1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Office365 Exchange Online İleti Boyutları Kural Oluşturma – 2

Office365 Exchange Online İleti Boyutları Kural Oluşturma – 2

 

Office 365’de Exchange Online Panelinden mail boyutunu 150 MB’a kadar şirket içi yapınıza göre özelleştirebilirsiniz. Varsayılan olarak bu limit 25 MB olarak gelmektedir. Varsayılanda gelen bu limiti hem Office 365 Portalından hemde PowerShell ile değiştirilebilirsiniz. Bu yazımda Örnek bir kural ile kurum içinden gönderilen maillerin limiti 10 MB olarak ayarlayacağız.


Resim-1

Öncelikle Ofis 365 Yönetim Panelinden “Exchange Yönetim Merkezini” açalım. “Posta Akışı” menüsünden “Kurallar” sekmesini açıyoruz.


Resim-2

“+” sekmesinden “Yeni bir kural oluştur” tıklıyoruz.


Resim-3

Öndelikle açılan ekranda bölümünde kuralımıza bir isim verelim. Daha sonra maili hangi yönde uygulayacağımızı belirtmeliyiz. Kurum içi kullanıcılar tarafından gönderilecek maillerin limitini ayarlamış olacağız.


Resim-4

“Kuruluşun İçinden” seçimini yapıyoruz. Böylece kuruluşumuzun içinden gönderilen mail boyutu 10 mb aşmaması gerekecektir.

Resim-5

Bir sonraki adım için “Diğer Seçenekler” bölümünü tıklıyoruz.

Resim-6

“Koşul Ekle” tıklıyoruz açılan menüden “İleti” ardından “Boyut şunu aşıyor veya şuna eşit” seçimini yaparak boyut tanımlaması yapacağız.

Resim-7

Açılan pencerede KB boyutunda limiti tanımlayıp “Tamam” tıklıyoruz.

Resim-8

Son adımız geldik kullanıcılarımızın göndereceği mail belirlediğimiz limitin üzerinde olursa reddedeceğiz ve bir açıklamanın kullanıcılarıma gitmesini sağlayacağız. Bu nedenle bir koşul daha eklememiz gerekmektedir. “Şunu Yap…”  sekmesini tıklıyoruz açılan menüden  “İletiyi engelle” ardından  “İletiyi Reddet ve Bir Açıklama Ekle” seçimini yapıyoruz.

Resim-9

Kullanıcılarınıza açıklama metnini belirliyoruz.

Resim-10

Kuralımız hazır hale geldi “Kaydet” ile aktif ederek kullanıcılarımızın mail limitini belirlemiş olduk.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum..org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Office365 Exchange Online Gönderilen İleti Boyutları Kural Oluşturma,Exchange Online Gönderilen İleti Boyutları Kural Oluşturma,Mail Limiti,Office365 gönderilen ileti limit,Posta limiti,İleti boyutu

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981 İstanbul doğumludur. Altyapı, Depolama, Sanallaştırma ve Sistem Mimarisi alanlarında deneyimi bulunmaktadır. Bilişim sektöründe uzun yıllar görev alan Serkan Duran bu süre zarfında, pek çok farklı pozisyonda başarılı işlere imza atmıştır. Şu an Aygen Global Lojistikte BT Müdürü olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap