1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. PowerShell ile SCCM 2012 IP Boundray Nasıl Oluşturulur

PowerShell ile SCCM 2012 IP Boundray Nasıl Oluşturulur


System Center Configuration Manager 2012 kurulumu sonrası yapılması gereken temel işlemlerden birisi de farklı lokasyonlar ve site sunucuları için Boundary’lerin oluşturulmasıdır. Bu oluşturulan Boundaryler uzak lokasyonlardaki istemcilerin mantıksal çizilmiş sınırlarıdır ve istemcilerin indirilebilir içerikleri yalnızca bu sınırlar içerisindeki içerik sunuculardan indirmelerini sağlamak için kullanılır.

Boundary’ler var olan Active Directory siteları, IP Subnetleri, IP Prefix leri gibi farklı kriterler kullanılarak oluşturulabilir. Eğer var olan Active Directory site replikasyonu iyi tasarlanmamış ise bu noktada manuel IP Subnetlerinin oluşturulması beklenir. Ancak bazı durumlarda organizasyon içerisinde yüzlerce farklı uzak lokasyon olabilir ve tüm bu lokasyonlar için var olan subnet bilgileri tek tek Boundary olarak eklenmesi gerekebilir.


Resim-1

Görsel ara yüz sihirbazını kullanarak bu eklemelerin gerçekleştirilmesi uzun zaman alan ve hataya açık bir aksiyondur. Bunun yerine Configuration Manager 2012 ile birlikte sunulan PowerShell desteği kullanılabilir.

Öncelikle yapılması gereken var olan subnetleri içeren bir Excel dosyasının oluşturulmasıdır.


Resim-2

Ardından aşağıdaki script kullanılabilir.

$excel = Import-csv c:\aa.csv

foreach($item in $excel)

{

$Arguments = @{DisplayName = $item.’SUBNET’; BoundaryType = 0; Value = $item.subnet}

Set-WmiInstance -Namespace “Root\SMS\Site_xxx” -Class SMS_Boundary -Arguments $Arguments

}

Bu Script ile adım adım aşağıdaki aksiyonlar gerçekleştirilir:

  • Excel dosyası PowerShell oturumu içerisine aktarılır.
  • Excel içerisindeki her bir adım için Arguments isimli bir değişken oluşturulur. Bu değişken içerisinde isim, boundary tipi ve subnet değerleri atanır.
  • ConfigMgr 2012 sunucusuna ROOT\SMS\Site_SiteCode üzerinden erişim sağlanır.
  • Arguments değişkenindeki değerler kullanılarak Boundary oluşturulur.

İstenildiği takdirde Excel içerisine farklı sütunlar eklenerek farklı Argument değerlerine atama yapılabilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumlu ve Marmara Üniversitesi mezunudur. Mezuniyet sonrası kariyerine Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisi'nde Microsoft Certificated Trainer, Consultant ve Senior Consultant pozisyonlarında ve Data Market bünyesinde Danışmanlık Birim Müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Microsoft bünyesinde tüm MEA bölgesindeki ülkelerde System Center ve Infrastructure projelerinden sorumlu Consultant olarak görev yaptıktan sonra, Aralık 2012 itibari ile KoçSistem bünyesinde danışman olarak çalışmaya başlamıştır. System Center Configuration Manager ürünü için 2010 ve 2011 yıllarında MVP (Microsoft Most Valuable Professional) ünvanı alan Anıl Erduran, 2013 yılında System Center Cloud & Datacenter Management alanında MVP seçilmiş ve uzun yıllar bu ünvanı korumayı başarmıştır. Şu anda Londra'da yaşayan Anıl Erduran AWS üzerinde çalışan Microsoft iş yüklerinden sorumlu EMEA Senior Partner Solutions Architect olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap