İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft PowerShell
  3. Powershell Ortamında PowerBI Kullanarak Real Time (Gerçek Zamanlı) Dashboard Yaratılması – Bölüm 2

Powershell Ortamında PowerBI Kullanarak Real Time (Gerçek Zamanlı) Dashboard Yaratılması – Bölüm 2


Powershell ile PowerBI kullanabilmemiz için PowerBIPS adında Modülüne ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu Modül sayesinde, Powershell ile yaptığımız Monitoring için sorgulama sonuçlarını Microsoft PowerBI REST API kullanarak istediğimiz istekleri http üzerinden PowerBI içerisine gönderip anlık olarak verilerimizi takip edebiliriz.

Geçtiğimiz günlerde github üzerinden yayınlanan PowerBIPS Modulü içerisinde bulunan Cmdlet’ler sayesinde Powershell ile aldığınız sonuçları PowerBI üzerinde anlık olarak verilerini gönderebilir ve görüntüleyebilirsiniz. İlgili Powershell Modülüne ulaşmak için tıklayınız.

Powershell içerisine PowerBI Modülünün eklenmesi

Powershell Modülünü indirdikten sonra ilgili modül dosyalarının aktarılması gereken yeri “$Env:PSModulePath” değişkeni ile görebilirsiniz. Aşağıdaki örnekler ile işletim sistemindeki default olarak gelen Path adresleri listelenmiştir.

User bazında Powershell Modulü için;

  • %USERPROFILE%\Documents\WindowsPowershell\Modules\PowerBIPS

Computer bazında Powershell Modülü için;

  • C:\Windows\system32\WindowsPowerShell\v1.0\Modules


Resim-1

Computer bazında PowerBIPS ( PowerBI Powershell Module ) dosyalarını taşıdıktan sonra, Powershell Modülümüzün ulaşılabilir olup olmadığını hemen kontrol edelim.


Resim-2

PowerBIPS Modulü ile gelen komutları görmek için “Get-Command” cmdlet içerisine –Module parametresini gönderelim ve bu module ile gelen cmdlet listesine bakalım.


Resim-3

Yukarıdaki sonuçla PowerBIPS modulü ile kullanabileceğimiz cmdlet listesi karşımıza çıkmıştır. Şimdi bu cmdlet kısaca ne işe yarar ondan bahsedelim.


Resim-4

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

www.microsoft.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hasan Güral, Profesyonel olarak 5 senedir bilişim sektöründe çalışmaktadır. Üniversite eğitimiyle birlikte sektörde sistem uzmanı pozisyonunda görev yaptı. Halen Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi'nde Danışman olarak çalışmaktadır. Microsoft ürün ailesi ve network altyapıları ile ilgilenmektedir.

Yorum Yap