İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Cloud Hizmetleri (Bulut Bilişim)

Microsoft Intune Üzerinde Kullanılmayan Cihaz Kayıtlarının Temizlenmesi

Microsoft Intune Üzerinde Kullanılmayan Cihaz Kayıtlarının Temizlenmesi
+ - 0

Bu yazımda sizlere Microsoft Intune üzerinde bulunan, etkin olarak kullanılmayan cihazların kayıtlarını nasıl temizleyeceğiniz hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Mevcut ortam içerisinde kullanılmayan, etkin durumda bulunmayan ve son zamanlarda kullanılmamış cihazların Intune tarafındaki kayıtlarının temizlenmesi gibi durumlar oluşabilir. İşte bu noktada Microsoft Intune’nun portal üzerinde ilgili kayıtların otomatik olarak temizlenmesini sağlayan bir yapısı bulunmaktadır. Device Cleanup Rules seçeneği ile etkin olmayan cihazların kayıtlarını (30-270 gün arasında) Microsoft Intune portal’dan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Kural etkinleştirildiğinde Microsoft Intune belirlediğiniz gün sayısı içerisinde giriş yapılmayan cihazları otomatik olarak kaldıracaktır. Device Cleanup etkinleştirildiği anda Microsoft Intune servisi geçerli tüm cihazları Intune portaldan kaldırmak için arka planda saatte bir iş yürütmektedir. Bu işlem ile cihazlar sadece Microsoft Intune portal’ından kaldırılır, fakat Azure Active Directory üzerinden kaldırılmaz.

Microsoft Intune üzerinde ilgili yapılandırmayı yapmak için Microsoft Endpoint Manager Admin Center portalını açıp, Devices bölümüne gidelim. Devices bölümü içerisinde, Other sekmesi altında Device Clean-up Rules seçeneği ile ilgili yapılandırmayı yapabilirsiniz.


Resim-1

270 gün boyunca cihaz ile giriş yapmayan kullanıcıların cihazlarının kayıtları otomatik olarak Microsoft Intune portal üzerinden kaldırılmaktadır. Bu süre içerisinde kullanıcı, cihazı ile Intune portal’a giriş yaptığında aygıtın sertifika süresi dolmayacağından süre devam edecektir.

Faydalı Olması Dileğiyle …

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Microsoft Intune, Mobile Device Management, Mobile Application Management, Azure Active Directory, Device Cleanup Rules, Microsoft Endpoint Manager Admin Center

Yazar Hakkında

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümü mezunuyum. 2010 yılından beri Bilgi Teknoloji sektörünün içerisindeyim. Şu anda Türkiye'nin önde gelen bankalarından birinde Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap