İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Lync Server
  3. Lync Server 2010 Enterprise Voice Özellikleri

Lync Server 2010 Enterprise Voice Özellikleri

Lync Server 2010 Enterprise Voice Özellikleri

ile organizasyonlar var olan voice altyapılarını Lync ile entegre hale çok daha kolay getirebiliyorlar. Ayrıca 2010 ile birlikte önceki sürümlerde var olmayan bazı voice deployment geliştirmeleri bulunuyor.

Bildiğimiz gibi Enterprise Voice, Lync uç noktalarının PSTN aracılığı ile telefon aramalarını karşılamasını sağlayan bir özellik olarak sunuluyor. Son kullanıcıya sağlanan zengin fonsiyonalite ve diğer IP PBX üreticileri ile karşılaştırıldığında öne çıkan ve Lync Server 2010 ile birlikte sunulan Enterprise Voice, değerlendirilmesi gereken bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Enterprise Voice ile, kullanıcılar aramalarını birkaç tıklama ile mobil cihazlarına yada alternatif numaralara yönlendirebilir, Outlook üzerinde tanımlanmış çalışma saatleri dışında gelen aramalar için custom aksiyonlar alabilir, delege edilen kullanıcılar ilgili yöneticilerin aramalarını karşılayabilir, entegre edilen presence bilgisi ile “Rahatsız Etmeyin” şeklinde ayarlanmış bir presence bilgisine sahip olan kullanıcının aramaları otomatik olarak voice mail’e yönlendirilebilir.

Tüm bu özellikler Lync Server 2010 üzerinde Enterprise Voice implementasyonu ile gerçekleştirilebiliyor.

Bu makalemizde OCS 2007 sürümünden farklı olarak Lync Server 2010 – Enterprise Voice kapsamındaki anahtar yenilikleri inceleyeceğiz.

Media Bypass

Lync Server 2010 ile birlikte Lync istemcisi mediation server ihtiyacı olmadan direk G.711 codec kullanarak IP PBX yada media gateway ile iletişime geçebiliyor. Bildiğiniz gibi mediation server G.711 güncel codec bilgisini RTAudio’ya convert ederek Lync üzerine gönderebiliyordu. Bu da totalde ses kalitesini arttırırken gecikme sürelerini azaltabiliyor. Yükün azalması sebebiyle mediation sunucuyu front end ile collocate çalıştırabilir ve topolojide sunucu sayısında azalmaya gidilebilir.

Lync istemcisi sip sinyalini aynı şekilde mediation sunucuya gönderirken yalnızca media gönderimini direk gerçekleştirebiliyor. Özellikle sip protokolünü desteklemeyen pbx altyapınız var ise mediation rolü Lync ile pbx arasındaki çevrimi gerçekleştiriyor.

Böylece Lync istemcileri SRTP üzerinden G.711 codec kullanabilir duruma geliyorlar.

Routing

Eğer ortamınızda birden fazla IP PBX sunucusu ya da Media Gateway’i var ise, önceki sürümlerde her bir endpoint için bir adet mediation sunucu rolünü dedice etmemiz gerekiyordu. Lync Server 2010 ile birlikte bu mimaride geliştirme gerçekleştirildi. Artık tek bir mediation sunucuyu birden fazla gateway yada ip-pbx ile konuşturabiliyoruz. Böylece topoloji içerisindeki mediation sunucu rolümüzü bir adet olarak tutabiliriz.

Survivable Branch Appliance

Uzak ofislerdeki Lync Enterprise Voice özelliğini kullanan istemciler, eğer WAN trafiğinde bir kesinti olursa, voice özelliklerini kullanamayacaklardır. Lync istemcileri disconnect olacak ve telefon aramalarını gerçekleştiremeyeceklerdir. Lync Server 2010 ile birlikte third-party media gaterway üreticilerinin sundukları box çözüm SBA, PSTN bağlı olarak çalışacak ve WAN hattında çıkan sorunlardan istemcilerin bağlı kalmalarını ve telefon aramalarını gerçekleştirebilmelerini sağlayacaktır.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar: 

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Anıl ERDURAN, Istanbul'da dogdu. Profesyonel olarak 6 senedir, toplamda 8 senedir bilişim sektöründe çalısmaktadır. Üniversite egitimiyle birlikte sektörde çesitli kurumlarda sistem uzmanı pozisyonlarında görev yaptı. Halen Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi'nde Sistem/Network eğitmeni olarak çalışmaktadır. Microsoft ürün ailesi ve network altyapıları ile ilgili çeşitli community ve basılı yayında how-to belgeleri hazırlamaktadır. Sahip olduğu sertifikalar MCSE+S+M 2003 CISCO CCNA JUNIPER JNCIA-ER MCITP MCT

Yorum Yap

Yorumlar (1)