1. Ana Sayfa
  2. Server Ailesi

Powershell İle Kullanıcı SID Numarası Nasıl Öğrenilir?

Powershell İle Kullanıcı SID Numarası Nasıl Öğrenilir?
0

SID Nedir?, Security identifier kelimesinin kısa yazılımıdır. Bilgisayar, Kullanıcılar ve Security Gruplarına verilen özel bir kimliktir. Her vatandaşın kendine ait bir benzersiz bir TC Numarası olması gibi, bilgisayarda yeni bir işletim sistemi kurulması ya da yeni bir kullanıcı açılması gibi işlemlerde oluşturulan unique (benzersiz) kimlik numarasına SID denir. Bilgisayar bazlı ve kullanıcı bazlı SID numaraları bir network ağına dahil olduğunda SID numarası sayesinde tanınmaktadır. Bilgisayarları domain ortamına alıp ya da çıkarırsanız SID numarası değişmeyecektir. Bir ya da birden fazla bilgisayarı image alıp kurmak istiyorsanız sysprep ile SID numarasının değişmesini sağlamanız gerekmektedir. 

Peki Ortamımızda SID Numaralarını Nasıl Öğreneceğiz?

Kullanıcı Adı ile SID Bulma:

Get-ADUser -Identity ‘f.ulker’ | select SID

SID ile Kullanıcı Adı Bulma:

Get-ADUser -id sidnumarasi | select SamAccountName

Grup Adı ile SID Bulma:

Get-ADGroup -Identity ‘grupadi’ | select SID

SID ile Grup Adı Bulma:

Get-AdGroup -id sidnumarasi | select name

Umarım faydalı olmuştur. Diğer yazılarımızda görüşmek dileğiyle…

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org/ linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: SID Nedir, SID, sid nedir, sid nasıl öğrenilir, SID Numarası Ne Zaman Oluşur, Sid numarası nedir, sid numarası nasıl öğrenilir, Powershell, Powershell İle Kullanıcı SID Numarası Nasıl Öğrenilir?

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Ferhat ÜLKER, 1997 İstanbul doğumluyum. Küçük yaşlarda başlayan bilgisayar ile tanışma maceram lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçerek devam etti. 2016 yılında Kariyer Mimari Bilişim Akademisi‘nde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimini tamamladım. 2017 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulunda, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünden mezun oldum. 2017 yılından itibaren Knb Lojistik, Dorak Holding, İleri Teknoloji ve Ulustrans Logistics firmalarında Bilgi Teknolojileri alanında görev aldım. Şu anda Katre ISI firmasında Sistem Uzmanı olarak ve MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktayım.

Yorum Yap