1. Ana Sayfa
  2. Lync Server
  3. Lync Server 2010 Enterprise Voice Özellikleri

Lync Server 2010 Enterprise Voice Özellikleri

0

ile organizasyonlar var olan voice altyapılarını Lync ile entegre hale çok daha kolay getirebiliyorlar. Ayrıca 2010 ile birlikte önceki sürümlerde var olmayan bazı voice deployment geliştirmeleri bulunuyor.

Bildiğimiz gibi Enterprise Voice, Lync uç noktalarının PSTN aracılığı ile telefon aramalarını karşılamasını sağlayan bir özellik olarak sunuluyor. Son kullanıcıya sağlanan zengin fonsiyonalite ve diğer IP PBX üreticileri ile karşılaştırıldığında öne çıkan ve Lync Server 2010 ile birlikte sunulan Enterprise Voice, değerlendirilmesi gereken bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Enterprise Voice ile, kullanıcılar aramalarını birkaç tıklama ile mobil cihazlarına yada alternatif numaralara yönlendirebilir, Outlook üzerinde tanımlanmış çalışma saatleri dışında gelen aramalar için custom aksiyonlar alabilir, delege edilen kullanıcılar ilgili yöneticilerin aramalarını karşılayabilir, entegre edilen presence bilgisi ile “Rahatsız Etmeyin” şeklinde ayarlanmış bir presence bilgisine sahip olan kullanıcının aramaları otomatik olarak voice mail’e yönlendirilebilir.

Tüm bu özellikler Lync Server 2010 üzerinde Enterprise Voice implementasyonu ile gerçekleştirilebiliyor.

Bu makalemizde OCS 2007 sürümünden farklı olarak Lync Server 2010 – Enterprise Voice kapsamındaki anahtar yenilikleri inceleyeceğiz.

Media Bypass

Lync Server 2010 ile birlikte Lync istemcisi mediation server ihtiyacı olmadan direk G.711 codec kullanarak IP PBX yada media gateway ile iletişime geçebiliyor. Bildiğiniz gibi mediation server G.711 güncel codec bilgisini RTAudio’ya convert ederek Lync üzerine gönderebiliyordu. Bu da totalde ses kalitesini arttırırken gecikme sürelerini azaltabiliyor. Yükün azalması sebebiyle mediation sunucuyu front end ile collocate çalıştırabilir ve topolojide sunucu sayısında azalmaya gidilebilir.

Lync istemcisi sip sinyalini aynı şekilde mediation sunucuya gönderirken yalnızca media gönderimini direk gerçekleştirebiliyor. Özellikle sip protokolünü desteklemeyen pbx altyapınız var ise mediation rolü Lync ile pbx arasındaki çevrimi gerçekleştiriyor.

Böylece Lync istemcileri SRTP üzerinden G.711 codec kullanabilir duruma geliyorlar.

Routing

Eğer ortamınızda birden fazla IP PBX sunucusu ya da Media Gateway’i var ise, önceki sürümlerde her bir endpoint için bir adet mediation sunucu rolünü dedice etmemiz gerekiyordu. Lync Server 2010 ile birlikte bu mimaride geliştirme gerçekleştirildi. Artık tek bir mediation sunucuyu birden fazla gateway yada ip-pbx ile konuşturabiliyoruz. Böylece topoloji içerisindeki mediation sunucu rolümüzü bir adet olarak tutabiliriz.

Survivable Branch Appliance

Uzak ofislerdeki Lync Enterprise Voice özelliğini kullanan istemciler, eğer WAN trafiğinde bir kesinti olursa, voice özelliklerini kullanamayacaklardır. Lync istemcileri disconnect olacak ve telefon aramalarını gerçekleştiremeyeceklerdir. Lync Server 2010 ile birlikte third-party media gaterway üreticilerinin sundukları box çözüm SBA, PSTN bağlı olarak çalışacak ve WAN hattında çıkan sorunlardan istemcilerin bağlı kalmalarını ve telefon aramalarını gerçekleştirebilmelerini sağlayacaktır.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar: 

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumlu ve Marmara Üniversitesi mezunudur. Mezuniyet sonrası kariyerine Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisi'nde Microsoft Certificated Trainer, Consultant ve Senior Consultant pozisyonlarında ve Data Market bünyesinde Danışmanlık Birim Müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Microsoft bünyesinde tüm MEA bölgesindeki ülkelerde System Center ve Infrastructure projelerinden sorumlu Consultant olarak görev yaptıktan sonra, Aralık 2012 itibari ile KoçSistem bünyesinde danışman olarak çalışmaya başlamıştır. System Center Configuration Manager ürünü için 2010 ve 2011 yıllarında MVP (Microsoft Most Valuable Professional) ünvanı alan Anıl Erduran, 2013 yılında System Center Cloud & Datacenter Management alanında MVP seçilmiş ve uzun yıllar bu ünvanı korumayı başarmıştır. Şu anda Londra'da yaşayan Anıl Erduran AWS üzerinde çalışan Microsoft iş yüklerinden sorumlu EMEA Senior Partner Solutions Architect olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)