İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Windows 7
  3. Microsoft Uzak Masaüstü Servisleri

Microsoft Uzak Masaüstü Servisleri


Geleneksel olarak,Uzak masa üstü servisleri (daha önceki adı ile terminal servisleri) aynı anda ve çoklu kullanıcı oturumlarını tek bir server üzerinde çalıştırma yeteneğine sahiptiler.Windows ’de,Uzak masaüstü servislerini Sanal Masaüstü Altyapısı dahil olacak şekilde genişletiyoruz. Microsoft VDI, HYPER-V üzerinde tek bir server üzerinde host edilen işletim sistemlerini çalıştırma yeteneğine sahiptir. Bu makale rds’nin mva içinde oynadığı rolü gösterir.

VDI

Senaryolar:

Kişisel Sanal Masaüstü Bilgisayarlar kişilere bir admin aracılığı ile kalıcı olarak atanan bilgisayarlardır.

Bu Active Directory Domain Services içinde kaydedilir.Bir kişisel sanal makine tipik olarak bir kullanıcı tahsis edilmiş,ve admin yetkileri ile donatılmış sanal makineye ihtiyaç duyduğunda kullanılır.

Bir sanal makine havuzu farkı olmayan konfigüre edilmiş sanal makineler grubundan oluşur.Bu sanal makineler kullanıcılara Microsoft VDI sistem’i  tarafından atanır.

Microsoft VDI Deployment içerisinde yer alan Rol Servisleri

Tipik VDI Deployment içerisinde yer alan Çeşitli rol servislerinin listesi aşağıdadır.Herbir rol servisi detaylı olarak tanımlanmıştır.

Uzak Masaüstü Bağlantısı Broker’ı (RD Bağlantısı Broker’ı)

Bu rol servisin ana amacı bir kullanıcı bağlantısını bitiş noktasına broker etmektir.

Bağlantı Broker etme şunları içerir:

  • Sanal Makine’yi kullanıcının uzak bağlantı yapması için tanımlama.
  • Sanal Makine’yi uzak bağlantılar için uzak masaüstü sanallaştırması için hazırlama. (Örneğin: VM’i kayıtlı halden ayağa kaldırma)
  • Sanal Makine’nin IP adresini Uzak Masaüstü Sanallaştırma Host Server’i ile iletişime geçerek sorgulama.
  • Kullanıcı oturumlarını sanal masaüstü havuzu senaryosunda görüntüleme.Oturumu sona eren bir kullanıcıyi hosting sanal makinesine yönlendirme.

Uzak Masaüstü Oturum Host Server’ı Yeniden Yönlendirme Modu

RD sanallaştırma hostu bir uzak masaüstü servisleri role servisidir ve ’yi içerir.RD sanallaştırma hostu HYPER-V’yi kişisel sanal masa üstü ve sanal masaüstü havuzları sanal makineleri kapsayacak şekilde entegre eder .

Bir uzak masaüstü sanallaştırma Host server’ı aşağıdaki fonksiyonlara sahiptir.

  • Sanal Makine misafir oturumlarını ve bu oturumları RD bağlantı broker server’ına rapor edilmesini görüntüler.
  • RD Bağlantı Broker Server’ı istek gönderdiğinde Sanal Makineyi  uzak masaüstü bağlantısına hazırlar.

Uzak Masaüstüne Web Erişimi (RD Web Erişimi)

RD web erişimi, web tarayıcısı aracılıgı ile  uzaktan uygulamaların ve masaustu bağlantılarının toplu görünümünü kullanıcıya sağlar. RD web erişiminde, kullanıcıya duyurulmuş bütün uzaktan uygulamalar ve sanal masaüstleri (kişisel sanal masaustuleri ve sanal masaüstü havuzlarnı  ) kullanıcı tarafından görüleblir.  Win7 müşterileri içerisinde, RADC özelliği sayesnde VDI VMler de erişilebilir. ms vdi geliştirmedeki RD Web erişimi ayarları için blog postuna bakın.

Uzak Masaüstü Ağ Geçidi

RD gateway, Microsoft VDI dağıtımında isteğe bağlı bir rol servistir.Temel amacı RDP bağlantılarını gücenli bir şekilde bir güvenlik duvarı aracılığı ile ile yönetmektir.

Uygulama Sanallaştırma (APP-V)

App-V sanal makine imajlarnı Microsoft VDI ortamı olmaksızın basitleştirir.App-V kullanarak, dinamik bir ikeilde uygulamaları yükleyebilir, atayabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Yorum Yap

Yorum Yap