İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Microsoft Azure
 3. Microsoft Azure, Bulut Bilişim ve Sanallaştırma Konusunda Akla ilk Gelen Sorular

Microsoft Azure, Bulut Bilişim ve Sanallaştırma Konusunda Akla ilk Gelen Sorular

Firmaların ve kurumların bulut bilişim altyapısına geçmelerinde akıllara bazı zorluklar ve bunların getirdiği bazı sorular bulunmaktadır. Sorulan sorular ve Microsoft Azure olarak bu soruları verilen cevapları şöyle söyleyebiliriz:


Resim-1

Var olan BT yatırımlarım ile entegre edebilir miyim?

Microsoft Azure platformu var olan BT yatırımlarınız ile tam entegrasyon sağlamaktadır. Daha önceden yatırım yaptığınız On-Premise altyapınız ile ya da yine daha önceden yatırım yaptığınız diğer bulut bilişim servis sağlayıcıları ile tam ve uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir. Oluşturabileceğiniz hybrid senaryolar ile tek bir tutarlı platform oluşturmak Microsoft Azure ile çok kolaydır.


Resim-2

Karmaşık BT yapım ile uyum sağlayabilir miyim?

Microsoft Azure yapısı itibariyle her türlü karmaşık BT altyapısına kolayca uyum sağlayabilmektedir. Microsoft Azure sadece Microsoft işletim sistemleri ya da uygulamalarını değil tüm diğer platformları desteklemektedir. Örneğin Microsoft.Net ile uygulama geliştirebileceğiniz gibi PHP, Java, node.JS, Python gibi diğer programlama dilleriyle de Microsoft Azure üzerinde uygulama geliştirebilirsiniz. Veri tabanı olarak SQL Server kullanabileceğiniz gibi MySQL ya da hadoop kullanabilirsiniz. İşletim sistemi olarak Windows ya da Linux/Unix kullanabilirsiniz. Yine Microsoft Azure üzerinde mobile servisler kullanırken geliştirdiğiniz uygulamaları Windows Phone, Apple yada Android için yayınlayabilirsiniz.


Resim-3

Güvenlik ve uyum konusunda ne yapacağım?

Güvenlik ve uyum konusunda Microsoft Azure müşterilerine aşağıdaki güvenceleri vermektedir.

 • ISO 27001 endüstri standartı ile Cloud Security Alliance (STAR) üyesidir.
 • Bağımsız firmalar tarafından yıllık kontrollere tabi tutulmaktadır.
 • Müşterilerine aylık %99,95 gibi yüksek SLA değeri vermektedir.
 • Tüm dünyada mevzuatlara uyumlu haldedir.
 • Gerçek zamanlı durumları servis dashboardlardan izleyebilirsiniz.
 • 7x24x365 destek mevcuttur.
 • Kurumsal EA anlaşmanıza ekleyebilirsiniz.
 • MCS, CSS ve Microsoft Partnerları ile dünya genelinde güvenilir danışmanlar bulabilirsiniz.

Ayrıca Microsoft Azure bugün itibariyle 7×24 çalışan 200’ün üzerinde global servis yönetmektedir. Bu servislerde:

 • Windows Live Messenger üzerinden günde ortalama 9.9 milyar mesaj iletilmektedir.
 • Windows Live ve MSN servislerine aylık ortalama 600 milyon tekil ziyaretçi gelmektedir.
 • Windows Update servislerinde aylık ortalama 1 Petabyte güncelleme yayınlanmaktadır.
 • Live Meeting üzerinde yılda ortalama 5 milyon dakika konferans gerçekleşmektedir.
 • Windows Azure Active Directory ile 200 milyardan fazla kimlik doğrulaması gerçekleşmektedir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1980 yılında doğdum. Başkent Üniversitesi Turizm ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra IT sektöründe çalışmaya başladım. Uzun yıllar boyunca Microsoft teknolojilerinde eğitimler verdim ve kurumsal danışmanlıklar yaptım. Son olarak Ergo Group İrlanda, Dublin’de Senior Cloud Consultant olarak görev yapmaktayım. MCTS, MCSA, MCSE, MCITP , MCSE:Private Cloud ve MCT sertifikalarına sahibim. 2013 senesinden beri Microsoft Azure MVP ünvanına sahibim. Uzmanlık alanım Microsoft System Center ürün ailesi ve Microsoft Azure teknolojisidir.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. bulut sistemde şirkette kullanılan muhasebe programının bulut sistemi üzerinde çalışmasını sağlayabilirmiyiz . program masaüstü ve sqlserver veritabanı kullanıyor.

  • Merhaba Ramazan bey, bir müşterimizde nebim yazılımının azure üzerinde barındırılarak yaklaşık 40 magazanın ve merkezdeki calısanların bubyapı üzerinden hizmet almasını sağladık. Soylediğiniz senaryo rahatlıkla hayata gecirilebilir. Kullandığınız yazılım nedir ve sql Server bağlantı modeli nedir

 2. 6 sene önce

  Merhaba Ramazan bey. Şirketinizdeki web yada masaüstü uygulamalarını ve SQL Server yada Oracle gibi veritabanlarınızı Bulut ortamına taşıyabilirsiniz. Ancak oradaki uygulamaları ve veritabanlarını kullanabilmek için şiketiniz ile bulut arasında Site to Site dediğimiz vpn yapısını kurmanız gerekmektedir.