lerini otomatik olarak yaptırabiliyoruz.

Burada ise değineceğimiz konu şu;

Birçok lokasyonu olan ve her lokasyonda bir ya da birkaç Hyper-V Cluster’ı bulunan bir ortamda olduğunuzu düşünün. CAU ile tek tek tüm Cluster’lara bağlanıp CAU Status’unu kontrol etmek hem çok zaman alacak hem de çok yorucu bir çalışma olacaktır. Bu durumda bir Powershell Script ile belirli bir zaman aralığında tüm Cluster’larınızın CAU Status’unu görebilir bunu kendinize bir .txt file olarak mail attırabilirsiniz.

1. Script

Bu script clusterlarınızın CAU statuslarınız listeler.

2.Script

Bu script ise sunu yapar. Önce birinci scripti çalıstırıp CAU statusuna bakar sonra aldıgı çıktıyı bir txt ye yazıp size mail atar.

Böylece tek bir noktadan tüm Cluster’larınızın CAU Status’unu görebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ozgul Group firmasında Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

Yorum Yap