İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Configuration Manager (SCCM)
 3. SCCM 2007’de Configuration Manager Client Yazılımının Yüklenmesi – Bölüm 1

SCCM 2007’de Configuration Manager Client Yazılımının Yüklenmesi – Bölüm 1


Ruijie Teknoloji Günü

Bir önceki makalemizde discovery metodlarından ikisini incelemiş ve yapımızdaki bilgisayarları konsolu altında toplamıştık. Bu makale serisinde ise bilgisayarların üzerine Configuration Manager yazılımının nasıl yükleneceğini inceleyeceğiz. Bu yazılım ile birlikte yapımızdaki varolan tüm clientların planlaması ve yönetimini gerçekleştirebilirsiniz. Yalnız bu yazılımı uzaktan dağıttıktan sonra clientların yönetilebilir olması için bu clientları site’lara assign etmeniz gerekli. Makalemizde bunların hepsine değineceğiz.

Configuration Manager Client yazılımını dağıtmak için farklı metodlarınız bulunuyor.

 • Yöntemi
 • Software Update Point tabanlı kurulum
 • Group Policy ile dağıtım
 • Manuel kurulum

Makalemizde bu yöntemlerin her birine değineceğiz.Yalnız bundan once configuration manager client yazılımı yüklerken yapabileceğimiz ek konfigurasyonlara değinelim.

Bu konfigurasyonlardan Fallback status point ve server locator point isteğe bağlı ve deployment sırasındaki monitoring işlemleri için kullanabileceğimiz componentler.Management Point ise clientların üzerlerine yazılım yüklendikten sonra SCCM konsolundan yönetilebilir olması için gerekli olan assign işleminde önemli rol oynayan ve olmazsa olmaz konfigurasyonlardan bir tanesidir.

Fallback status point

Fallback status point isteğe bağlı bir site system rolüdür.Installation yada assignment işlemleri sırasında meydana gelebilecek sorunları monitor etmek için kullanılır.Clientlar tarafından gönderilen durum mesajları otomatik olarak FSP tarafından alınır.

1. Fallback Status Point oluşturmak için / Site Database /Site Management/ <site code> – <> /Site Settings/Site Systems altında New Site Role Wizard’ı çalıştırmak için New Roles’e tıklayın.


Resim-1

2. Bu kısımda internet yada intranet kullanıcıları için FQDN belirtebilirsiniz. Aynı zamanda Fallback Status Point’i yükleyecek bir account seçeriz. Next ile devam edebilirsiniz.


Resim-2

3. Rollerden Fallback Status Point’i seçin. Next ile devam edin.


Resim-3

4. Durum mesajlarının üretileceği interval değerini ve mesaj sayısını belirttikten sonra Finish ile sihirbazı bitirebilirsiniz.Artık Site System altındaki sunucunuzun altında eklediğiniz yeni rolu görebilirsiniz.


Resim-4

Eğer client push yöntemini kullanıyorsak Fallback Status Point’i clientlara ayrıca atamanıza gerek yoktur. Manuel olarak atamak için ise FSP parametresini client tabında kullanabilirsiniz. Bu parametrelere yazının ilerleyen kısımlarında değineceğiz.

FSP tarafından üretilen raporlara Site – Client Information kategorisi altından erişebilirsiniz. Özellikle client deployment tarafında aşağıdaki raporlar işinizi görecektir.

 • Client Deployment Failure Report
 • Client Deployment Status Details
 • Client Deployment Success Report

Client deployment ve assignment sırasındaki sorunları monitor etmek için FSP konfigurasyonu yapmanızı öneririm.

Management Point:

Management point konfigurasyonu clientların assign edilmesi ve SCCM içerisinden yönetilebilmesi için gereklidir. Fakat SCCM kurulumu ile birlikte konsol altında bir adet default management point oluşacaktır.


Resim-5

İsterseniz sizde clientlar için new site role wizard ‘ı kullanarak farklı management pointler oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda bu konfigurasyon clientlara manuel kurulum yapılırken yükleme için gerekli olan dosyaları çekebilmelerinide sağlayacaktır.

Server Locator Points:

Server Locator Points ise client tarafındaki assignmentları tamamlamak için kullanılır. Aynı zamanda clientların bir management point bulabilmelerini sağlar. SCCM altında clientlar ;

 • Schema genişletilmediyse
 • Site bilgisi Active directory’de publish edilmediyse
 • Clientlar aynı Active directory forest yapısına sahip değilse

Server locator point arayışına çıkacaktır.Client tarafında Server Locator Point yerini belirtmeden once SCCM altında oluşturmanız gereklidir. Bunun için
Site Systems altında New Roles’e tıklayın ve rol olarak Server Locator Point’i seçin. Bu işlemden sonra oluşan SLP’i clientlara tanıtabilirsiniz.Bunun için iki yönteminiz bulunuyor.

1. Client yüklemesi sırasında SMSSLP=server1 parametresini kullanabilirsiniz. Buradaki server1 yerine server locator point isminizi gireceksiniz.

2. Server Locator Point bilgisini WINS’e ekleyerek dağıtabilirsiniz. Bunun için komut satırını açarak sırasıyla;

-Netsh
-wins
-Server
-server \\servername
-add name Name=SMS_SLP endchar=1A rectype=0 ip=ipadresiniz

komutlarını kullanın.

Eklendiğini kontrol etmek için;

show name Name=SMS_SLP endchar=1A

komutunu kullanabilirsiniz.

Bu konfigurasyonlardan sonra clientlara Configuration Manager Client yazılımını dağıtabilirsiniz. Bunun için bir sonraki makalemizde SCCM 2007 içerisindeki metodları inceleyeceğiz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumlu ve Marmara Üniversitesi mezunudur. Mezuniyet sonrası kariyerine Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisi'nde Microsoft Certificated Trainer, Consultant ve Senior Consultant pozisyonlarında ve Data Market bünyesinde Danışmanlık Birim Müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Microsoft bünyesinde tüm MEA bölgesindeki ülkelerde System Center ve Infrastructure projelerinden sorumlu Consultant olarak görev yaptıktan sonra, Aralık 2012 itibari ile KoçSistem bünyesinde danışman olarak çalışmaya başlamıştır. System Center Configuration Manager ürünü için 2010 ve 2011 yıllarında MVP (Microsoft Most Valuable Professional) ünvanı alan Anıl Erduran, 2013 yılında System Center Cloud & Datacenter Management alanında MVP seçilmiş ve uzun yıllar bu ünvanı korumayı başarmıştır. Şu anda Londra'da yaşayan Anıl Erduran AWS üzerinde çalışan Microsoft iş yüklerinden sorumlu EMEA Senior Partner Solutions Architect olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap