1. Anasayfa
 2. Exchange Server 2010

Microsoft Exchange 2010 SP1 Transport Yapısındaki Geliştirmeler


0

Exchange 2010 SP1 Transport Yapısındaki bazı geliştirme ve yenilikler hakkında kısa bilgi vermek amaçlı olarak hazırladığım kısa özetler şu şekilde:

Message Throttling Geliştirmeleri

Message throttling Hub veya Edge Transport rolüne sahip Exchange 2010 sunucularda kaynakların yanlışlıkla veya kasıtlı olarak yetersiz hale gelmesini engellemek amaçlı olarak mesajlara ve bağlantılara konulan bir grup limittir. Exchange 2010 SP1 organizasyon bazında bu kaynakları kontrol ederek mesajların nasıl idare edileceğini (taşınacağını) belirler. Transport sunucuları bir gönderen tarafından iletilen mesajlar için ortalama maliyet hesabı bilgisini tutar. Eğer kullanıcının iletileri yüksek maliyet oluşturuyorsa o zaman diğer kullanıcılar tarafından gönderilen daha düşük maliyetli iletileri önceliklendirir. Örnek olarak bir kullanıcı sürekli 5 MB’lık ekli iletiler gönderiyorsa önceliği ek bulunmayan diğer iletilere vererek onların iletimini sağlar.

Bunun dışında Mailbox sunucularda RPC kullanımını da takip eder. Transport sunucuları Mailbox sunuculara iletmek için RPC bağlantısı kurarken eğer Mailbox sunucusu RPC kullanımında yoğunluk yaşıyorsa kuracağı RPC bağlantısını kaynak kullanımını kısmak için ölçeklendirerek azaltır ve interaktif kullanıcıların kuracağı RPC bağlantılarına öncelik verir.

Shadow Redundacy Promotion

Exchange 2010 mesaj iletiminde Shadow Redundancy ile tanışmıştık. Shadow Redundancy’nin temel özelliği Exchange organizasyonuna giren bir mesajın kaybolmasını minimize etmek için geliştirilmiş bir teknoloji olmasıdır. Bunu sağlamak için Exchange Transport sunucuları (Hub veya Edge Rolüne sahip sunucular) Shadow Redundancy SMTP Protocol Extension kullanırlar. Ancak Exchange 2010 RTM’de yaşanan Shadow Redundancy problemlerinden biri shadow redundancy protocol’ünü desteklemeyen SMTP sunucularla olan iletişimden kaynaklanıyordu. Exchange 2010 RTM’de transport sunucuları organizasyon içinde son noktaya ileti ulaşana kadar bilgilendirmeyi geciktirir. Ancak belirli bir limit aşıldıktan sonra son noktaya ileti ulaştığına dair doğrulama olmadan transport sunucusu bilgilendirmeyi sunar. Özellikle internette bulunan SMTP sunucular ile irtibatı sağlayan Edge sunucularda yaşanan bu problemi engellemek için SP1’de yeni bir geliştirme eklendi. Shadow Redundacy Promotion. Bu özellik artık doğrulama gelmemesi durumunda mesajı aynı Site içerisinde bulunan başka bir transport sunucusuna yönlendirir ve bu sayede Shadow Redundancy’i sağlamış olur.

Load Balancing Geliştirmeleri

Exchange SP1 Transport sunucuları hizmet dışı olan sunucuların listesini tutar bu sayede örneğin bir Active Directory Site’ınızda 4 transport sunucunuzdan birinin çalışmıyor olması durumunda diğer sitelarda bulunan sunucular bu bilgiyi tutar ve diğer 3 sunucu arasında yük dağılımını dengeleyerek iletileri ulaştırır.

SMTP İletişiminde Geliştiriltirilmiş Güvenlik

Authentication Relay saldırılarına karşı Exchange 2010’un bütün servisleri Extended Protection for Authentication güncellemesi geçildi. Extended Protection for Authentication’ı aktif veya pasif hale getirebilirsiniz.

Güvenilir bağlantılarda Send Connector Ayarlarına ekleme.

Bazı durumlarda hat durumundan dolayı Exchange 2010 yaratılmış olan send connector üzerinden Exchange Online gibi güvenilir ve kesinti olması beklenmeyen SMTP sunuculara iletileri iletilemeyip NDR üretebilir. Exchange 2010 SP1 ile Send connector’ü bu tür bağlantılar için NDR üretmek yerine tekrar iletmeyi deneyecek şekilde ayarlanabilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

What’s New in Exchange 2010

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Serkan VAROĞLU, 1982'de İzmir'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdi. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiliği yaptıktan sonra 3 sene Bermuda'da Senior Consultant olarak çalıştı. Şu anda kariyerine İrlanda'da devam ediyor. MCSE/2000-2003, MCSA/2000,2003, MCITP: Enterprise Administrator, MCITP: Enterprise Messaging Administrator 2010, ITILv3 Foundation sertifikalarına ve 2012 yılından beri Exchange Server MVP ödülüne sahip.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir