İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Open Source
  3. Pardus 19 üzerinde ElectronMail Nasıl Kurulur

Pardus 19 üzerinde ElectronMail Nasıl Kurulur

pardus-kapak

Bu yazımızda üzerinde veya kullanıcıları için geliştirilmiş ve sürekli kullanmış olduğum uygulamasının ne olduğundan ve nasıl kurulduğundan bahsedeceğim.

ElectronMail Nedir?

Uçtan uca şifrelenmiş E-posta sağlayıcıları olan ProtonMail ve Tutanota için Electron tabanlı resmi olmayan bir masaüstü istemcisidir.

ElectronMail Nasıl Kurulur?

Öncelikle bu adrese gidelim ve “Download” bölümünden “here” bağlantısına tıklayalım.

Resim-1

Pardus 19 üzerine kurabilmemiz için “electron-mail-3.8.0--amd64.deb” bağlantısına tıklayalım ve indirme işlemimizi gerçekleştirelim.

Resim-2

“CTRL + ALT + T” tuş kombinasyonlarını kullanarak Uçbirimimizi açalım ve indirmiş olduğumuz .deb uzantılı paketin olduğu dizine gidelim ve aşağıdaki komutu kullanarak kurulum işlemimizi yapalım.

$ sudo dpkg -i electron-mail-3.8.0-linux-amd64.deb

Resim-3

Bağımlılık problemleriyle birlikte sorunları çözerek kurulumun tamamlanması için aşağıdaki komutu girelim.

$ sudo apt-get -f install

Resim-4

Pardus Menü üzerinden “ElectronMail” şeklinde arama yapalım ve uygulamamızı açalım.

Resim-5

“Master Password Setup” kısmında belirleyeceğimiz bu şifre uygulamamızı ilk açtığımızda elektronik postalarımızı okuyabilmemiz için istenecek olan şifredir. Bu kısmı bilgisayar ilk açıldığında sisteme erişim sağlamak için kullanacağımız şifre gibi düşünebilirsiniz. Şifremizi girdikten ve doğruladıktan sonra “Submit” butonuna tıklayarak devam edelim.

Resim-6

“Login” kısmına kullanıcı adımızı ve “Password” kısmına şifremizi girdikten sonra “Add” butonuna tıklayarak hesabımızı ekleyelim.

Resim-7

Uygulamamızdan örnek bir görüntü aşağıdaki gibidir.

Resim-8

Bilgisayarınızı ilk açtığınızda “ElectronMail” uygulamasını açtığınızda sizden en başta belirlediğiniz “Master Password” bölümündeki belirlediğimiz şifreyi isteyecektir.

Resim-9

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz. 

Referanslar
www.mshowto.org 

TAGs: , , open-source, debian-10-buster, pardus-19, electronmail, protonmail, tutanota, ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Kırıkkale Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde lisans öğrenimime devam etmekteyim. Archman GNU/Linux dağıtımında gönüllü olarak Arch Linux Rehberi projesinde yer aldım. 2019 Ağustos Ayında Stajyer olarak Tubitak - ULAKBİM bünyesinde Pardus GNU/Linux projesinde çalıştım.

Yorum Yap