İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Office 365 Enterprise’da İlk İzlenimler – İnceleme Yazısı

Office 365 Enterprise’da İlk İzlenimler – İnceleme Yazısı


Ruijie Teknoloji Günü

Türkiye’ de bulut bilişim alanında hayatımıza giren Microsoft public cloud ürünü olan ′ in yeni sürümü için artık hazırlıklar başladı. Bilindiği gibi Office 2013′ te adı altında piyasaya sürülecek. Bugün için kullanmakta olduğumuz hizmetleri ve Skydrive ile entegre edilerek ev kullanıcılarına, küçük ölçekli işletmelere ve büyük ölçekli işletmelere göre paketler halinde adında piyasada olacak. Biz bu makalede kısaca ’ ın preview sürümüne göz atmaya çalıştık.


Resim-1

İlk olarak gözümüze çarpan ara yüze gelen görünüm değişikliği. Microsoft’ un Windows 8 ve Windows Server 2012 de benimsediği tarzda renkli ve canlı bir ara yüz tercih ettiğini görmekteyiz. Office 365 admin paneli hemen hemen yukarıda görüldüğü gibi olacaktır. Biz burada preview sürümünü incelediğimiz için burada bazı değişikliler olması da söz konusu.


Resim-2

Admin panelinde ilk göze çarpan nokta ise servislerin sağlığının anlık olarak ekranda karşımızda olması. Burada kullandığımız servislerin sağlık takibini yaparken, herhangi bir servisle ilgili yapılan bakımın ne olduğunu anında öğrenebilme imkanına sahibiz.


Resim-3

Eski yönetim panelinden farklı olarak “Service Settings” kısmında mail sistemimize, portal sistemimize, konferans sistemimize dair hızlı yönetim ayarlarına ulaşabilmekteyiz.


Resim-4

“Sites” bölümünde Sharepoint’ imizde barındırdığımız sitelere dair ayarlar yapabilme, yeni siteler oluşturabilme imkanımız var.


Resim-5

“voice & conferancing” kısmında anlaşılabileceği gibi Lync organizasyonumuza dair hızlı ayarlara ulaşabiliyoruz.


Resim-6

“user software” kısmından Office 365 ile sunulan araçları download edebiliyoruz. Bu kısımdan ayrıca yönetici olarak organizasyonumuzdaki kullanıcıların bu araçlardan hangilerini download edebileceklerini belirleyebiliyoruz.


Resim-7

“passwords” kısmında güvenlik açısından kullanıcıların kullandıkları passwordlere dair expiration policy ler belirleyebiliyoruz.


Resim-8

“protect” kısmında ise yeni gelen bir özellik olan Rights Management Service karşımıza çıkıyor. Anlaşılabileceği gibi bu servis güvenliği arttırmak amacıyla bu yapıda var olan bir servistir. RMS bilgi güvenliği için geliştirilmiş bir servistir. Kısaca açıklayacak olursak , sizin gönderdiğiniz mailler ve Office belgeleri üzerinde bazı kısıtlamalar yapmanıza olanak tanır, bu bilgileri gönderdiğiniz kişiler de belgeleri bu kısıtlamalar doğrultusunda kullanabilir. On-premise ortamlarda bu işlem var olan RMS server üzerinden gerçekleştirilir. Office 365 ortamında ise bu servis Exchange Online, Sharepoint Online ve Office 2010-2013 uygulamaları üzerinde bilgi güvenliği aksiyonları almanızı sağlayacaktır.


Resim-9

Admin panelinden “reports” kısmını inceleyerek devam edelim. Görüldüğü gibi bu kısımda mail trafiğimize, organizasyonumuza dair korunma politikalarına, uyguladığımız kurallara dair hızlı raporlar çekebilmekteyiz. Raporlama seçeneklerinin geliştirilmesi, sistemimizi gözlemleyebilmemiz ve kontrol edebilmemiz açısından önem arz etmektedir. Microsoft bunu düşünmüş olacak ki yeni Office 365 ile zengin raporlama seçenekleri karşımıza çıkıyor. Burada göze çarpan yeni bir özellik daha var. Data Loss Prevention yani DLP. DLP’ de RMS gibi güvenliğe yönelik bir uygulamadır. Depolama alanlarında barındırdığımız önemli şirket bilgilerinin, bir şekilde başkalarının eline geçmesini veya çalınmasını önlemek için tasarlanmış bir teknolojidir DLP. Kuruma ait tüm verilerin gizlilik derecelerinin belirlenmesi, sınıflandırılması, korunması ve monitör edilmesi gibi aşamalar içerir. Veriyi izleyen bir göz olarak düşünebilirsiniz. Bunlar sonucunda da önemli verilerin kaybı, çalınması veya şirket içinden birileri tarafından dışarıya aktarılması gibi olayların önüne geçmeyi amaçlar. Bu teknoloji kurumların önemli bilgilerini korumakta duyduğu endişeler sonucunda ortaya çıkmış ve geliştirilmiştir.


Resim-10

Raporlama seçeneklerinden örnek olarak “filtered outbound mail” seçeneğini çalıştırdık. Karşımıza oldukça zengin görseller ve grafikler içeren bir ara yüz çıktığını görmekteyiz.


Resim-11

Sayfanın sağ üst köşesinde ise daha detaylı raporlamalar alabileceğimiz “Mail protection reports” uygulamasının download linkini görmekteyiz. Buraya tıklayarak bu uygulamayı indirebilir, Office 365 uygulamamızdan daha detaylı raporlar çekebilme imkanına sahip olabiliriz.

Yeni Office 365 ile ilgili bu makalemizde yönetim panelindeki değişiklikleri ve yenilikleri genel olarak ne oldukları konusunda, detaya girmeden incelemeye çalıştık. Bundan sonraki makalelerimde de Office 365 içerisindeki Exchange Online, Lync Online ve Sharepoint Online uygulamalarındaki yenilikleri sizlere aktarmaya çalışacağım. Son olarak Microsoft’ un yeni Office 365 sürümü ile genel bulut piyasasında en önemli ve en etkin sağlayıcı olacağı kanısındayım. İncelediğim kadarıyla getirilen yeni özellikler, görünümler ve geliştirmeler Office 365 in Microsoft için önemini ve değerini ortaya koymakta.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Edirne doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi lisans eğitimimi tamamlamamın ardından, Sistem ve Network teknolojileri ile ilgilenerek edindiğim tecrübeleri Sanallaştırma ve Bulut Bilişim alanında özelleştirdim. Sektör içerisinde bir eğitim firmasında sistem eğitmeni olarak görev aldım. Şu anda PeakUp Bilişim Danışmanlık bünyesinde, Bulut Bilişim Altyapı Danışmanı olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim. Office 365 ve Azure Platformlarına ilişkin yapılandırma ve geçiş süreçlerini yönetmekteyim.

Yorum Yap

Yorumlar (1)