1. Anasayfa
 2. Haberler

Microsoft Süper Bilgisayarda İddiasını Sürdürüyor


0

Microsoft, bilimsel alanlarda kullanılan yüksek performanslı bilgisayarlar için geliştirdiği işletim sisteminin yeni sürümünü piyasaya sürdü. Windows Compute Cluster Server 2003 isimli işletim sistemi, karmaşık bilimsel hesaplamalarda kullanılan paralel yüksek performanslı bilgisayar uygulamalarını çalıştırabiliyor.

Yazılım devi ve dünyada en çok kullanılan PC işletim sistemi Windows’un üreticisi Microsoft, süperbilgisayar piyasası için geliştirdiği Windows Compute Cluster Server 2003 işletim sistemini duyurdu.

Yeni işletim sistemi, karmaşık bilimsel hesaplamalarda kullanılan paralel yüksek performanslı bilgisayar uygulamalarına verdiği destekle dikkat çekiyor. Bu destek sayesinde işletim sistemi kümesel bir şekilde birbirine bağlanmış bilgisayarlarda paralel bir şekilde uygulamalar çalıştırabiliyor.

Karmaşık yapılarıyla denetimi geleneksel süperbilgisayar mimarisine nazaran biraz daha zor olan kümesel süperbilgisayarlar, başta ekonomik olmalarının yanı sıra sundukları çeşitli avantajlarla araştırma laboratuarlarının son zamanlardan tercih ettiği bir sistem.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir