İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. ISA Server
  3. Terminal Server’ın ISA Server Üzerinden Publish Edilmesi ve Bağlanacak Kullanıcıların Belirlenmesi

Terminal Server’ın ISA Server Üzerinden Publish Edilmesi ve Bağlanacak Kullanıcıların Belirlenmesi

üzerinden Terminal Server publish ettiğimizde default olarak dışardan gelen tüm istekler dinlenmeye başlanır. Peki bu durumu sadece bizim belirlediğimiz kullanıcıların terminal server a bağlanmasına izin verecek şekilde değiştiremez miyiz? Bu makalemde Server üzerinden terminal server ı publish edip sadece belirlediğimiz IP lerin bağlanmasına değineceğim.

1. Firewall Policy > Tasks > Create New Server Publishing Rule

2. Welcome to the New Server Publishing Rule Wizard penceresinde Server Publishing Rule name olarak RDP ismini kullanalım ve Next e klikleyelim.

Şekil-1

3. Terminal Server ın IP sini yazalım ve Next e klikleyelim.

Şekil-2

4. RDP (Terminal Services) i seçelim ve Next e klikleyelim.

Şekil-3

5. External ı seçip Next e klikleyelim ve son pencerede işlemi Finish ile sonlandıralım.

Şekil-4

Şekil-5

6. Default olarak yarattığımız Rule un From tabında Anywhere gelir. Bu terminal server için gelen tüm isteklerin kabul edilmesi anlamına geliyor. Anywhere i seçerek Remove a klikleyelim ve Add e klikleyelim.

Şekil-6

7. Gelen listeden Computer ü seçerek bir isim ve bağlanmasını istediğimiz bilgisayarın IP sini verelim.

Bu örneğimizde computer seçerek işlemi devam ettirdik ama isteğinize bağlı olarak bir adres aralığı, network ya da subnet seçebiliriz.

Şekil-7

Son pencere şekil-8 gibi olmalı.

Şekil-8

Evet, bu şekilde publish ettiğimiz terminal server a bağlanması için sadece bir bilgisayar IP si belirledik. Bu şekilde güvenliği arttırıp dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı önlem almış olduk.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. tşk.ler emeğinize sağlık