İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Microsoft AI – Microsoft Yapay Zeka Teknolojileri

Microsoft AI – Microsoft Yapay Zeka Teknolojileri


Ruijie Teknoloji Günü

Microsoft – Microsoft Teknolojileri

Hepimizin bildiği gibi Microsoft platform konusunda tecrübesi oldukça yüksek bir yazılım firması. Yıllardır kullandığımız Windows ve Windows Server bunun en iyi ispatlarından. Bulut teknolojilerinin gelişmesi ile bu konuda da öncü olan firma Paas alanında oldukça kuvvetli platformlar sunmakta bize. Bunların en önemlileri de son dönemlerde oldukça meşhur olan yapay zeka, , bilişsel servisler gibi hizmetleri.

Veri ile ilgili birçok platfomu bulunan Microsoft veriyi işleyecek teknolojileri de kullanıcılarına sunmayı ihmal etmiyor ve bu konuda oldukça yenilikçi ve hızlı gelişen bir tavrı var.

Bu yazımızda Microsoft’ un yapay zeka teknolojilerine bakıyor olacağız. Bu konuda ki en önemli konulardan bir tanesi ise Microsoft’ un bu teknolojileri sunarken kendisinin söyleyip uyguladığı demokratikleştirme adımlarını çok iyi uyguluyor olması. Bu teknolojiler isim olarak ne kadar zor gözükse de sunulan arabirimler ve API lar ile oldukça kullanışlı ve basit bir şekilde bizim kullanımımıza sunuyor.

Machine Learning

Yapay Zekanın en önemli bileşenlerinden bir tanesi de Machine Learning bu anlamda Microsoft hem ayrı platform olarak hem de içerisinde bize endüstri de kabul görmüş bir platform sunuyor.


Resim-1

Oldukça fazla sayıda ML algoritmasını bize sunan Microsoft, Azure altyapısını kullanarak çevre birimler ile bu platform oldukça iyi besleme imkanı sunuyor.

Kurumsal veya web sitesi datanızı çok basit bir şekilde buluta taşımanızı sağlayan teknolojiler ile verinizi hızlı bir şekilde Machine Learning teknolojisinin kullanımına sunabilirsiniz.

Ayrıca Machine Learning ile iş probleminizi çözdükten sonra çok basit bir kullanım ile verinizi dinamik ve sürekli şekilde içeri ve dışarı aktaracak şekilde web servis oluşturarak Machine Learning Teknolojisini iş uygulamalarınıza entegre edebiliyorsunuz.

Ek olarak Microsoft Machine Learning özel scriptler yazabilmeniz için endüstri standartı veri teknolojileri ile R, Python, SQL ile tam entegre çalışmaktadır.

Azure Bot Servisleri

Azure Bot Servisleri herhangi bir sunucu altyapısı kullanmadan hızlıca özel ve şablon kullanımları ile size bot hizmetleri geliştirme olanağı sağlayan bir platformdur.

Ayrıca bot servisinizi güncel popüler uygulamalar ile entegre ederek müşterilerinize hızlı ve kolay bir şekilde sunabilirsiniz. Azure Bot Servisleri Email, GroupMe, Facebook Messenger, Kik, Slack, Microsoft Teams, Telegram gibi bir çok güncel uygulamaya destek vermektedir.

Cognitive Services (Bilişsel Servisler)

Microsoft Machine Learning yanına, Deep Learning tekniklerini de hızlıca ekleyerek Artifical Intelligence konusuna ne kadar önem verdiğini gösteriyor.

Cognitive Servislerde oldukça çeşitli ve farklı kategorilerde API hizmeti sunuyor Microsoft. Ayrıca bu hizmetleri Azure Bot Service gibi bir çok Azure hizmeti ile de entegre edebiliyorsunuz.

Bu yazının yazıldığı tarih itibari ile 29 Cognitive Servis ve yayımlanmak üzere olan 6 proje hizmetimize sunuluyor.

Bu teknolojilerin hepsini tek bir yazı da incelemek oldukça uzun olur, bilişsel servislere önümüzde ki dönemlerde ayrıca tek tek bakıyor olacağız.

Bilişsel servislerin ne olduğunu kısa bir örnek vermek gerekirse, en fazla kullanılan bilişsel servislerden bir tanesi Computer Vision API dır.

Bu Cognitive Hizmete JSON formatında sorgular göndererek resimler üzerinde analizler yapabiliyoruz.


Resim-2

Mesela Computer Vision API a gönderilen bu resim de binaların, bir şehrin, gökyüzünün ve resmin bir dış mekan olduğunun bilgisini alabiliyoruz.


Resim-3

Veya bu resmi Computer Vision API’ a göndererek resim üzerinde ki kelimelerin ne olduğu bilgisini alabiliyoruz.

Veya bir başka resimde resimde ki kişinin kim olduğu bilgisini alabiliyoruz.

Veya Bir başka Cognitive Servis olan Bing Spell Check API ile yanlış yazılan bir kelimenin veya hecenin doğrusunu bize önerebiliyor.

Bunu arama motorlarında ki Bunu mu demek istediniz? ‘ e benzetebiliriz.


Resim-4

Cognitive(Bilişsel) Servisler Machine Learning’ in alt servisi olan ve Neural Networks gelişmiş bir versiyonu olan Deep Learning teknolojileridir.

Bu servisleri farklı farklı kullanarak veya birleştirerek çeşitli bilgi barındıran verinizi (resim, text vs.) detaylı bir şekilde analiz etmenizi sağlar.

Microsoft yukarı da bahsettiğimiz servisleri oldukça kolay bir kullanım arabirimi ile hizmetinize sunmaktadır.

Ve hizmetlerle ilgili yapılmış örnek çalışmaları yine galeriler halinde incelemeniz ve denemeniz için size sunmaktadır.

Microsoft Machine Learning ile ilgili örneklere Cortana Intelligence Gallery den,

https://gallery.cortanaintelligence.com/

Cognitive Servisler ile ilgili örneklere Cognitive Toolkit Model Gallery den ulaşabilirsiniz,

https://www.microsoft.com/en-us/cognitive-toolkit/features/model-gallery/

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://www.microsoft.com/en-us/cloud-platform/cortana-intelligence-suite

https://azure.microsoft.com/

TAGs : , AI, yapay zeka, Machine Learning, , , , , , Cortana Intelligence Suite

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Yüksektepeli - Chief Technology Architect | Micosoft MVP Onur Yüksektepeli Nephocraft firmasının kurucusu aynı zamanda kendi firmasında teknoloji çözümleri mimarıdır. 15 Yıldan fazla IT tecrübesi ile temel uzmanlık alanı olan Platform ve diğer teknolojiler için müşterilerine ürün ve hizmetler sunmaktadır. Microsoft MVP ünvanına sahip Onur Yüksektepeli birçok IT etkinliğinde aktif konuşmacı olarak ve IT topluluklarında yönetici olarak aktif rol üstlenmektedir. Nephocraft firmasın da yönetici olarak oluşturduğu çözümlerde yeni teknoloji gelişmelerini de göz önünde bulundurarak, müşterilerine esnek, yenilikçi, akıllı ve üretken iş çözümleri üretmektedir.Onur Yüksektepeli bulut, platform, data, devops, development gibi konularda aktif danışmanlık ve IT eğitmenliğine de devam etmektedir.

Yorum Yap