1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Office 365 Litigition Hold Nasıl Aktive Edilir?

Office 365 Litigition Hold Nasıl Aktive Edilir?


Nasıl Aktive Edilir? Daha önceki makalemde Özelliğinden bahsetmiştim. özelliğini aktif ettiğiniz kullanıcının maili silindiği takdirde Microsoft Exchange veri merkezinde saklamaktadır. Bu özellik sayesinde silinen maili geri yükleyebiliyoruz.

Bu özelliği Powershell ile nasıl aktif edeceğimizi göreceğiz. İlk olarak Powershell modülünü kullanarak Office 365 ‘e bağlanıyoruz.

Powershell ile Office 365 Bağlantı sağlamak

Set-ExecutionPolicy Unrestricted

Import-Module MSOnline

$O365Cred = Get-Credential

$O365Session = New-PSSession –ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri https://ps.outlook.com/powershell -Credential $O365Cred -Authentication Basic -AllowRedirection

Import-PSSession $O365Session

Connect-MsolService –Credential $O365Cred


Resim-1

Ardından Credential bilgilerimizi doğrulayarak Office 365 ‘e bağlanıyoruz.


Resim-2

Office 365 Litigition Hold Özelliği aktif etmemiz için öncesinde “Archive (Arşiv)” özeliğinin aktif olması gerekir. Tüm kullanıcılarda

Arşiv özelliğini aktif edebilmemiz için aşağıdaki Powershell komutunu çalıştırıyoruz.

Get-Mailbox -ResultSize unlimited -Filter {(RecipientTypeDetails -eq ‘UserMailbox’)} | Enable-Mailbox –Archive

Not: Arşiv özelliği aktif ettiğimiz kullanıcıların, özelliğini aktif edebiliyoruz.

İlk olarak Excel üzerinde aşağıdaki gibi bir CSV dosyası hazırlamamız gerekir.


Resim-3

Daha sonrasında ise aşağıdaki Powershell komutunu kullanarak CSV içerisindeki kullanıcıların Litigation Hold özelliği aktif ediyoruz.


Resim-4

$Users=Import-CSV C:\User1.csv

$Users | ForEach-Object {Set-Mailbox -Identity $_.EmailAddress -LitigationHoldEnabled $true}

İlgili Powershell komutunu çalıştırdıktan sonra yaptığımız işlemin 60 dakikaya kadar sürebileceği uyarısı vermekte, Fakat bu süre kullanıcı sayısına göre değişiklik göstermektedir.


Resim-5

Ardından Office 365 Exchange yönetim merkezinde Alıcılar – Posta kutuları penceresine arşiv özelliğini aktif ettiğimiz kullanıcıların posta kutusu türü kısmında Arşiv yazısını göreceksiniz. Herhangi bir kullanıcının posta kutusu özelliklerine geldiğinizde ise LitigationHold (Mahkeme nedeniyle tutma) özelliğinin etkin olduğunu görebiliyoruz. Bundan sonra silinen maillerinizi Microsoft Exchange veri merkezinde bulabilirsiniz.

Umarım yararlı olmuştur. Teşekkürler.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

 

TAGs : litigation hold, , Litigition Hold nedir, , , , , , , 5651 loglama nasil yapilir, yasak mail saklama, , office 365 Litigition Hold,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İSS, Global-BT, BilgeAdam firmalarında Teknik Destek Uzmanlığı, IT Danışmanlığı ve Sistem yöneticiliği yaptım. Bu sektöre gönül vermiş biri olarak en iyi yerlerde olmayı hedefliyorum. O yüzden "DAHA İYİSİ OLABİLİR" kelimesini hayatımdan çıkartmıyorum. Şuan ise PeakUp Information Technologies firmasından Cloud Technologies Consultant olarak çalışmaktayım. İlgilendiklerim ve üzerinde çalıştıklarım; MS Windows Server Ailesi, Sanallaştırma Platformları, Active Directory, Exchange Server, System Center ürünleri, Microsoft Cloud Çözümleri (OFFİCE 365, Azure ve OMS).

Yorum Yap