1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Machine Learning – Doğru Soruyu Sorun

Machine Learning – Doğru Soruyu Sorun

– Doğru Soruyu Sorun

Machine Learning de veri ile ilgili tüm bileşenler önemli olduğu gibi verinize hangi soruyu sorduğunuz da oldukça önemlidir. Verilerinize doğru sorunun sorulması gerektiğini Machine Learning için Doğru Data Makalemiz de biraz bahsetmiştik.

Bu konuyu biraz daha detaylandıracak olursak, veriler üzerinde sorduğunuz sorunun o veri ile ilgili olması yeterli değildir.

Örneğin, bir eticaret sitesinde ki satış verisine, “Marketim de bu sene ne olacak?” sorusunu sormak anlamlı değildir ve size kullanılabilir bilgi vermez. Bu sorunun cevabı “Fiyatlar Değişecek” veya “Yeni ürünler eklenecek olabilir” bu cevaplar ise anlamlı kullanılabilir bilgiler değildir.

Fakat “Marketimin son çeyrek satış rakamları elektronik eşya grubu için ne olacak?” sorusunun cevabı size oldukça işinize yarayan keskin bir cevap verir.

Dolayısı ile Machine Learning de veriyi doğru bir şekilde hazırladıktan sonra aynı zaman da doğru soruyu keskin bir şekilde sormanız gereklidir.

Bu cevaba yönelik veri Hedef Veri olarak da geçer. Soru sorarken hedefinizi iyi seçmeli ve hangi dataya hangi soruyu nasıl soracağınızı iyi belirlemeniz gerekir.

Sorunuzu Düzenleyin

Zaman zaman sorunuz üzerinde çalışıp düzenlemek daha çok işinize yarayabilir.

Bu veri X mi Y mi? Sorusu Classification algoritmasının sorusudur. Ne kadar? Kaç tane ise Regression algoritmasının sorusudur.

Burdan yola çıkarak;

Bu müşteri için hangi yeni ürün daha uygundur? Sorusu müşteriyi sınıflandırarak Classification sorusu sormaktır.

Bunun yerine “Bu Müşteri her ürün için ne kadar ilgi çekici olduğunu” sormak müşterinin her ürün için ne kadar ilgi duyduğunu öğrenmek ve en yüksek puanlı ürünün müşteri için en uygun ürün olduğunu bulmak için daha kolay bir yöntem olabilir.

Bu da size farklı sorularla ile daha farklı ve daha net sonuçlar almanızı sağlar.

Ama unutulmamalıdır ki. Sorulacak soru yani kullanılacak algoritma da keskin ve net sorular sormak Machine Learning için en önemli konulardan bir tanesidir.

Bunun için Machine Learning çalışırken, öğrenirken veya uygularken kullandığınız platformun kullandığı tüm algoritmalarını öğrenmek oldukça önemlidir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs : , , Machine Learning, , , nedir, , ornekler

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Yüksektepeli - Chief Technology Architect | Micosoft MVP Onur Yüksektepeli Nephocraft firmasının kurucusu aynı zamanda kendi firmasında teknoloji çözümleri mimarıdır. 15 Yıldan fazla IT tecrübesi ile temel uzmanlık alanı olan Platform ve diğer teknolojiler için müşterilerine ürün ve hizmetler sunmaktadır. Microsoft MVP ünvanına sahip Onur Yüksektepeli birçok IT etkinliğinde aktif konuşmacı olarak ve IT topluluklarında yönetici olarak aktif rol üstlenmektedir. Nephocraft firmasın da yönetici olarak oluşturduğu çözümlerde yeni teknoloji gelişmelerini de göz önünde bulundurarak, müşterilerine esnek, yenilikçi, akıllı ve üretken iş çözümleri üretmektedir.Onur Yüksektepeli bulut, platform, data, devops, development gibi konularda aktif danışmanlık ve IT eğitmenliğine de devam etmektedir.

Yorum Yap