İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. ASP.Net
  3. MVC Yapısı ve Özellikleri
k_zd_m_

MVC Yapısı ve Özellikleri

mvcnedir

Bugün mshowto‘da ilk yazım olan Yapısı ve Özellikleri ile sizlerleyim ve aslında birçok kişinin çok iyi bildiği bir konuyu benim yorumum ile anlatmak istedim. ? sorusunun en yaygın cevabı MVC (Model--), üç bileşenden oluşmaktadır ve bu üç bileşen birbirinden tamamen bağımsız çalışmaktadır. Microsoft’un geliştirdiği ASP.NET MVC Framework gelmektedir, oysa 1979 yılından beri (Microsoft 1975 yılında kurulmuştur) yazılım dünyasında yer almaktadır.

MVC Ne İşe Yarar?

Kodumuzun farklı amaçlara hizmet eden yapılarını birbirinden ayırarak, kodu daha rahat geliştirilebilir ve test hale getirmiş oluruz. Yani daha az hata çıkartma potansiyeline sahip olur. Klasik şemamızı gösterip bileşenlerimizi ayrı ayrı inceleyebiliriz.Resim-1

Model

Veri tabanına erişim, veri tabanı ilişkileri gibi data ile ilgili işlemlerle birlikte Entity Framework, Linq tol Sql, NHibernate, Ado.Net gibi Framework leri içerisinde bulunduran katmandır yani data(veri) işlemleri bu katmanda gerçekleşir.

View

Bu katman kullanıcının ekranda gördüğü katman olarak adlandırılır. Bu kısımda Html, Css, Javascript ara yüz teknolojileri kullanılır ve işin en keyif veren müdahalelerin yapıldığı kısımdır.

Controller

Kullanıcıların view üzerinden verdiği komutların Controller aracılığı ile model işlenmesini sağladığı katmandır, yani view ve model arasında kalan katmandır. Metotlar ve fonksiyonlar bu katmanda çağırılarak kullanılır.

MVC nin diğer bir önemli yapıtaşı Routing mekanizmasıdır.

Resim-2

Routing

Routing, istemcinin uygulamaya yaptığı isteği uygun Controller ve Action a yönlendiren yapıdır. İstemci, isteği uygulamanın belli bir adresine gönderir, Routing mekanizması sayesinde ilgili adres için en uygun Controller ve içerisindeki Action tespit edilir ve çalıştırılır.

Resim-3

Peki Neden MVC?

MVC nin tanımında da dediğim gibi birbirinden bağımsız oluşu en kullanışlı yönüdür. Şöyle açıklayabiliriz ileride projemizin kullanıcı katmanında görsel bir değişiklik yapmak istersek sadece görünümü değiştirecek kısımla yani View ile ilgileniriz. Değerli bir hocamın da dediği gibi spagetti kodla uğraşmak zorunda kalmayız.

Sonuç olarak MVC uzun yıllardır birçok Framework de ve programlama dilinde kullanılmış (Java, PHP, vb.) ve olgunlaşmış bir desendir. sayesinde .Net Framework dilleri ile MVC Pattern kullanılarak hızlı çalışan, test edilebilir, tekrar kullanılabilir parçaları olabilen web uygulamaları geliştirilebilmesi sağlanmıştır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.


Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: MVC, MVC nedir, ASP.NET MVC ,, View, Controller, MVC ne ise yararMVC nasil calisirMVC katmanlari

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Trakya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2018 yılında mezun oldum. Öğrenim hayatımda bir çok otomasyon ve Web tasarım projelerinde(Microsoft Visual Studio, C# .NET, Asp.NET,Microsoft SQL Server, MVC .NET alanlarında) yer aldım. 2017 yılında gönüllü stajyer olarak işe başladığım Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş' de mezun olduktan hemen sonra Yazılım Uzman Yardımcısı olarak işe başladım. Asp.NET MVC ve .NET CORE üzerine kariyerime yön vermekteyim. Yanı sıra Ms-Sql Server alanında kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Yorum Yap