1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Microsoft SQL Server Management Studio ile Microsoft Azure SQL Database Erişimi

Microsoft SQL Server Management Studio ile Microsoft Azure SQL Database Erişimi


Bu yazımızda Microsoft’un Cloud çözümü olan Microsoft Azure Platformu üzerindeki Microsoft Azure SQL Database oluşturmuş olduğumuz Database üzerine Microsoft Server Management Studio erişim adımlarını anlatıyor olacağız. Microsoft Azure SQL Database bize neleri sağlamaktadır onları anlatıyor olacağız. Microsoft Azure SQL Database, Microsoft’un Cloud ( Bulut ) tabanlı esnek veri tabanı hizmeti diyebiliriz. Peki bu Microsoft Azure SQL Database hizmetinin normal sunucularımıza kurduğumuz MSSQL Veri tabanlarından farkı nedir?

Öncelikle Physical ( Fiziksel ) olarak bizim gördüğümüz bir sunucu yoktur. SQL Database kurulum ve yapılandırması Microsoft Azure Portal üzerinden yapılmaktadır. Bu işlemden sonra bize bir Tabular Data Stream ( TDS ) Endpoint sağlanıyor. Artık SQL Database sunucumuza bu Tabular Data Stream ( TDS ) Endpoint üzerinden bağlanarak işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Yani bize sunulan servise bağlanıyoruz. Ama arka planda Microsoft Azure servisi, Virtual Machine ( Sanal Makine ) bir sunucu üzerinde tabiki yapısını barındırıyor. Ama bizim bu sunucuya erişimimiz bulunmuyor.

Yapıda birçok yararlı ve veri tabanı yönetimimizi kolaylaştıran teknolojiler mevcut. Birçok veri tabanınızı çok rahat bir şekilde yönetebiliyorsunuz. Örneğin performans ihtiyacınız arttığında donanımınızı yükseltme işlemi Microsoft Azure Portal üzerinden sadece bir kaç ayar ile yapılandırabilirsiniz. Arka plandaki Microsoft Azure sistemi veri tabanınızı sürekli olarak online halde tutuyor ( %99.99 ). Maintenance işleriyle siz uğraşmıyorsunuz. MSSQL Server tarafındaki tüm uygulamalarınızı SQL Database tarafında da kullanabilirsiniz. Şimdi tekrar Azure SQL Database yapısına dönelim ve Microsoft ile Microsoft Azure SQL Database erişimine başlayalım.

Öncelikle makineniz üzerine Download SQL Server Management Studio ( SSMS ) indiriyoruz.

Download SQL Server Management Studio ( SSMS ) üzerinden indirmiş olduğumuz Microsoft SQL Server Management Studio Install diyerek kuruyoruz.


Resim-1


Resim-2


Resim-3


Resim-4


Resim-5


Resim-6


Resim-7


Resim-8


Resim-9

Microsoft SQL Server Management Studio kurulumu başarılı bir şekilde tamamlanıyor. Close diyerek kurulumu tamamlıyoruz.


Resim-10

Microsoft Azure Portal üzerinde daha önce oluşturmuş olduğumuz SQL Database üzerinde erişim sağlayabilmek için öncelikli olarak Firewall tarafında bir IP adresimizi erişim için tanımlamamız gerekiyor. Bu işlem için aşağıdaki işlem basamaklarını kullanacağız.


Resim-11

Firewall menüsü altında bulunan Add cliect IP diyerek Microsoft SQL Server Management Studio kurulu olan makinemiz üzerinden bağlantı sağlayacağımız için WAN IP Address ekliyoruz. Client IP address bölümünde WAN IP Address görünüyor zaten.


Resim-12

Firewall menüsü altına gerekli tamamlamanın yapıldığını görüyoruz.


Resim-13


Resim-14

Microsoft SQL Server Management Studio konsolunu çalıştırıyoruz. Connect to Server ekranında Server name, SQL Server Authentication seçiyoruz ve SQL Database oluşturma aşamasında kullandığımız User Name ve Password bilgileri yazıyoruz.

SERVER NAME bölümünde oluşturmuş olduğumuz SQL Database üzerinde Properties menüsü altında bağlantı bilgileri görebilirsiniz. Örnek olarak bakicubuksql.database.windows.net,1433


Resim-15

Oluşturmuş olduğunuz SQL Database üzerinde Overview menüsü altından Microsoft SQL Server Management Studio bağlantısı için gerekli olan Password hatırlamıyorsanız Reset password diyerek değiştirebilirsiniz.


Resim-16

Microsoft SQL Server Management Studio konsolunda Connect to Server ekranında gerekli bilgileri tamamladıktan sonra Connect diyoruz.


Resim-17

Microsoft SQL Server Management Studio konsolu üzerinde daha önce oluşturmuş olduğumuz SQL Database üzerine bağlantı sağlamış oluyoruz.


Resim-18

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

 

TAGs : sql, sql server, , azure sql nasil kullanilir, azure sql nedir, , , azure sql database gondermek, , , , , sql veritabani ornekleri, , sql veritabani olusturma, SQL Server Management Studio, SSMS,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Baki ÇUBUK 1985 K.D.Z Ereğli doğumludur.1998 yılında başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2003 yılında profesyonel hayata atılarak başlamıştır. 16 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektörü içerisinde farklı rollerde görev almıştır. Bilişim sektörüne K.D.Z Ereğli faaliyet göstermiş olan Ebil Bilgisayar bünyesinde 2003 - 2007 yılları arasında Teknik Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Ebil Bilgisayar bünyesinde kurulan AVASOFT Yazılım ve Danışmanlık firmasından çelik sektörü için üretilen Avasoft yazılımı Logo Tiger ve ETA Muhasebe yazılımlarına 2005 - 2007 yılları arasında Yazılım Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2007 yilinda vatani görevi nedeniyle bu firmadaki görevlerinden ayrılmıştır. Vatani görevini tamamladıktan sonra 2008 - 2009 yılları arasında Bilge Adam Bilişim Grubu'nda Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimi alarak eğitimini Üstün Başarı ile tamamlamıştır. İstanbul'da faaliyet gösteren InterComp Bilgisayar bünyesinde 2009 - 2011 yılları arasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Bu firmadaki görevinden Eylül 2011 yılında ayrılarak 2011 yılından itibaren Dorak Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları Holding A.Ş bünyesinde Bilgi Teknolojileri Direktörü olarak görev yapmaktadır. 2015 yılında Türkiye’de tüm 4 ve 5 yıldızlı otellerin IT Manager – Group IT Manager – Head of IT – IT Director pozisyonundaki profesyonel Bilgi İşlemcileri bir araya getirmek için kurulan HOTELS CIO Kurucu Üye olarak görev almaktadır. 2005 yılında bilişim sektöründeki Türkçe içeriği arttırmak ve Microsoft’a ait ürünler ile ilgili çözümler sunmak için oluşturulmuş bağımsız bir organizasyon olan Mshowto bünyesinde yazar olarak görev almaktadır. 2017 yılında Türkiye’de bilişim sektörüne yön veren, kâr amacı taşımayan, gönüllülerden oluşan profesyonel bir sosyal insiyatif olarak kurulan CIO Turkey bünyesinde kurucu üye olarak görev almaktadır.

Yorum Yap