1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2003
  3. Bozulmuş yada Yanlış Konfigure Edilmiş OWA (Outlook Web Access) in Tekrar Yüklenmesi

Bozulmuş yada Yanlış Konfigure Edilmiş OWA (Outlook Web Access) in Tekrar Yüklenmesi

Birçok insan Exchange Server’ın kurulumundan sonra () üzerinde yapacakları herhangi bir değişiklikte birçok sorun yaşayacaklarını düşünürler. Oysaki Exchange 2003 ve IIS 6.0 ile birlikte yapı oldukça esnek hale getirilmiştir. Bu yazımızda ’nın yaşanacak herhangi bir sorundan sonra aynı server üzerine ne şekilde kurulması gerektiğini ele alacağız.

Sanal Klasörler

IIS üzerinde OWA ile ilişkili altı tane sanal dizin bulunur. Şekil-1 de default Exchange kurulumundan sonra gelen standart dizinleri görüyoruz.

Şekil-1

Bu dizinlerin ne için kullanıldıklarına Tablo-1 den göz atalım.

OWA Virtual Klasörleri Tanım
Exadmin Exadmin sanal dizini yönetimsel işlemler için kullanılır.
Exchange Exchange sanal yapısı root u barındırır.
(\\.\BackOfficeStorage\domain\MBX)
Exchweb Exchweb sanal klasörü OWA tarafından kullanılan tüm grafik ve diğer dosyaları tutar. Bu klasör aşağıdaki lokasyonda bulunur.
C:\Program Files\Exchsrvr\ExchWeb
Microsoft-Server-ActiveSync Microsoft-Server-ActiveSync sanal klasörü Exchange ActiveSync tarafından kullanılan tüm grafik ve diğer dosyaları tutar. Bu klasör aşağıdaki lokasyonda bulunur.
C:\Program Files\Exchsrvr\\Sync.
OMA OMA sanal klasörü OMA tarafından kullanılan tüm grafik ve diğer dosyaları tutar. Bu klasör aşağıdaki lokasyonda bulunur.
C:\Program Files\Exchsrvr\OMA\Browse.
Public Public sanal dizini public folder yapisini için kullanılır. (\\.\BackOfficeStorage\domain\Public Folders).

Tablo-1

Sanal Klasörlerin Düzeltilmesi

Herkesin bildiği gibi Exchange 2000 de bu işlemi yapmak istediğimizde IIS tarafındaki klasörlerin manuel silinmesinden sonra Exchange System Attendant servisini restart edersek sanal klasörler yaratılıyordu. Toplam da bir dakika içerisinde OWA yı yüklemiş oluyorduk. Fakat Exchange 2003 bu yapı biraz değiştirildi. Artık manuel IIS tarafındaki klasörleri sildikten sonra Exchange System Attendant servisini restart etmeden önce IIS Metabase i içerisindeki anahtarını da silmemiz gerekiyor.

Bu işlem için ya Metabase Explorer ı ya da AdminScripts klasörü altında yer alan ADSUtil i kullanmanız gerekiyor. Son yöntem ise pek tavsiye etmediğimiz Metabase.xml dosyasını bir text editor ile açıp manuel düzenlemek.

IIS tarafındaki OWA ile ilgili klasörleri silmeden önce IIS Metabase i için yedek lamamız sonraki zamanlarda işimize yarayabilir. Bunun için aşağıdaki işlemleri takip edelim:

  1. IIS Manager > Web Sites > Default Web Site, burada sağ klikleyelim ve All Task ı seçelim.
  2. Save Configuration to a File ı seçip karşımıza açılan Şekil-2 deki pencerede dosya için bir isim verip kayıt edelim.

Şekil-2

Şekil-1 de yer alan altı klasörü Şekil-3 teki gibi manuel silelim.

Şekil-3

Karşımıza çıkacak olan onay penceresinde Şekil-4 teki gibi YES i klikleyelim.

Şekil-4

Tüm OWA klasörlerini sildikten sonra IIS Manager den çıkalım.

Son durumda Şekil-5 gibi bir görüntü elde etmemiz gerekli.

Şekil-5

Artık sıra DS2MB anahtarını silmeye geldi. Bunun için ilk olarak IIS Resource Kit i aşağıdaki linkten indirerek bu bilgisayara kuralım.

IIS 6.0 Resource Kit

Kurulumdan sonra Start > All Programs > IIS Resources > Metabase Explorer > Metabase Explorer diyerek yazılımı başlatalım. Şimdi, Server (local) > > DS2MB üzerinde sağ klikleyelim ve Şekil-6 teki gibi anahtarı silelim.

Şekil-6

Bu şekilde DS2MB anahtarını silmiş olduk artık Start > Run > Services.msc > Exchange System Attendant Service ini restart edeceğiz ve OWA ya ait altı tane klasör default ayarlar ile tekrar yaratılacak.

Not: Bu işlemden sonra klasörler hala görüntülenmez ise IIS i Şekil-7 deki gibi restart edelim.

Şekil-7

İşlemlerin sonuna geldik ama IIS tarafında ufak bir değişikliği gerçekleştirmek zorundayız. Bunun için aşağıdaki işlemleri takip edelim:

  1. ExchWeb > Properties > Directory Security e gidelim.
  2. Authentication and access control altındaki Edit i klikleyelim.
  3. Anonymous access kutucuğunun işaretli olduğunu kontrol edelim.
  4. Authentication and access control altındaki Edit i klikleyelim.
  5. Integrated Windows Authentication kutucuğunun boş olduğunu kontrol edelim.

Son işlemlerden sonra Şekil-8 ile sağlamamızı yapabiliriz.

Şekil-8

Evet, bu şekilde Exchange 2003 için kullandığımız OWA (Outlook Web Access) i tekrar kurmuş ve kullanılabilir hale getirmiş olduk.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap