1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. OMS ile Azure VM’lere OMS Agent Kurulumu

OMS ile Azure VM’lere OMS Agent Kurulumu


ile Azure VM’lere kurulumu. Microsoft Operations Management Suits (OMS) local ve bulut tabanlı veri merkezlerinizdeki verileri toplamak için bir Agent’a ihtiyaç duyar. Microsoft Monitoring Agent ismi verilen bu ajan sayesinde uç noktalardaki verilerinizi tek bir portal üzerinden takibini yapabilirsiniz. Bu Agent’i ilgili sunucu veya istemci üzerine kopyalayarak OMS ile sunucu arasında veri analizi gerçekleştirmek çok daha kolaydır.

Agent OMS ile 443 portu üzerinden iletişime geçerek, sunucu veya istemci üzerinde güvenli bir veri toplamaktadır. Toplanan bu veriler ise Azure Blob Storage üzerinde saklanır.

Azure Blob Servisi nedir?

Microsoft’un Azure platformu üzerinde veri altyapısı için hazır sunulan veri saklama servisleridir. (Cloud Storage Services) Bu servisler bize limitsiz veri alanı, devamlı ve hızlı ulaşılabilirlik, güvenlik gibi önemli faydalar sağlamaktadır. BLOB (Binary Large OBject) servisi fotoğraf, video, doküman, rar dosyaları gibi herhangi bir binary verinin tutulmasını ve internet üzerinden erişilebilmesini sağlayan veri saklama alt yapısıdır. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse bulut üzerindeki dosya sistemi (file system) olarak da tanımlanabilir.

Azure platformu üzerinde bulunan sunucularınıza ise uzaktan Agent dağıtımı yapabilirsiniz. Bu sayede Azure üzerindeki sunucularınıza kısa süre içinde bağlantı sağlayabilirsiniz. Uzaktan Agent kurulumu için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir.


Resim-1

İlk olarak Azure Platformu üzerinde App Services – Operational Insights – Quıck Create adımlarını izleyerek bir WorkSpace oluşturuyoruz.


Resim-2

Ardından oluşturmuş olduğumuz Operaston1 isimli Workspace ‘in içine giriş sağlıyoruz. Servers sekmesine gelerek Azure Platformu üzerinde bulunan sanal makinelerimizi görüntüleyebiliyoruz. Bu bölümde ise Agent kurulumunu yapacağımız sunucumuzu seçiyoruz ve Enable Op Insıghts butonuna tıklayarak Agent kurulumunu başlatıyoruz.


Resim-3

Agent kurulumu kısa bir süre içinde tamamlanmış olacaktır.


Resim-4

Kurulumunu sağladığımız sunucumuzun Program Ekle ve Kaldır bölümüne gelerek Microsoft Monitoring Agent yazılımı görebilirsiniz.


Resim-5

Operations Management Suits Portalı üzerinde Conneted Sources tabına geldiğimizde Agent kurulumunu sağladığımız sunucumuzu görebiliriz. Kısa süre içinde ise veri analizi yaparak sunucu üzerinde logları OMS Portalında takibini yapabiliriz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İSS, Global-BT, BilgeAdam firmalarında Teknik Destek Uzmanlığı, IT Danışmanlığı ve Sistem yöneticiliği yaptım. Bu sektöre gönül vermiş biri olarak en iyi yerlerde olmayı hedefliyorum. O yüzden "DAHA İYİSİ OLABİLİR" kelimesini hayatımdan çıkartmıyorum. Şuan ise PeakUp Information Technologies firmasından Cloud Technologies Consultant olarak çalışmaktayım. İlgilendiklerim ve üzerinde çalıştıklarım; MS Windows Server Ailesi, Sanallaştırma Platformları, Active Directory, Exchange Server, System Center ürünleri, Microsoft Cloud Çözümleri (OFFİCE 365, Azure ve OMS).

Yorum Yap