1. Ana Sayfa
  2. Lync Server
  3. Lync Server 2010 Nasıl Yedeklenir?

Lync Server 2010 Nasıl Yedeklenir?

Microsoft Server 2010 sunucuzunda bir felaket durumuna karşılık yedekleme işlemi yapmak isterseniz Management Shell ve Topology Builder araçlarından faydalanabilirsiniz. Yedekleme Prosedürün nasıl yapıldığına geçmeden önce bir kaç teorik noktada fikir sahibi olmak işimize yarayabilir.

servislerinin yedeklenmesi işleminde yedeğini alıp kurtarmak isteyeceğimiz dosyalar aşağıdaki gibi olacaktır.Bu açıklamalarla aslında veritabanı yapısını bir miktar açıklamış oluyoruz.

Xds.mdf : Central Management Store’da tutulur. Topoloji konfigürasyonu bilgilerini barındırır.(topology , policy ve konfigürasyon ayarları)

Lis.mdf : CMS’de tutulur. Location bilgilerini barındırır.(Enterprise Voice Enhanced 9-1-1 bilgilerini barındırır

Rgsconfig.mdf : Back-end server’da yada standart edition Server’da barınır. Response Group konfigürasyon bilgilerini barındırır.(Response Group agent gruplarını , queue’lar ve workflow’ları barındırır.)

Rtc.mdf : Back End Server’da yada Standart edition server’da barınır. Kullanıcı verilerini içerir.( kullanıcı hakları , kontakt listeleri , server pool verileri , zamanlanmış konferanslar vs.. bir çok kritik bilgiyi içerir)

Lcslog.mdf : Arşiv veritabanıdır , arşiv rolünün kurulu olduğu sunucudan toplanabilir. ( Anında mesajlaşma ve meeting içeriğini tutar.) Lync server için kritik bir veritabanı olmamakla birlikte, şirketinizin güvenlik politikası için kritik olabilir. Lync Server, Archiving database için simple model recovery’yi desteklediğinden son aldığınız full backup’tan geri dönebilirsiniz.Yani, point of failure time yada spesifik bir zamana dönüş yoktur.

Lcscdr.mdf ve qoemetrics.mdf : Gözlem sunucusunun veritabanıdır. İlgili rolün kurulu olduğu sunuculardan toplanabilir. Arama detaylarını ( lcscdr ) ve Quality of Experience metric değerlerini içerir (qoemetrics) .Arama detayı kayıtları şirketiniz için kritik olabileceğinden ve dinamik bir yapıya sahip olduğundan zamanlanmış backup görevlerini uygun şekilde düşünmelisiniz. QoE bilgiside dinamiktir. Bu bilginin kaybı Lync Server açısından kritik değildir. Yine firmanız için kritik olabilir. Yine burada da simple recovery modeli mevcuttur.

Lync Server File Store : File Server üzerinde yada standart edition server üzerinde barınır. Tipik olarak \\lync_server_ismi\paylasim_ismi bağlantısı ile erişilebilir. Yada Topology Builder’dan location bilgisi gözlenebilir.


Resim-1

Archiving File Store : Lync Server File Store’da barınır fakat ayrı bir yerde de tutulabilir. Web konferans content koplayarını içerir. Şirket için kritik olabilecek bilgileri içerir.

Lync Server yedekleme prosedürüne dahil etmenize gerek olmayan fakat başarılı bir restore için ihtiyaç duyacağınız diğer veriler aşağıdaki gibidir.

Lync Server’in yedeğini aldığınız “zamanda” Active Directory Domain Servislerininde yedeğini de alınız. Burada neden diyebilirsiniz. Açıklayalım.

Lync Server öncesindeki communication server ailesinde communication server ayarları Active Directory’de tutuluyordu. Lync Server ise ayarlarını Central Managemement Store’da tutmaktadır.

Fakat;

  • SIP URI bilgileri ve bazı kullanıcı bilgileri
  • Response group ve Conferencing Attenant uygulamaları için contact objeleri
  • CMS için bir pointer
  • Lync Server security grupları ve kerberos authentication hesabı

halen AD veritabanında barınmaktadır. AD yedeği için http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=209105 link’ini kullanabilirsiniz.

Sertifika otoritesi ve sertifikaların yedeğinin olması önemlidir. Dahili bir otorite kullanıyorsanız, otoritenizden yeniden sertifika talep edip alabilirsiniz ancak , dahili yada harici sertifika otoritelerinden Lync server için aldığını sertifikaların private key’lerini yedeklemek önemlidir.

PSTN gateway kullanıyorsanız ( enterprise voice ) , üreticisinin talimatlarına göre konfigürasyon bilgisini yedeklemelisiniz.

Provider’lar arası anınanda mesajlaşma için Extensible Messaging and Presence Protocol gateway kullanıyorsanız gateway/konfigürasyon yedeği alınmalıdır.

Group Chat , Coexistence (ocs 2007 r2 + lync server gibi) , Exchange Server UM konfigürasyonlarının yedekleri için

http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg398671.aspx

http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=168162

http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=211810

http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=209180 link’lerini kullanabilirsiniz.

Bunların ötesinde genel olarak ihtiyacınız olabilecekler ise şu şekildedir. Firewall yapılandırması , NLB yapılandırması , IIS yapılandırması , DNS yapılandıması , DHCP yapılandırması ‘dır.

Bu açıklamaların ardından yedekleme işlemine, kullanılacak araçları açıklayarak devam edelim.

Xds.mdf için : Export-CsConfiguration

Lis.mdf için : Export-CsLisConfiguration

RgsConfig.mdf için : Export-CsRgsConfiguration

Rtc.mdf için : Dbimpexp.exe (Lync Server kurulumu ile geliyor)

LcsLog.mdf , LcsCDR.mdf , QoEmetrics.mdf veritabanlar için SQL Server Management Studio

Lync Server File store ve Arciving File Store için , standart kopyalama yazılımları , RoboCopy gibi

İşleme başlamak için Lync Management Shell’i açalım. Bu işlem için kullanacağımız hesabın RTCUniversalServerAdmins grubu üyesi olması gerektiği detayını belirtelim.

PS C:\> Export-CsConfiguration -FileName “c:\yedek\config.zip” komutu ile topoloji datasının yedeğini aldık(topoloji , policy , konfigürasyon ayarları).

PS C:\> Export-CslisConfiguration -FileName “c:\yedek\e911config.zip” komutu ile Location Information servisinin verilerinin yedeğini aldık.

C:\Program Files\Common Files\ Server 2010\Support altındaki dbimpexp komutu ile Pool içindeki bütün standart server’larda back-end veritabanının yedeğini almalıyız.


Resim-2

Sırada, kullanıyorsak response group konfigürasyonunun(kullandığımız bütün pool’larda) yedeğini alma işlemi gelmektedir.


Resim-3

Lync Server 2010 Resource Kit ‘i kurduktan sonra rgsimportexport.ps1 scriptini elde ediyoruz. Üstte , import-module ile aşağıda kullanacağımız cmdlet’i edinelim.

Sonrasında export işlemini yapıyoruz.

PS C:\>Export-CsRgsConfiguration ApplicationServer:pool1.xyzt.com -FileName c:\yedek\RgsConfig.zip komutu ile export işlemi tamamlanmış olacaktır.

Monitoring ve Archiving Server’ın yedeğinin alınması kısmında şu detayı verelim. Central Management Store’un yedeğini alırken Archiving ve Monitoring Server ayalarınında yedeğini almış oluyoruz. Veritabanı için SQL Server Management Studio’yu kullanabiliriz.


Resim-4

Üstteki db’ler arasında rtc database’inin olmaması dikkatinizi çekebiliriz. O database’leri farklı bir SQL Server’de tutuyorum!!!

Sırada Lync Server File Store ve Archiving file store var. Bu dosyaların nerede tutulduğuna Topology Builder’dan bakabilirsiniz. Bendeki durum aşağıdaki gibiydi.


Resim-5

Lync Server 2010 ile ilişkin birincil önceliği olan verilerin yedeklenmesini tamamladık. Bunların haricinde, Active Directory, IIS, Certification Authority bileşenlerinin yedekleri için systemstate ‘in yedeğini alabilirsiniz. DNS yapınız Active Directory Integrated ise, systemstate yedeği işinizi görecektir. ADIntegrated değilse zone dosyasının kopyalamalısınız(örnek : dnscmd /zoneexport). Bu işlem için http://support.microsoft.com/kb/304489 adresinden yararlanabilirsiniz.

Yedekten geri dönmenizi gerektirecek günlerin gelmemesi temennisiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı Http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.technet.com

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Yine çok değerli bir paylaşım. Eline sağlık Barış Hocam.

  2. Tesekkur ederim iyi dileklerin icin Ahmet hocam ,