1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. SCCM ile Software Distribution – Ön Gereksinimler – Bölüm 1

SCCM ile Software Distribution – Ön Gereksinimler – Bölüm 1

System Center Configuration Manager ürünü ile birlikte kazandığınız kabiliyetlerin başında şüphesizki ayrıntılı raporlama mekanizması ve yazılım dağıtım mekanizması gelecektir.

SCCM ile varolan bir yazılımı yapınızdaki belirlediğiniz client gruplarına belirlediğiniz zaman aralıklarında dağıtabilir,repair edebilir yada kaldırabilirsiniz.

makale serimizde SCCM ile gelen bu özelliği ayrıntılı inceleyeceğiz.Bu makalede ise yapınızda bir SCCM site bulunuyorsa bunu kullanarak yapabilmeniz için varolan ön gereksinimlerden bahsedeceğiz.

Öncelikle SCCM sürümü farketmeksizin yazılım dağıtabilme şansınız bulunuyor.Yani System Center Configuration Manager 2007 , R2 , SP1 ve SP2 versiyonlarının hepsinde software distribution node’unuz yer alıyor.

Öncelikle temel gereksinimlerden kısaca bahsedelim;

Advertised Programs Client Agent:

Başarılı bir şekilde programı dağıtabilmeniz için öncelikle yapınızdaki clientları sorunsuz manage edebilmeniz gerekmektedir.Yani yazılım dağıtımı öncesinde ilgili clientları keşfetmiş (yada keşfetmeden GPO ile dağıtmış ) keşfedilen bu clientlara agentları varoaln yöntemlerden birisini kullanarak yüklemiş olmanız gerekmektedir.Bu noktadan sonra bildiğiniz gibi client kendisini management point aracılığıyla site system üzerinde approve edecek ve tam yönetilebilir hale gelecektir.Ancak bu dakikadan sonra siz bu clientlara yazılım dağıtımını gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun dışında Client agentları içerisinde yer alan Advertised Programs Client Agent’ın konfigure edilmesi gerekemektedir.Advertised Programs Agent’ın temelde gerçekleştirdiği görev client üzerinde çalışarak client’ın advertised edilmiş bir programa ihtiyaç duyup duymadığıdır.Yeni bir advertisement bulunup paketin client için gerekli olduğu anlaşıldığında yine bu agent ilgili distribution pointe bağlanarak transfer işlemine başlayacaktır.Bu sebeple site system üzerinde Advertised Programs Client Agent’ı konfigure etmeniz gerekmektedir.

SCCM 2007 R2
Resim-1


Resim-2

Distribution Points:

Oluşturduğunuz paketleri clientların elde edebilmeleri için yapınızda minimum bir adet distribution point barındırmanız gerekmektedir.Yeni bir site server kurduğunuzda varsayılanda bir adet DP yaratılacaktır.İsterseni paketleriniz bu distributon pointe kopyalayabilirsiniz.Yine varsayılanda tüm sccm clientların buradaki paylaşıma erişimi olacaktır.Bunun dışında distribution point kavramı uzak ofisler içinde önem teşkil etmektedir.

Şöyle bir senaryo düşünelim.Sizin bir başka ofisinizde 20 adet clientınız var fakat siz bunlarada merkezdeki site server’ınızı  kullanarak yazılım dağıtmak istiyorsunuz.Burada sizin için en büyük handikap aradaki wan bağlantınız yavaş olması.İşte bu durumda iki şansınız bulunuyor.Birincisi uzak ofise ikinci bir sccm’i secondary site olarak kurmak.Yalnız burada ekstra bir sccm lisans maliyetinden bahsediyoruz.Diğer bir şansınız ise bu uzak ofisinize branch distribution point kurmanız.SCCM ürününün size sunduğu en güzel nokta, herhangi bir client işletim sisteminide branch distribution point olarak konfigure ederek lisans maliyetlerinizi düşürebilmeniz.İşte bu uzak ofisiniz için sizde bir Windows 7 pcyi BDP olarak konfigure edebilirsiniz.Ardından dağıtacağınız programları bu pc üzerinde barındırarak o lokasyondaki istemciler için hızlı bir software distribution senaryosunu gerçekleştirebilirsiniz.


Resim-3

Collections:

Bir önceki maddelerde belirttiğimiz gibi program dağıtımını gerçekleştirmeden önce client agent kurulumlarınız başarılı bir şekilde ayarlamanız ve clientları sağlıklı bir biçimde manage ediyor olmanız gerekmektedir.Bunun yanında software distribution komponentini client bazlı kullanabilme şansınız olmasına rağmen daha çok tercih edilen yöntem belirli client gruplarına dağıtmaktır.İşte buradaki client gruplarına sccm üzerinde biz collectionlar diyoruz.Siz isterseniz built-in gelen collectionları kullanabilir yada query-based collectionlar oluşturabilirsiniz.Yani donanımsal yada yazılımsal belirli kriterleri sağlayan belirli işletim sistemleri ve departmanlar için bir collection oluşturup yazılımınızı sadece bu collection üzerinde distribute edebilme şansınız bulunuyor.


Resim-4

Package Access Accotuns:

İstemcilerin ve yöneticilerin paketlere ulaşabilmeleri için gerekli izinlerin önceden tanımlanmış olması gerekmektedir.Çoğu zaman varsayılanda gelen ayarlar sizin için yeterli olacaktır ama isterseniz daha spesifik hesaplarıda oluşturabilirsiniz.


Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Anıl ERDURAN, Istanbul'da dogdu. Profesyonel olarak 6 senedir, toplamda 8 senedir bilişim sektöründe çalısmaktadır. Üniversite egitimiyle birlikte sektörde çesitli kurumlarda sistem uzmanı pozisyonlarında görev yaptı. Halen Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi'nde Sistem/Network eğitmeni olarak çalışmaktadır. Microsoft ürün ailesi ve network altyapıları ile ilgili çeşitli community ve basılı yayında how-to belgeleri hazırlamaktadır. Sahip olduğu sertifikalar MCSE+S+M 2003 CISCO CCNA JUNIPER JNCIA-ER MCITP MCT

Yorum Yap