1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Office 365 Secure Score Nedir?

Office 365 Secure Score Nedir?

050618_1232_Office365Se1.jpg
ZohoConnect

Bu yazımızda Office 365’in güncel bir hizmeti olan Secure Score özelliğinden bahsediyor olacağım.

Nedir bu Secure Score ?

Hali hazırda Office 365 kullanıyorsunuz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda gerekli lisasnlarınız mevcut. Peki Office 365 platfomunda ne kadar güvendesiniz ? Bu platformda güvende olabilmeniz için Office 365 ‘in hangi güvenlik özelliklerini kullanıyorsunuz ve altyapınızı daha güvenli hale getirebilmek için neler yapmalısınız ?

İşte bütün bunların cevabını size Microsoft Secure Score verecek.

Microsoft Secure Score sizin kullanmakta olduğunuz güvenlik özelliklerini analiz eder ve size bir puan verir. Aynı zamanda sizin daha güvende olabilmeniz için birde size hedef puan verir. Daha da güzeli ortamınızı daha da güvenli hale getirmeniz ve hedef puanınıza ulaşmanız için size yapmanız gereken adımları açık ve net bir şekilde belirtir.

Microsoft Secure Score arayüzüne aşağıda ki resimde olduğu gibi mevcut Office 365 Portal arayüzünden Security & Compliance sayfasına girerek erişebilirsiniz

Resim-1

Bununla birlikte https://securescore.microsoft.com adresinde gidip Office 365 Global Admin bilgileriniz ile login olabilirsiniz. Aşağıdaki resimde Microsoft Secure Score Dashboard ekranını görmektesiniz.

Resim-2

Burada görndüğü üezere hali hazırdaki Office 365 yapımız için Secure Score bize 89 puanını verdi. Yine bizim tam anlamı ile güvenliğe sahip olmamız için hedef puanımızı 365 olarak verdi. Ekranın aşağısına doğru indiğimizde 450 gibi bir max score belirliyor. Biz istersek max score’u seçerek çok daha fazla güvenlik özelliklerine sahip olabiliriz. Yani hedef puanı biz belirleyebiliyoruz. Tabi hedef puanımız ne kadar arttrırsak Secure Score bize yapmamız gerekenler için daha uzun bir liste sunacaktır.

Aşağıdaki resimde ise Score Analyzer ekranını görmektesiniz. Bu ekranda belirlediğiniz hedef puanınız doğrultusunda yapmanız gereken aksiyonlar yer almaktadır. Burada sizin hedef puanınıza ulaşmanız için gerçekleştirmiş olduğunuz aksiyonlar ve henüz tamamlanmamış ve tamamlamanız gereken aksiyonlar ayrı ayrı belirtilmektedir.

Örneğin burada global adminler için MFA’yı aktif etmemizi istiyor ve bunun için bize 50 puan vereceğini belirtiyor. Önemli bir özellik ve iyi bir puan. Ya da bütün kullanıclar için mailbox auditing özellğini aktif etmemizi istiyor ve buna da 10 puan vereceğini söylüyor.

Resim-3

Ve yine aynı ekranda biz zaman çizelgesi ile sizin Secure Score aktiviteleriniz belirten bir grafik yer almaktadır.

Resim-4

Umarım Office 365’in bu özelliği güvenliğinizi kontrol etmek ve gerekli aksiyonları almanız için sizlere faydalı olacaktır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Office 365 Secure Score, Secure Score, Office 365 Secure Score nedir, Office 365 Security & Compliance, Office 365 Security & Compliance nedir, Office 365 güvenlik

ZohoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumluyum. Yaklaşık olarak 14 yıldır bilişim sektöründe yer almaktayım. Çeşitli firmalarda ve Türkiye'nin en önemli teknoloji hizmet sağlayıcılarında sistem yöneticiliği ve BT danışmanlığı görevlerinde bulundum. Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Şu an Kuralkan Bilişim firmasında Kıdemli Çözüm Danışmanı olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap