İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Visual Studio
 3. Microsoft Visual Studio Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Microsoft Visual Studio Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?


Microsoft Visual Studio ortamını tanımak için öncelikle kısaca yazılımın ne olduğundan ve .NET platformundan bahsedelim.


Resim-1

Yazılım Nedir ?

Yazılım, bilgisayarın belirli bir işi yapabilmesi için tasarlanan komutların tümüdür. Kullanım amaçlarına göre çeşitli yazılım türleri mevcuttur. Örneğin kelime işlemleri için MS Word, yazılım geliştirme işlemleri geliştirmek için MS Visual Studio .NET gibi uygulamalar kullanılır. Yazılımlar genel olarak üç kısımda incelenebilir :

Sistem Yazılımları: Bilgisayar donanımlarını yöneten, uygulamaların çalışabilmesi için gerekli altyapıyı sağlayan yazılımlardır. İşletim sistemleri bu yazılım türüne örnektir.

Uygulama Geliştirme Yazılımları: Yazılım geliştiricilerin, son kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak üzere, uygulamaları geliştirmek, derlemek, hata ayıklamak, test etmek ve yayınlamak için kullandıkları yazılım türüdür. MS Visual Studio .NET bu türe örnek yazılımdır.

Uygulamalar: Son kullanıcıların belirli görevleri yerine getirmek amacı ile kullandıkları yazılımlardır. Uygulamalarda kendi içerisinde üç kısımda incelenebilir:

Windows Uygulamaları: Windows uygulamaları, işletim sistemi üzerine kurulan, arayüz ve içerik bakımından zengin uygulamalardır. Windows uygulamaları durum yönetimi, olaya dayalı programlama olayları olduğu için web uygulamalarına göre daha avantajlıdır. Windows uygulamalarına örnek olarak, MS Word, MS Live Messenger uygulamaları örnek verilebilir.

Web Uygulamaları: Bir sunucu tarafından yayınlanan bir web uygulamasını görüntülemek için istemci tarafından sadece bir uygulamayı çalıştırmak yeterlidir. Kurulum güçlükleri sunucu taraflı olduğu için yaşanmamaktadır. Windows uygulamalarına göre daha az avantajlıdırlar. Genellikle .NET uygulamaları ile yazılmaktadırlar.

Kurumsal Uygulamalar: Kurumsal uygulamalar, ölçeklenebilirlik, iş yükü ve güvenlik gibi ihtiyaçlara sahiptirler. Bu uygulamaların tek bir uygulama üzerinde çalıştırılması uygulamanın geliştirilme sürecini zorlaştırmaktadır ve performansı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple farklı teknolojiler içeren kurumsal uygulamalar geliştirilmektedir. Bu uygulamalara örnek olarak MS Server 2008 R2 örnek gösterilebilir.

Yazılımların Çalışma Modeli

Yazılımların belirli bir çalışma aşamaları bulunmaktadır. Veri girişi, kullanıcıların veri girmesi ile ve girilen işlemlerin saklanması aşamasıdır. İşlem, geliştirilen yazılımın çalışma sürecidir. Sonuç, işlenen verilerin kullanıcıya aktarıldığı aşamadır.

Yazılımcı Ne Yapar ?

Yazılımcı, belirli işlevlere sahip istenilen uygulamaları geliştiren kişidir.Yazılımcının üzerinde çalışacağı teknolojiyi iyi anlaması gerekir.Yazılımcı mantıksal dilde düşünmeli ve düşündüklerini hayata geçirmelidir.

.NET Vizyonunun Oluşumu


Resim-2

Microsoft, yazılım geliştiricilere yansıyan sonuçları izliyordu ve yazılım geliştiricilerin bir takım sorunlar ile karşılaştıklarını bu sorunları çözmenin bir yolunu aramaktaydı. Bu sorunları şu şekilde sıralamaktaydı:

 • Yazılan uygulamalara istedikleri an, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaşamamak.
 • Uygulama geliştirirken yazılımcıların, altyapı kodlarını kodlamalarından dolayı geliştirme ve test süresinin uzaması.
 • Bir uygulamanın farklı platformlarda çalışması için ortak kodların bulunmaması.

Microsoft 1990 yılında bu tür sorunlara çözüm bulmak amacıyla yazılım geliştiricilerin sorunlarını çözecek bir platform geliştirmeye başladı. Bu platformun adı .NET platformuydu. Bu platform her türlü yazılım geliştirme ihtiyacına hazır bir altyapı sunmuştur. Böylece yazılımlar daha kolay geliştirilmeye başlandı.

?

.NET Framework, bileşen yönelimli uygulamaların geliştirilmesini destekleyen bir ortamdır. Farklılık gösteren bilgisayar dillerinin bir arada çalışmasını mümkün hale getiren bir platformdur. Windows platformu için güvenlik, taşınabilirlik ve ortak bir programlama modeli sağlar.

.Net sınıf kütüphanesi de programlama amacı ile geliştirilmiştir. Bu kütüphane, programın çalışma ortamına erişmesine izin verir.

Common Language Runtime Nasıl Çalışır ?

CLR, .NET kodunun çalıştırılmasını sağlar. Bir derleyiciden elde edilen çıktı çalıştırılabilen bir kod değildir. Microsoft Intermediate Language (MSIL) denilen özel bir tipte dosyadır. Program çalıştığı zaman MSIL kodlarını çalıştırmak CLR’nin görevidir. CLR, .NET Framework’un taşınabilirliğinin bir parçasıdır.


Resim-3

.NET ortamı bütün programlama dilleri için ortak bir alandır.

Microsoft Visual Studio 2010 Kurulumu

Öncelikle Visual Studio 2010 Ultimate Setup dosyasını çalıştırıyoruz.Eğer bilgisayarınızda mevcut değil ise deneme sürümünü

http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?displaylang=en&id=12752

bağlantıdan indirip kurulumu yapabilirsiniz.Kurulumda bazı dosyalar internetten download edildiği için internet bağlantınızın olması gerekir.Ayrıca işletim sisteminde kurulum yapacaksanız Windows Installer 3.1 veya daha üst sürümü, Service Pack 3 sürümü bilgisayarınızda yüklü olmalıdır.


Resim-4

 

Setup dosyasını tıkladığımızda karşımıza gelen ilk ekranda “Help Improve Setup” yazısını işaretleyip “Next” tuşuna tıklıyoruz.


Resim-5

Karşımıza gelen ekranda sol kısımda bilgisayarımıza neler kurulacağını göstermekte, sağ kısımda ise lisans sözleşmesini göstermektedir.Sözleşmeyi işaretleyip devam ediyoruz.


Resim-6

Bu ekranımızda ise “Feature Description” kısmında bu sürümde yüklenecek programlama dilleri ve SQL Server,Office System, Sharepoint gibi sistemlerde yüklenmektedir. Burada yüklenecek olan servisler programlama yaparken yazılımcıya yardımcı uygulamalardır. Bu ekranda aynı zamanda yükleme seçeneği olarak “Full” ve”Custom” yer almaktadır.


Resim-7

Bu ekranda ise Visual Studio 2010 ile beraber yardımcı uygulamaların hepsi kurulmaktadır. İnternetten indirdiğimiz setup dosyası, diğer uygulamaları internet üzerinden download etmektedir. DVD den yükleme yaparsak internet bağlantısına gerek yoktur. Çünkü gerekli bütün uygulamalar DVD içerisinde yer almaktadır.


Resim-8

Son ekranda ise Microsoft Visual Studio Ultimate 2010 kurulumunun başarılı olduğuna dair bir yazı görüntülenmektedir. Şimdi uygulamamızı başlatalım.


Resim-9

Gördüğümüz gibi uygulamamız sorunsuz çalışmaktadır. Sol alt tarafta ise uygulamamızın Trial sürüm olduğu belirtilmektedir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (20)

Popüler Yorumlar
 1. servanoral_avatar

  bana bi bkn visual studıo kurumu ? dedi başka bişe demedi yrm edersenz sewrim

 2. servanoral_avatar

  Merhabalar,

  Visual Studio ortamında bu geliştirmeleri yapabilirsiniz. Visual Studio amacınıza uygun bir yazılım gelistirme ortamı sağlar. Bir çok dilde geliştirme yapabilirsiniz aynı zamanda veri tabanı işlemlerinde yeterli olur. Visual Studio 6.0 ile yaptığınız işlemleri yapabilirsiniz.

  Teşekkürler

Yapılan Yorumlar
 1. servanoral_avatar

  yeni basladım videolardan ilk temel olusturacagım 2010 yerine 2012 indirdim herangi farklılık varmıdır yada kullanım zorlugu varmıdır cevabınız için şimdiden tşkkür ettim

 2. servanoral_avatar

  Merhabalar hayır herhangi bir farklılık yoktur kodlama açısından fakat burda anlatılanlar aynen orda da geçerli özelliklerdir.

  İyi çalışmalar dilerim

 3. servanoral_avatar

  Ben Bilişim Teknolojileri Bölümü öğrencisiyim. Hocamız tam olarak ‘Microsoft Visual Studio nedir? ‘ araştırın dedi, ama ben tam olarak sonuca ulaştığımı düşünmüyorum. Buradaki bilgiler tam olarak Microsoft Visual Studio’nun tanımı mıdır ? Çünkü arada .NET vizyonu anlatılmakta bu olayın bir parçası mı ? Ve sadece Microsoft Visual Studio’nun kurulumu var nasıl toparlayabileceğimi düşünmüyorum yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 4. servanoral_avatar

  Mehabalar

  Buradaki bilgiler Visual Studio’nun tanımı niteliğindedir. .NET vizyonu Visual Studio ortamının bir parçasıdır,çünkü Visual Studio ortamında kodlanan bir yazılım .NET Framework olmayan bir bilgisayarda çalıştırılamaz.Standart olarak Microsoft işletim sistemlerinde CLR yapısı ile programlar çalıştırılmaktadır. Burada temel olarak alacağınız bilgiler mevcuttur.

  İyi Çalışmalar Dilerim

 5. servanoral_avatar

  bana bi bkn visual studıo kurumu ? dedi başka bişe demedi yrm edersenz sewrim

 6. servanoral_avatar

  Programı indirdim herşim hzr programı kurmak için gerekli şeyleride yapdm en son olarak yaptğm şeyleri kaydetmem lazım kaydediorum ama nasıl kaydettiklerimi bulurum bilmiorum yardımcı olr msnuz ??

 7. servanoral_avatar

  bu program bizim ne işimize yarar ? iş imkanı sağlar mı ?

 8. servanoral_avatar

  visual studioyu yükledim fakat birşey çıkmıyor paralı galiba

 9. servanoral_avatar

  ben visual studyo 2013 kurdum kendimi geliştirmek için nasıl bir tavsiyede bulunursunuz yardımcı olursanız sevivinirim

 10. servanoral_avatar

  Merhabalar,

  Kendinizi gelistirme amacli videolu egitimler izleyebilirsiniz veya bu alanda kitaplar alabilirsiniz. Kaynak olarak Microsoft Acik Akademiyi onermekteyim temel egiimlerden baslayabilirsiniz.

  Saygilarimla

 11. servanoral_avatar
  5 sene önce

  Sn Oral Ben emekliyim, Mesleğim Makine-Motor, ayrıca elektronik-pic programlama yapıyorum, ccs-c kullanıyorum. Bu arada delphi 7 yi öğrendim. DBTables, ADOTables kullanarak programlar yaptım. Anladığım kadarı ile büyük “databese-veri tabanı” uygulamalarında sql, visual studio vb programlar daha gelişmiş programlar. Bana hangisini önerirsiniz, ya da bu amaca yönelik daha farklı bir program öneriniz olur mu? Bir de Visual Studio 6.0 ile Microsoft Visual Studio 2015 aynı amaçlı programlar mıdır, bilgi verebilir misiniz. Teşekkürler

  • servanoral_avatar

   Merhabalar,

   Visual Studio ortamında bu geliştirmeleri yapabilirsiniz. Visual Studio amacınıza uygun bir yazılım gelistirme ortamı sağlar. Bir çok dilde geliştirme yapabilirsiniz aynı zamanda veri tabanı işlemlerinde yeterli olur. Visual Studio 6.0 ile yaptığınız işlemleri yapabilirsiniz.

   Teşekkürler

 12. servanoral_avatar

  Visual studio nun çalışma mantığını kısaca özetleyebiliriz?

 13. servanoral_avatar
  3 sene önce

  ben bilişm bölümü öğrencisiyim lise 2 tam olarak ne demek istediğinzi anladım

 14. servanoral_avatar
  2 sene önce

  merhaba ben proğram yazmak istiyorum ve bunu hangi programlar ile yapabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir